Trump se spokojí s výší cel, která Evropu úplně nezničí, míní Wichterle

27 minut
Otázky Václava Moravce: Jan Švejnar a Martin Wichterle
Zdroj: ČT24

Uvalení cel na dovoz zboží, které avizoval zvolený americký prezident Donald Trump, Evropu podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy Martina Wichterleho nezničí. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Podle ekonoma z Kolumbijské univerzity Jana Švejnara bude Trump chtít vyrovnanou obchodní bilanci s Evropskou unií.

„S Trumpem se dá do určité míry vyjednávat,“ uvedl Švejnar. „Chce snížit daně, bude potřebovat peníze, takže ano, dá se něco vyjednat, ale na druhé si straně myslím, že ke zvýšení cel dojde.“ Podle něj jde také o to, jak vysoká cla vůči EU budou.

Švejnar rozhodně očekává zvýšení cel vůči Číně. „Trump vidí svět bilaterálně. S každou unií či Evropskou unií by chtěl mít poměrně vyrovnanou obchodní bilanci, takže kdyby Evropa nakupovala víc, tak to by Trumpa do značné míry uspokojilo,“ dodal Švejnar.

Wichterle věří, že se Trump spokojí s výší cel, která evropský průmysl „úplně nezničí“. „Bude záležet na tom, jestli půjde o plošná cla, nebo cla na vybrané produkty. Myslím, že Evropa je pár procent schopna unést. Samozřejmě kdyby se jednalo o dvacet až třicet procent, tak by to byl velký problém,“ řekl s tím, že je ale na druhou stranu nutné si uvědomit, že i Trumpova administrativa má určitou brzdu v rizicích – vyšší inflace či ztráty leadershipu ve světě.

Bude podle něj také záležet na tom, jestli Trump bude cla využívat ke svým zahraničně-politickým cílům, nebo k tomu, aby podpořil americkou ekonomiku.

„Evropa není tolik zajímavá“

Evropa je zároveň na seznamu Trumpových cel až na jednom z posledních míst – na těch prvních jsou Mexiko, Kanada a Čína. „Evropa není tolik v hledáčku zájmu USA, protože není tolik zajímavá,“ dodal Wichterle. S tím souhlasil i Švejnar. Na druhou stranu upozornil, že Evropa je pro Trumpa spojenec. „Myslím, že vůči Evropě bude opatrný. Že půjde o nižší řády,“ dodal Švejnar.

Švejnar na otázku, jak by se na situaci měla česká ekonomika adaptovat, pokud by Trump cla zavedl, zmínil, že v tomto případě USA pro tuzemsko nehrají tak velkou roli. „Pokud zvýšíme konkurenceschopnost, tak si výrobky najdou destinaci tam, kde jsou nejúspěšnější. A část toho může být Amerika,“ míní. Dodal, že se samozřejmě ale také může objevit efekt, že se podniky budou částečně přesouvat do USA.

Wichterle: Změna přináší příležitosti

Podle Wichterleho by Česko mělo přestat být subdodavatelskou ekonomikou. „Abychom měli vlastní produkty, které můžeme směřovat do těch teritorií, která budou zrovna otevřená, budou v konjunktuře, a abychom nebyli závislí téměř na jednom státu,“ dodal s tím, že jde o „neštěstí evropské ekonomiky.“

Každá změna ale podle něj přináší příležitosti, například v podobě investic na severoamerickém kontinentu. „A tak musíme mít zdravý a flexibilní průmysl, aby tohle ustál.“ Zmínil také, že český automobilový průmysl čeká dlouhá cesta zmenšování produkce, zvláště na dodavatelské části. „Český průmysl se bude muset trošku víc orientovat na jiné průmysly než na automotive.“

Švejnar: Průměrnost už se nevyplácí

Podle Švejnara je také potřeba si uvědomit, že Česko je především ekonomika služeb. „Sice máme důležitý průmysl, ale dvakrát tolik je hodnota služeb. A vývoz služeb – ať už jsou to konzultační a technologicky náročné služby – by měl být cíl, protože americká ekonomika je také převážně ekonomika služeb. (...) Kdybychom dali důraz na špičkové vzdělávání a lidský kapitál, tak to je budoucnost. Průmysl je důležitý, ale je sekundární.“

Wichterle uvedl, že jsou potřeba mladí lidé, kteří se budou vrhat do zakládání vlastních podniků i inovací. „České firmy přecházejí na vlastní produkty, současně s tím budou hledat spolupráci ve vědě a výzkumu a s technologickými firmami. To je jediná možná cesta, kudy se vydat.“ dodal. Podle Švejnara také v Česku není kladen důraz na vysokou kvalitu. „Nemáme naše univerzity v první stovce nebo dvoustovce. (...) Tady je důraz na průměrnost, která se kdysi vyplácela a už se nevyplácí.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 5 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 11 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 12 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 14 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 18 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 19 hhodinami
Načítání...