Snáz se dostanou do Polska než domů. Části Česka stále trápí následky povodní

7 minut
Události: Měsíc od povodní
Zdroj: ČT24

Padesát tisíc korun. Tolik činí dar pro každou rodinu, které povodně zničily obytnou část domova. Takových rodin je přes 3800 a humanitární organizace mezi ně rozdělují na dvě stě milionů. Shromáždily je z darů zaslaných po zářijové pohromě, která poničila města a vesnice například na Jesenicku. Měsíc po povodních zasažené oblasti stále trápí řada problémů. Ať už se jedná o přetíženost techniků a kominíků, nebo o vážně poškozenou infrastrukturu.

Následky velké vody v moravskoslezském regionu stále nejde přehlédnout. Statici tam rozhodli o demolici sedmdesáti dvou staveb. Na Olomoucku šlo k zemi zatím 33 objektů. U dalších se vyčkává, až vyschnou.

Dům, kde žije v nájmu Pavel Krupala s rodinou, zaplavila voda do výšky metru a půl. V ložnici se teď bydlet nedá. „Museli jsme to (stěny a omítku v ložnici) co nejvíce omlátit, aby to schlo, protože za chvíli bude zima,“ říká Krupala. I proto topí a vysouší. Vyšší náklady na elektřinu nebo pořízení nových postelí a postýlky chce šestičlenná rodina z Vidnavy pokrýt penězi, které začala přerozdělovat jesenická charita. „Chtěl bych poděkovat lidem, kteří nám přispěli,“ neskrývá vděk Krupala.

Část lidí peníze obdrží v hotovosti

Dar pro každou rodinu činí už zmíněných padesát tisíc. Hotovost je ale výjimkou, většině vytopených je charita pošle na účet. „Řada lidí se potýká s finančními problémy, někteří mají i exekuce. A pokud by peníze dostali na účet, tak by o ně přišli, takže jsme připraveni smlouvou, kterou máme ošetřenou, zajistit, že lidé mohou dostat peníze na ruku,“ vysvětluje dobrovolnice z Charity Jeseník Věra Ingrová.

Charita vybírá obdarované podle seznamu, který si vytvořila v terénu krátce po záplavách. Ve Vidnavě eviduje přes osmdesát domácností, které mají na povodňový příspěvek nárok. Během prvních dvou hodin si pro peníze přišlo třicet pět lidí.

Byla mezi nimi i Věra Lapčíková, která se stará o dva syny s postižením. Suterén měli pod vodou celý, v obytné části stálo asi 40 centimetrů vody. „Bylo tady dřevěné obložení, to vytrhali. I stěnu a botníky, všechno je pryč. Mrazáky, čtrnáct dní stará pračka, kotel na topení, bojler,“ popisuje škody Lapčíková. Jen za nový plynový kotel zaplatila přes osmdesát tisíc, takže přesně ví, na co peníze využije. Po povodni uvažovala nad stěhováním na bezpečnější místo. I kvůli mladšímu synovi to ale nepůjde a zůstanou ve Vidnavě.

Technici a kominíci jsou přetížení

Lidi v postižených oblastech znervózňuje také blížící se zima. Hlavně v rodinných domech často nemají opravené topení. Firmy, které instalují nové kotle, jsou momentálně přetížené. Podobně jako kominíci. V jednom z domů voda starý kotel úplně zaplavila. Nový přišli technici nainstalovat po měsíci. Dříve neměli termín. Během dne vyřídí desítky hovorů a dalších poptávek. Nový kotel navíc neznamená, že si majitelé nemovitosti brzy zatopí. Počkat budou muset na kominíka, což potrvá několik dalších dní.

„Musí se vyměnit komínová vložka, a jakmile nám dá kominík vědět, že to má hotové, tak přijede někdo z nás,“ vysvětluje pracovní postup technik-plynař Bohuslav Pučan.

Nového kotle se dočkala i Jarmila Kaděrková. Voda ji vyplavila všechny sklepní místnosti. „Kotel to vzalo, všechno zařízení, co tady bylo, je pryč,“ popisuje rozsah škod. V domě teď má pouze 16,5 stupně Celsia.

Dodávky centrálního tepla byly v Krnově obnoveny před týdnem. I tady ale ještě dochází k výpadkům. Zaplaveno bylo totiž téměř devadesát procent všech výměníkových stanic ve městě.

Zasažené oblasti trápí i potíže s infrastrukturou

Dalším problémem jsou chybějící mosty. Na Jesenicku se někteří místní i měsíc po povodni jen stěží dostávají domů. Hlavní tahy už s opatrností průjezdné jsou.

Hlavní silnice v Bělé pod Pradědem valící se proud přežila. Rozvodněná řeka brala mosty, lávky a hlavně místní komunikace. „Tak, jak to bylo v roce 1997, je to i teď. To samé, úplně,“ je přesvědčený obyvatel Bělé pod Pradědem Václav Lejsal. Jediný přístup k místním domům teď vede přes stodolu a pozemky Miroslava Hajdy. „Nemáme špatné vztahy se sousedy, takže není problém,“ popisuje Hajda.

Jako první byl na Jesenicku vybudován provizorní most vedoucí k vodárně, která zásobuje tisíce domácností. Právě díky tomu se v oblasti podařilo obnovit dodávky pitné vody. „Přívod samotný byl zásadním způsobem poškozen a tím pádem byl přívod do vodárny zastaven,“ vysvětluje starosta Bělé pod Pradědem Radomír Neugebauer (nestr.).

Na silnici do Jeseníku ubylo těžké techniky, nezmizela ale omezení. Po cestě z Lipové-lázní směrem do Javorníku je potřeba dávat pozor na řadu zúžení. Vozovka je totiž podemletá.

Problémy jsou i v Kobylé nad Vidnavkou, kde voda rovněž poškodila komunikaci. Místem se dalo projet už dva dny po povodni po provizorním násypu. Dodnes je sem vjezd na vlastní nebezpečí. To by se ale od příštího týdne mohlo změnit. „Budou nám tady asfaltovat silnici, po které už od pondělí bude jezdit autobusová doprava, tak jak byli občané zvyklí,“ přibližuje starostka obce Miroslava Rybáriková (nestr.).

Provizorní asfalt už je hotový na silnici první třídy v České Vsi. Místní se v současné době paradoxně dostanou snáz do Polska než k vlastním domům. Zatímco v části obce už se pracuje, řešení pro pětici nemovitostí nad řekou je zatím v nedohlednu. Jejich majitelé budou domů chodit pěšky do doby, než obec vybuduje jinou přístupovou cestu. Podél řeky už to nepůjde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 59 mminutami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 2 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 3 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 10 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 12 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 13 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 19 hhodinami
Načítání...