Před pěti lety vybuchlo ve Vrběticích 60 tun munice. Policejní zásah trvá dodnes

Přesně před pěti lety zničil první z výbuchů ve Vrběticích sklad číslo šestnáct a na začátku prosince explodoval další sklad munice a výbušnin. Události policie vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a na případu pracuje speciální tým. Žádná obvinění v souvislosti s výbuchy zatím nepadla. V prostoru stále pracují pyrotechnici, zásah by mohl podle policie skončit ještě letos.

Ve skladu číslo šestnáct explodovalo před pěti lety téměř šedesát tun munice. Ostravská firma Imex Group, která měla sklad pronajatý, nahlásila dva pohřešované zaměstnance. Jejich ostatky se našly 21. listopadu 2014. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo necelých sto tun materiálu.

Kvůli explozím byli několikrát evakuováni obyvatelé okolních obcí. Nejprve dvakrát koncem října na několik hodin, začátkem prosince pak musely čtyři stovky lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců z areálu bývalých Vlárských strojíren odejít na dva dny. Pyrotechnici totiž v areálu objevili poškozenou budovu s municí a na její střeše zaklíněný granát, který se nakonec podařilo bezpečně odstranit.

Slabé neřízené výbuchy se z areálu ozývaly do poloviny prosince 2014 a pyrotechnici se mohli do Vrbětic vrátit až 22. prosince. Začátkem roku 2015 začalo stěhování munice a výbušnin, počátkem února si ji jako první odvezla společnost Excalibur Army. V březnu začaly převozy munice do znovuotevřeného armádního skladu v Květné na Svitavsku. Poslední kamion odjel z Vrbětic 23. prosince 2015, celkem jich bylo vyvezeno téměř pět set padesát.

Náklady na pyrotechnické vyčištění se přiblíží miliardě korun

Do konce roku 2015 stál zásah ve Vrběticích armádu, policii a hasiče skoro 350 milionů korun. Prostor je nyní oplocen a zabezpečen čidly a ostrahou. Od ledna 2016 ho pyrotechnici čistí od nevybuchlé munice. Práce závisí i na počasí, v mrazu a sněhu jsou přerušovány. Náklady na pyrotechnické vyčištění vrbětického areálu se jen odhadují, mohou se přiblížit i miliardě korun.

Ohledání prvního vybuchlého skladu ve Vrběticích skončilo v červnu 2017, následně pyrotechnici zahájili práce u druhého explodovaného skladu.

Vojenským lesům se zatím podařila získat malá část pozemků

Z rozhodnutí vlády by měly v budoucnu získat všechny pozemky a objekty v areálu Vlachovice-Vrbětice do svého majetku Vojenské lesy a statky. Dosud se jim podařilo získat pozemky s malou rozlohou od deseti vlastníků. „Ve vrbětickém areálu je sto čtyři vlastníků. U majetků značné části z nich nemohl být zatím proces směny či koupě ani zahájen, protože leží na území, kde stále probíhá policejní zásah,“ řekl mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.

Stát prostřednictvím Vojenských lesů a statků primárně nabízí majitelům odkupy pozemků za cenu stanovenou znaleckým posudkem. „Podle dosavadních zkušeností však předpokládáme, že velká část vlastníků bude preferovat vypořádání formou směny za jiné pozemky mimo areál muničního skladu, což je časově náročnější než prodej,“ doplnil Sotona.

Například město Slavičín vlastní v areálu přes třicet hektarů pozemků. Starosta Tomáš Chmela (nez.) uvedl, že město je ochotné pozemky směnit, avšak za adekvátní protihodnotu. „To znamená, aby nabízený soubor pozemků měl kvalitu, která by byla srovnatelná s tím, co jsme měli v areálu před výbuchem. Pozemky se nám znehodnotily tím, že jsme k nim neměli pět let přístup, porost navíc v podstatě zlikvidoval kůrovec,“ řekl starosta.

Od loňského července dostali vlastníci nemovitostí v areálu zpět do užívání 250 hektarů pozemků v jeho jižní části. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka šlo o zhruba 45 procent území, kam po výbuchu skladů policie omezovala přístup. Střežené území, které kromě severní části areálu zahrnuje i mnoho okolních pozemků, se loni zmenšilo asi na čtyři kilometry čtvereční.

Soudy řešily několik případů souvisejících s událostmi ve Vrběticích

Například zbrojařská firma Imex Group žádá od státu odškodnění za výroky, které tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO) pronesl krátce po druhém výbuchu v prosinci 2014. Babiš v televizi řekl, že firma je velmi kontroverzní, že problémům jako ve Vrběticích čelila i v Bulharsku a že vyvážela zbraně do embargovaného Konga. Obvodní soud pro Prahu 2 a později i pražský městský soud požadavek na patnáct milionů zamítl, loni v prosinci se Imex obrátil na Nejvyšší soud.

Krajský soud ve Zlíně se pak v létě 2016 zabýval obžalobou pěti lidí a společností Excalibur Army a Real Trade Praha kvůli skladování zakázaných výbušnin ve Vrběticích. Lidem hrozily až dvanáctileté tresty, firmám i zrušení. Firmy podle verdiktu soudu ale neskladovaly miny jako takové, pouze těla min, a materiál tak nelze považovat za zakázaný. Dovozem pouze těl min tak nebyl spáchán trestný čin. Žalobce se nejdříve proti osvobozujícímu rozsudku odvolal, později vzal své odvolání zpět.

Okresní soud ve Zlíně řešil kauzu, ve které byla šestice lidí obžalována kvůli krádežím zbraní ve Vrběticích. Podle obžaloby vnikli Zdeněk Šuranský a Milan Chaloupka nejméně čtyřikrát do uzavřeného a střeženého areálu, uvnitř kradli samopaly, součásti zbraní a výbušniny rozmetané do okolí explozí a některé z nich pak prodávali. Zlínský okresní soud letos v únoru uložil Šuranskému třicet čtyři měsíců vězení, dalších pět lidí dostalo podmíněné tresty.