Spěch za volantem nestojí za lidský život, vyzývá iniciativa

10 minut
Studio 6: Národní den bez spěchu
Zdroj: ČT24

Už potřetí se v Česku připomíná Národní den bez spěchu. Jeho cílem je upozornit na nebezpečí zbytečného spěchu hlavně za volantem. Symbolicky se k výzvě připojuje řada organizací tím, že zpozdí začátky svých akcí o třináct minut, ať už jde například o zasedání vlády, nebo fotbalový zápas. Připojit se ale může každý.

Zmíněných třináct minut je symbolem Národního dne bez spěchu. Přesně tolik minut by totiž podle organizátorů řidiči ušetřili při jízdě z Prahy do Brna, pokud pojedou v průměru o dvacet kilometrů za hodinu rychleji, než dovoluje zákon.

„Nehody způsobené z důvodu nepřiměřené rychlosti – to je druhá nejčastější příčina. (...) Bohužel 33 procent těchto nehod končí tragicky a většinou je to smrt. Viníci jsou často mladí lidé,“ popsala za pořadatele iniciativy vedoucí komunikace České asociace pojišťoven Milada Veselá.

Jen v loňském roce si nepřiměřená rychlost vyžádala 148 obětí. Veselá v této souvislosti dodala, že padesát procent populace připouští, že překračuje rychlostní limit, ale zároveň 58 procent lidí uvádí, že to není v pořádku. „Víme, že to nemáme dělat, ale ve výsledku se bohužel na silnicích chováme jiným způsobem,“ upozornila.

Právě záchranáři jsou ale naopak ti, kteří musí na místo nehody spěchat, musí to ale trénovat. „Celý systém defenzivní jízdy nám pomáhají zvládat kolegové od policie. Samozřejmě jezdíme tak, abychom vždy dojeli. Statistiky, o kterých mluvila paní Veselá, jsou hlavně o plynulosti a my si velmi vážíme řidičů, že se usadily záchranářské uličky. Pokud mají kam uhnout, tak uhýbají,“ uvedl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Proto, aby záchranáři dojeli v metropoli na místo nehody včas, vybudovali i více základen a v provozu je i více vozů.

Rychlosti se sčítají

Šéf pražských záchranářů dále vysvětlil, jaký je problém takových srážek, které způsobí nepřiměřená rychlost. „Rychlosti se vždycky sčítají, není to o jednom vozu, ale i protivozidle. Naštěstí nepřekračují deset procent naší práce, kde dominují onemocnění. Ale ve chvíli, kdy dojde k čelnímu střetu bez předchozích varování, tak následky odpovídají hmotě, která se srazí. A když je tam nepoměr mezi autem, cyklistou nebo chodcem, tak samozřejmě jsou v neprospěch toho, kdo měl menší ochranu,“ uvedl.

Veselá v této souvislosti doplnila, že je nutné se zamyslet nad riziky, která spěch za volantem může přinést. „Žijeme v hektické době, kdy je extrémní tlak na výkon. Byli bychom rádi, abychom si všichni uvědomili, že pokud ztratíme některou minutu, tak ji nemáme dohánět na silnicích, žádná ztracená minuta nestojí za zmařený lidský život,“ apelovala.

V případě úvah, zda zvýšit rychlost třeba na českých dálnicích, ale Kolouch zopakoval následky při překročení povolené rychlosti, které se při nárazu sčítají. „Spěch se dá elimininovat na minimum, jinak je to u vozidel s právem přednosti v jízdě, které přijedou vždycky včas, a tak by to mělo zůstat. Budeme si přát, aby doprava byla plynulá a řidiči byli ohleduplní (...). A když dlouho nejezdím, než vyjedu do ostrého provozu, tak je spousta škol,“ konstatoval.

Na připomínku zemřelých se orloj s apoštoly na pražském Staroměstském náměstí zastavil v 11:00 právě na dobu, během níž vyzváněla postava smrtky. Symbolicky se k výzvě připojí také například prezident nebo vláda. Ministři zasednou ve 14:43, tedy třináct minut po původně ohlášeném termínu. Mezi akcemi, které ze stejného důvodu začnou o třináct minut později, patří třeba i večerní semifinále fotbalového MOL Cupu mezi pražskou Spartou a Plzní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 mminutami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 hhodinou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 2 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 3 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 12 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 12 hhodinami
Načítání...