Organizace mezi zaplavené domácnosti zatím rozdělí 200 milionů

Neziskové organizace rozdělí v první fázi mezi 3800 domácností postižených povodněmi 200 milionů korun ze svých sbírek. Každá domácnost, která měla zaplavené obytné prostory, získá padesát tisíc korun na nejnutnější potřeby, další peníze budou rozděleny nejvíce postiženým. S výplatou začnou ve středu, sdělily organizace Adra, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR, které se dohodly na společném postupu při vyplácení pomoci. V jejich sbírkách se vybralo zhruba půl miliardy korun.

„Je nám jasné, že když někdo měl v domě dvacet centimetrů vody a někdo přišel o dům, tak ty potřeby jsou úplně jiné. Ale pak je namístě další pomoc státu,“ poznamenal ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička. Lidé od státu mohli čerpat mimořádnou dávku okamžité pomoci, získat mohli až 72 900 korun. Stát za první týden vyplatil padesát milionů korun.

Peníze ze sbírek jdou rodinám, jež v uplynulých týdnech navštívily terénní týmy, které zhodnotily míru poškození domů a sociální a ekonomickou situaci domácnosti. Organizace si rozdělily území a zároveň se dohodly na tom, že vyplácení pomoci bude koordinované a lidé dostanou stejnou částku.

„Další minimálně stovky až tisíce domácností budou potřebovat nějakou další pomoc,“ doplnil Jakub Líčka z Charity ČR. Do nejvíc zasažených domácností se proto budou týmy vracet, po dalším zjišťování jim přispějí organizace dalšími desítkami až stovkami tisíc korun. Budou také dál poskytovat psychologickou pomoc nebo pomáhat s vyřizováním dávek od státu.

S vyplácením dalších peněz zatím organizace počkají. „Nechceme to uspěchat, chceme počkat, co udělá stát,“ doplnil Mrkvička. Připomněl, že například po tornádu byla možnost získat milionové bezúročné půjčky na opravy domů. Někteří lidé nebudou moci své domy obnovit na stejném místě, takže bude pomoc trvat déle. „Jsme odhodláni s nimi zůstat, dokud nebude situace vyřešená. Může to trvat i roky,“ uvedl.

Rozsáhlé a ničivé záplavy silně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje. V Moravskoslezském kraji je podle organizací 2300 domácností, které budou podpořeny padesáti tisíci korunami, dalších asi 1500 je v Olomouckém a Zlínském kraji. Počty podle Mrkvičky nemusí být konečné, protože týmy v oblastech dál působí.

Nevládní organizace dopravily do zasažených oblastí více než třicet kamionů potravin, 250 tisíc litrů pitné vody, přes 35 tisíc litrů dezinfekce a další materiální pomoc v hodnotě více než 44 milionů korun. Zapojilo se více než 700 pracovníků a 2700 dobrovolníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 17 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 8 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 9 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 9 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 10 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 11 hhodinami
Načítání...