Přibývá migrantů, kteří nelegálně projíždějí Českem. Policie dál počítá s namátkovými kontrolami

55 minut
UDÁLOSTI: S teplým počasím znovu přibývá ilegálních migrantů
Zdroj: ČT24

Podobný počet nelegálních migrantů jako za celý květen zadržely policejní hlídky na jižní Moravě jen v posledním týdnu. S tím, jak se otepluje a blíží se léto, migrantů putujících střední Evropou přibývá – podobně jako loni. A stejně jako loni přicházejí do České republiky především ze Slovenska. Loni zavedla Praha kvůli množství nelegálních migrantů i plnohodnotné kontroly na česko-slovenských hranicích. Letos se k tomu zatím nechystá, policie ale slibuje intenzivnější namátkové kontroly.

Od začátku června zachytila jihomoravská policie 54 lidí, kteří v Česku byli nelegálně. Většina z nich přišla ze Sýrie. Kontroly u hranic jsou momentálně namátkové. Jedenáct hlídek kontroluje vytipovaná auta.

Náměstek jihomoravského krajského policejního ředitele Miroslav Tóth ujistil, že policie hlídky posiluje. „Posilují se na hlavních dopravních tepnách, na všech hraničních přechodech a namátkově kontrolujeme i zelenou hranici,“ shrnul.

Řidiči, které policie zastavuje kvůli kontrolám, zda nepřevážejí migranty, jsou s tím vesměs smířeni. „Myslím, že je to naprosto v pořádku. Je potřeba to hlídat,“ řekl jeden z nich.

Jedna z kontrol v posledním týdnu skončila ale dramaticky. Hlídka vytipovala ke kontrole bílé auto, které se pokusila zastavit u Lanžhota. Řidič ale začal ujíždět k Břeclavi, kde havaroval. Ukázalo se, že ve voze bylo spolu s převaděčem devět Syřanů.

Na hlavním nádraží stále mezi migranty převažují Ukrajinci

Ministerstvo vnitra se zatím nechystá zopakovat loňský scénář a znovu zavést plnohodnotné kontroly na hranicích. 

Podle Veroniky Dvorské z iniciativy Hlavák v současnosti stále převažují mezi migranty, kteří přicházejí na pražské hlavní nádraží, váleční uprchlíci z Ukrajiny. „Vedle toho dlouhodobě pracujeme s lidmi, kteří přijíždějí balkánskou cestou z Blízkého východu, severní Afriky, případně s lidmi, kteří jsou propuštěni z českých detenčních center. To jsou zpravidla jednotky týdně,“ vyčíslila v rozhovoru v 90' ČT24.

Počty běženců jsou zatím nižší než loni, podle Dvorské ale nastal hlavní nápor běženců z Blízkého východu či Afriky až později – v létě a v září. 

EU ohlásila migrační reformu. Lidskoprávním organizacím se nezamlouvá

Množství migrantů by chtěla Evropská unie regulovat prostřednictvím reformy, na které se členské státy dohodly ve čtvrtek. Kromě vnitřních mechanismů – kterými je přerozdělování uprchlíků, ale alternativně také finanční příspěvky či například vyslání odborníků na pomoc s péčí o migranty – počítá se zrychlením azylové procedury.

K tomu mají výhrady některé organizace, které se na pomoc uprchlíkům soustředí. „Vyjednaný kompromis je dobrý pro Českou republiku, ale špatný pro uprchlíky a pro dodržování lidských práv v Evropské unii. Uvidíme nová hraniční řízení, která budou nejspíš v detencích. V těch budou i rodiny s dětmi. Uvidíme snadnější návraty do třetích bezpečných zemí, o jejichž bezpečnosti lze pochybovat,“ řekl v 90' ČT24 ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Podobně smýšlí i analytik spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimil Pedrylák. Je podle něj sice dobře, „že je uzavřena nějaká dohoda, protože se už dá aspoň mluvit o obecném rámci, na kterém se evropské země dohodly“, ale „snaha o ochranu těch, kdo ji potřebují, není moc vidět“.

Ne vždy se daří nelegální migranty vyhostit

Kdo jsou vlastně nelegální migranti? Zkrátka ti, kteří přicházejí do Česka, aniž by měli všechny doklady, které mít mají. Vedoucí Centra migračního a uprchlického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Věra Honusková ozřejmila, že každý, kdo potřebné doklady – například vízum nebo povolení k pobytu – má, je legální migrant. Formálně jím je i každý, kdo přicestuje z jiného státu Evropské unie.

„Nelegální nebo spíš neregulérní migrant je ten, kdo zákonný podklad pro svůj vstup nebo pobyt postrádá, takže nemá vízum, ale potřebuje ho, nebo nemá povolení k pobytu,“ shrnula.

Právní expertka se domnívá, že legislativa, která stanoví, co se má stát s nelegálním migrantem přistiženým na českém území, je dostatečná. S jejím naplňováním ale bývají problémy. V úvahu podle Honuskové připadá, že dotyčný požádá o mezinárodní ochranu, a v tom případě začne azylové řízení, anebo je vyhoštěn a odeslán do země původu.

S tím ale bývají problémy. „Není to tak, že by byli všichni, koho chce stát vyhostit, opravdu vyhoštěni. Někdy může být faktická překážka, která tomu brání, například obtížná komunikace se zemí původu. (…) Někdy jsou to právní překážky. Státy nemohou navrátit osoby tam, kde by jim hrozilo značné nebezpečí,“ poukázala Honusková. Oním nebezpečím podle ní může být například ozbrojený konflikt nebo reálná hrozba mučení.

66 minut
90' ČT24: Migrační reforma EU – povinná solidarita schválena
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je jasné, kdo je agresor, řekl Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny

Tisíce lidí se sešly v centru Prahy, aby si připomněly třetí výročí od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Na akci, kterou na Staroměstské náměstí svolaly nevládní organizace, vystoupil i prezident Petr Pavel. „Je jednoznačné, kdo je agresorem, kdo porušil mezinárodní právo a kdo je obětí, na jejíž straně bychom měli stát,“ řekl. Shromáždění nazvané Společně za Ukrajinu se konalo zároveň i v Brně.
15:09Aktualizovánopřed 17 mminutami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
15:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 8 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 9 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 9 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 10 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 11 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 11 hhodinami
Načítání...