Neziskové organizace rozdělí v první fázi mezi 3800 domácností postižených povodněmi 200 milionů korun ze svých sbírek. Každá domácnost, která měla zaplavené obytné prostory, získá padesát tisíc korun na nejnutnější potřeby, další peníze budou rozděleny nejvíce postiženým. S výplatou začnou ve středu, sdělily organizace Adra, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR, které se dohodly na společném postupu při vyplácení pomoci. V jejich sbírkách se vybralo zhruba půl miliardy korun.
Organizace mezi zaplavené domácnosti zatím rozdělí 200 milionů
„Je nám jasné, že když někdo měl v domě dvacet centimetrů vody a někdo přišel o dům, tak ty potřeby jsou úplně jiné. Ale pak je namístě další pomoc státu,“ poznamenal ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička. Lidé od státu mohli čerpat mimořádnou dávku okamžité pomoci, získat mohli až 72 900 korun. Stát za první týden vyplatil padesát milionů korun.
Peníze ze sbírek jdou rodinám, jež v uplynulých týdnech navštívily terénní týmy, které zhodnotily míru poškození domů a sociální a ekonomickou situaci domácnosti. Organizace si rozdělily území a zároveň se dohodly na tom, že vyplácení pomoci bude koordinované a lidé dostanou stejnou částku.
„Další minimálně stovky až tisíce domácností budou potřebovat nějakou další pomoc,“ doplnil Jakub Líčka z Charity ČR. Do nejvíc zasažených domácností se proto budou týmy vracet, po dalším zjišťování jim přispějí organizace dalšími desítkami až stovkami tisíc korun. Budou také dál poskytovat psychologickou pomoc nebo pomáhat s vyřizováním dávek od státu.
S vyplácením dalších peněz zatím organizace počkají. „Nechceme to uspěchat, chceme počkat, co udělá stát,“ doplnil Mrkvička. Připomněl, že například po tornádu byla možnost získat milionové bezúročné půjčky na opravy domů. Někteří lidé nebudou moci své domy obnovit na stejném místě, takže bude pomoc trvat déle. „Jsme odhodláni s nimi zůstat, dokud nebude situace vyřešená. Může to trvat i roky,“ uvedl.
Rozsáhlé a ničivé záplavy silně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje. V Moravskoslezském kraji je podle organizací 2300 domácností, které budou podpořeny padesáti tisíci korunami, dalších asi 1500 je v Olomouckém a Zlínském kraji. Počty podle Mrkvičky nemusí být konečné, protože týmy v oblastech dál působí.
Nevládní organizace dopravily do zasažených oblastí více než třicet kamionů potravin, 250 tisíc litrů pitné vody, přes 35 tisíc litrů dezinfekce a další materiální pomoc v hodnotě více než 44 milionů korun. Zapojilo se více než 700 pracovníků a 2700 dobrovolníků.