Tři české vojáky v Afghánistánu zranil výbuch, stav jednoho z nich je vážný

Kábul - Tři čeští vojáci působící v afghánské provincii Lógar dnes utrpěli zranění, když jejich vůz najel na výbušné zařízení. Zranění jednoho z nich jsou vážná. Podle informací ministerstva obrany najelo vojenské terénní vozidlo na výbušné zařízení krátce před druhou hodinou odpoledne afghánského času (před polednem SELČ) asi tři kilometry od základny Shank, kde český Provinční rekonstrukční tým působí.

„Jeden z vojáků, rotmistr V.Š. (1978), byl zraněn těžce a dva vojáci, rotný L.P. (1980) a rotmistr R.Š. (1971), utrpěli lehká zranění,“ potvrdila Jana Růžičková z generálního štábu. 

„Byl to výcvik, vojáci se připravovali na patrolu, kterou měli provést zítra. Prováděli nácvik činnosti, prováděli střelbu, a při této činnosti došlo k výbuchu. Zatím se šetří, jakým způsobem k tomu došlo,“ uvedl pro ČT zástupce náčelníka Generálního štábu AČR Jiří Halaška.

Vojákům byla okamžitě poskytnuta první pomoc a těžce zraněný voják byl letecky převezen do polní nemocnice v Bagrámu. Jeho stav je stabilizovaný a je mimo ohrožení života. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek nařídil zabezpečit okamžitý převoz zraněného do České republiky, jakmile to jeho zdravotní stav dovolí. 


Naposledy byli tři čeští vojáci zraněni počátkem listopadu loňského roku poté, co jejich vozidlo najelo na podomácku vyrobené výbušné zařízení. Sedm vojáků se zranilo na počátku října, když se kolona dostala do nepřátelské palby. Loni přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, předloni zahynul jeden.