Musíme se připravovat na ten nejhorší scénář, což je válka mezi Aliancí a Ruskem, zopakoval v Interview ČT24 náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Vojenská pomoc na Ukrajinu prý proudí kontinuálně, bojeschopnost české armády tím však podle něj ohrožena nebude. Když teď někdo chce kvalitní zbraňové systémy, jde si prý „stoupnout do řady dalších států“.
Pomoc na Ukrajinu proudí neustále, bojeschopnost naší armády však neohrozíme, sdělil Řehka
Řehka si myslí, že rusko-ukrajinská válka bude trvat „spíš déle než krátce“. „Jednak podmínky k nějakému diplomatickému řešení nejsou vytvořené, jednak z hlediska analýzy vojenských sil není žádná strana v pozici, aby to rychle ukončila,“ uvádí.
Konflikt je podle něj souboj vůlí a zdrojů. „Jsem přesvědčen a doufám, že Ukrajina uspěje. Je to do značné míry závislé na naší podpoře kolektivního Západu,“ říká s tím, že se v otázce porážky Ruska na bojišti potkává bezpečnostní zájem a morální hledisko. Zajímají ho však také dopady na Česko. Hodně se hovořilo o Řehkových dřívějších slovech, že „se musíme připravovat na možný střet mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí“.
Nyní prohlásil, že si uvědomuje, že jeho slova vyvolala strach, což ho mrzí, zároveň ale podle něj zůstává nutnost o této otázce mluvit. Pořád se prý nedá vyloučit eskalace, ať už chtěná, nebo nechtěná. „Já netvrdím, že to někdo teď chce, netvrdím, že je to teď pravděpodobné, ale tvrdím, že se to nedá vyloučit,“ doplnil k tématu možného střetu mezi Aliancí a Ruskem.
Co ještě může Česko poslat na Ukrajinu?
Všichni v Alianci podle něj usilují o to, Ukrajincům pomoci, má to však další ale. „Na druhou stranu všichni musí kalkulovat a zvažovat eskalační potenciál. Nikdo to nechce přesáhnout. Nějaká opatrnost je na místě, Rusko je pořád stát s arzenálem strategických jaderných zbraní takové velikosti, že tam je potenciál pro vzájemné zničení se. To určitě nikdo nechce,“ míní Řehka.
Co se týče konkrétní pomoci Ukrajině v dodávkách vojenského materiálu, nechtěl být příliš konkrétní, zmínil však, že podpora z Česka na Ukrajinu proudí „v podstatě neustále“. Resort obrany již dříve sdělil, že loni poskytl Ukrajině ze svého majetku 38 tanků, 55 obrněných vozidel, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanonových houfnic. Podle Řehky se pomoc koordinuje také v mezinárodních formátech.
Česko také sleduje, jaký vliv budou mít dodávky na vlastní obranu. „My bojeschopnost české armády neohrozíme,“ zdůraznil s tím, že ze strategických důvodů nechce konkretizovat, jak na tom Česko je a „kolik ještě můžeme dávat“.
Svět prý není bezpečný
Co se týče modernizace armády například nejnovějšími verzemi tanků Leopard, Řehka uvedl, že ještě není rozhodnuto, jaký stroj se bude pořizovat, přibližně do pěti let bychom ale mohli vidět první tanky nové generace. Nyní prý nastal nejhorší scénář, protože všichni zbrojí v době války, kdy výroba nestíhá a zbraně jsou drahé. „Teď když chcete nějaký dobrý, kvalitní zbraňový systém, tak si jdete stoupnout do řady, kde stojí spousta dalších států,“ doplnil.
Do obrany je podle něj obecně třeba investovat, nyní jsme se prý „probrali“ po letech, kdy armáda plnila roli expedičního sboru. „To, že jsme tak podceňovali obranu, bylo dáno především tím, že jsme nedokázali přesvědčit většinu společnosti o tom, že svět není bezpečný a že je potřeba do obrany investovat,“ říká. Zároveň však prohlašuje, že armáda bude „vždycky bojovat s tím, co je“. „Když bude potřeba, tak se sebereme, vezmeme, co máme, a s tím budeme bojovat,“ doplnil.
Česká armáda má podle něj spousty problémů, ale zároveň velmi kvalitní lidský potenciál. „Tam se nemáme za co stydět,“ prohlásil. Bojová síla je podle něj vždy kombinace několika složek včetně koncepční, fyzické a morální. „Když se na to podívám takhle komplexně, tak myslím, že máme dobrou armádu,“ uvedl.
Řeč přišla i na personální záležitosti v armádě a zájem mladých lidí o službu v ní. „Dnes generace mladých lidí uvažují trochu jinak. Nemyslím to kriticky. Nejsou lepší, nejsou horší, jsou prostě jiní a my se musíme naučit s nimi pracovat,“ dodal.