Pracující senioři musí o odpuštění odvodů požádat sami

O odpuštění důchodových odvodů musí lidé, kteří pobírají starobní penzi a dál pracují, sami požádat. Zaměstnaní pracující důchodci si o uplatnění slevy na pojistném řeknou svému zaměstnavateli, osoby samostatně výdělečně činné se pak obrátí na sociální správu. Ze základu výdělku se na důchodové pojištění posílá 6,5 procenta. Pracující starobní důchodci od letoška odvody platit nemusí. Sociální správy údaje o výši příjmu v daném měsíci nemají, snížení odvodů tak nemůže být automatické.

„Od 1. ledna 2025 je sleva na pojistném jako jedno z opatření důchodové reformy v účinnosti. Je důležité, aby pracující důchodci – ať už zaměstnanci, nebo OSVČ – znali postup, aby slevu mohli uplatnit a mohli si zvýšit výdělek,“ uvedl ve čtvrtek ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je k získání slevy potřeba, aby pracovníci a pracovnice se starobní penzí „udělali aktivní krok“.

V roce 2022 sociální správa evidovala 194 566 starobních důchodců a důchodkyň, kteří měli práci. Z nich 163 543 bylo zaměstnanců, zbytek tvořili dohodáři a osoby samostatně výdělečně činné.

Podle šéfa České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Františka Boháčka zaměstnanci a zaměstnankyně se starobním důchodem mohou třeba napsat žádost zaměstnavateli s textem „Žádám o slevu na pojistném pro pracující důchodce“. K tomu by měli doložit buď čestné prohlášení o pobírání starobní penze, nebo potvrzení od sociální správy o vyplácení důchodu. Pokud lidé požádají o odpuštění odvodů v lednu, budou mít víc peněz už v lednové výplatě. Když to udělají později, o odpuštěnou částku za předchozí období nepřijdou. Mohou pak požádat sociální správu o vrácení přeplatku. Musí pak úřadu doložit potvrzení o výdělku, upřesnil šéf ČSSZ.

Živnostníci, kteří nemají daňový paušál, vyplní tiskopis o snížení záloh na pojistném. Platit pak budou 22,7 procenta místo 29,2 procenta. Pokud budou posílat běžné zálohy celý letošek, nárok na slevu za rok 2025 uplatní příští rok. Když má OSVČ paušál, požádá po skončení letoška příští rok o vrácení přeplatku sociální správu, popsal Boháček.

Ministr: Automaticky přiznávat slevu nejde

Podle ministra se sleva automaticky přiznávat nedá. Sociální správa totiž údaje o měsíčním výdělku získává až po skončení roku z evidenčních důchodových listů. Podle Boháčka není možné se firem či institucí na pracovníky v penzi ptát. „Nemůžeme zaměstnavatelům sdělovat, že někdo pobírá, nebo nepobírá důchod. Řada důchodců jim to nesdělovala. Někteří zaměstnavatelé zjišťují teprve teď, že už pracující důchodce mají,“ prohlásil šéf správy.

Ta by však mohla v brzké době informace o měsíčních příjmech pracovníků mít. Získat by je měla z připravovaného elektronického jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů. Upravit a automatizovat by se pak případně v budoucnu mohl i proces odpuštění odvodů při práci v penzi, připustil Boháček.

Resort: Je to motivace k práci

Odpuštění důchodových odvodů nahrazuje dosavadní mírné zvyšování starobní penze za odpracovanou dobu navíc. Za 360 dnů to bylo o 0,4 procenta. Podle ministerstva by s novým opatřením penzistům a penzistkám s výdělkem dvacet tisíc korun hrubého mohlo nově měsíčně zůstat 1300 korun navíc, ročně 15 600. U mzdy či platu 40 tisíc korun by to měsíčně bylo 2600 korun a za rok 31 200, uvedlo tiskové oddělení úřadu.

Výpadek příjmů státu z důchodových odvodů by podle odhadů mohl činit asi čtyři miliardy ročně. Podle vedení resortu vyšší výdělek díky odpuštění pojistného bude ale motivovat víc lidí k tomu, aby pracovali i v důchodu, pokud budou chtít a moci. Stát by tak získal peníze z daní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 34 mminutami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 3 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 4 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 4 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 5 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 12 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 14 hhodinami
Načítání...