Ministerstvo financí rozeslalo první návrh státního rozpočtu na příští rok ostatním resortům, nyní ale jeho podobu zveřejňovat nechce. Ministerstva se k návrhu vyjádří do konce července, finální návrh poté resort financí zveřejní do konce srpna, oznámil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo financí podle zákona musí první návrh rozpočtových kapitol rozeslat ostatním resortům do konce června, v minulosti ho obvykle i zveřejňovalo. Postup kritizuje opoziční ANO.
Schillerová kritizuje Stanjuru, že nezveřejnil návrh rozpočtu
„Ministerstva samozřejmě dostala pracovní návrhy rozpočtů, které položkově rozpracované vrátí do konce července. Do konce srpna pak ministerstvo financí zveřejní finální návrh rozpočtu 2025 a odešle ho vládě. Jeho příprava probíhá standardně a v souladu se zákonem,“ uvedl Stanjura.
Skutečnost, že resort první návrh rozpočtu letos nezveřejnil, kritizovali bývalí šéfové státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09) a Alena Schillerová (ANO). Vůči Schillerové se Stanjura vymezil. „Proč nechci rozpočet zveřejnit dřív, než musím? Kvůli takovým, jako jste vy, která se škodolibě třese na každou šanci vystrašit co nejvíc lidí, na co určitě nebudou peníze. Naše vláda raději rozpočet projedná interně a shodne se na něm jako celek. Bez PR divadel, kdy si k vám chodili ministři s kloboukem a vy jste vždy senzačně vytáhla nějakou tu miliardu ze šuplíku,“ reagoval.
Zdůvodnit požadavky a navrhnout zdroje
Schillerová kritiku postupu ministerstva zopakovala po jednání stínové vlády ANO. „Jsme svědky hrubého porušení všech zvyklostí,“ řekla. Tajení prvního návrhu je podle ní novinkou a „atentátem na rozpočtovou transparentnost“. „Narušuje důvěru ve vládu a otevírá otázky, co vláda tají,“ kritizovala Schillerová. Kabinet podle ní nemůže svévolně rozhodovat, jaké informace veřejnosti sdělí a přípravu rozpočtu přesunout do tajného režimu.
Při předchozí vládě ANO přicházeli v letních měsících jednotliví šéfové resortů na ministerstvo financí jednat o úpravě rozpočtu svých kapitol. Současný kabinet od toho upustil, rozpočet projednává celá vláda kolektivně. Stanjura už dříve uvedl, že jednotliví ministři musí zdůvodnit své rozpočtové požadavky a vysvětlit, z jakého zdroje je možné případné zvýšení výdajů pokrýt.
Podle rozpočtové strategie zveřejněné v dubnu by příští rok měl rozpočtový schodek klesnout na 235 miliard korun z letošních plánovaných 252 miliard korun. Loni činil deficit 288,5 miliardy korun, byl čtvrtý nejhlubší od vzniku Česka. Ve větším schodku skončily státní finance pouze v letech 2020 až 2022.
Je to na ministrovi, míní Wagenknecht. Podle Balaštíkové se Stanjura nechová férově
Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) si myslí, že je to rozhodnutí Stanjury, zda návrh rozpočtu zveřejní, či nikoliv. „Osobně jsem pro transparentnost a já bych se nebál čísla zveřejnit. Myslím si, že je to primárně asi férové věci komunikovat i s médii, protože pak se máte o čem bavit, a to by proběhnout mělo. Ale je to věc pana ministra,“ řekl v Událostech, komentářích. Domnívá se, že to může souviset i s tím, že je ve vládě pět stran, které se musí nějak dohodnout. Senátor považuje spor za „bublinu“, která se nafukuje z něčeho, co tak zásadní není.
„Nedokážu si představit, kdyby se něčeho takového dopustila Alena Schillerová a v opozici by byla současná koalice. Já se opravdu obávám, co za tím je. Je docela možné i to, aby se lidé na to nestačili připravit, aby se na to nepřipravila opozice, abychom se příliš nezabývali rozpočtem, který ministerstvo financí nachystalo,“ uvedla členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO). Stanjura má na to podle ní částečně právo, ale nevzbuzuje svým jednáním velkou důvěru a nechová se férově.
Člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník míní, že kdyby došlo ke zveřejní návrhu, nevznikaly by konspirativní otázky, co za tím stojí. „Nejde o to zveřejňovat detaily státního rozpočtu, ale jde o to zveřejnit obecné rysy podle klíčových kapitol, objem příjmů, objem výdajů, schodek. Za předpokladu, že se tam třeba objeví v rámci schodku číslo, které bude začínat dvojkou, a já bych byl osobně zklamán, protože už nejsme v nenormálních ekonomických situacích,“ poznamenal.