Přibylo 526 nakažených, zhruba stejně jako před týdnem

Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před týdnem, kdy bylo nově nakažených o pět méně. Počet hospitalizovaných s koronavirem mírně klesl na 165 lidí. V těžkém stavu je 24 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie zůstalo na hodnotě 1,05.

On-line přenos
Koronavirus – září
14:03

Jen 14 z 54 afrických zemí splnilo cíl Světové zdravotnické organizace (WHO) naočkovat do konce září alespoň deset procent své populace proti covidu-19. Celkově pak byla na africkém kontinentu zatím plně očkována jen čtyři procenta lidí. Podle stanice BBC to uvedla WHO.

13:30

Sklon důvěřovat nejznámějším konspiračním teoriím má na Slovensku více než pětina lidí. Každý desátý obyvatel země podle nedávného průzkumu věří tomu, že očkování proti onemocnění covid-19, v němž Slovensko zaostává za EU, slouží k čipování lidí. Informoval o tom veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) s odvoláním na výsledky průzkumu veřejného mínění, který zadal u agentury Median SK.

13:29

Ve Francii budou muset při návštěvě kina či restaurace předkládat covidové certifikáty i děti od 12 let. Dosud tato povinnost platila pro dospělé od 18 let. Podle úřadů už je možné doklad o očkování, prodělání covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus požadovat i od dospívajících, protože vakcinace v této věkové skupině pokročila. Vláda rozhodla také o tom, že v oblastech s nižší mírou rizika nákazy nebudou muset školáci při vyučování nosit roušky.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel, se drží na 29 případech. Situace se ale liší v jednotlivých regionech.

Nejhůře na tom je Praha se 49 nakaženými na sto tisíc obyvatel za poslední týden. V Moravskoslezském kraji je incidence 44. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 11.

Reprodukční číslo je od 26. srpna nepřetržitě nad hodnotou jedna, která je hranicí pro zrychlování epidemie. V posledním týdnu se číslo R pohybuje mezi hodnotami 1,13 a 1,05. Ve druhém zářijovém týdnu ale vystoupilo i na 1,47, což bylo letos nejvíce.

S koronavirem dosud v Česku zemřelo celkem 30 448 lidí. V poslední době lze pozorovat mírný nárůst zemřelých. V uplynulých šesti dnech eviduje ministerstvo 14 obětí. Ve druhém zářijovém týdnu jich bylo šest, o týden dříve to byli dva zemřelí.

Laboratoře ve středu provedly 59 tisíc testů, přibližně o sedm tisíc méně než před týdnem. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu, byl podíl pozitivních výsledků 0,36 procenta. Podobný výsledek byl i minulou středu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, vzrostl podíl pozitivních vzorků na 2,4 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil na 2,96 procenta. Během jarní vlny epidemie byla ale pozitivita testů mnohonásobně vyšší.

Tempo očkování klesá. Ve středu podali zdravotníci 8162 dávek vakcíny. Je to nejméně tento týden a o třetinu méně než minulou středu. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno více než 11,7 milionu dávek, ukončené očkování má 5,9 milionu lidí.

Od začátku očkování eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 8304 podezření na nežádoucí účinky vakcín, za poslední dva týdny počet vzrostl asi o 140. Většinou lidé popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Za dva týdny přibyla také čtyři podezření na úmrtí po očkování, celkem jich je 113. Ústav upozorňuje na to, že mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné.

Od loňského března, kdy se v Česku objevili první prokazatelně nakažení, odhalily laboratoře celkem 1 687 973 případů covidu. Většina lidí se již z nemoci vyléčila.