Policie zatkla a obvinila lobbistu Rittiga

Praha – Policisté zatkli a obvinili vlivného lobbistu Ivo Rittiga. Podle informací MF DNES to souvisí s výrobou jízdenek pro pražský dopravní podnik. Rittiga, který žije střídavě v Česku a v Monaku, zatkli policisté ve čtvrtek ráno v Praze. Nadační fond proti korupci loni tvrdil, že z každé prodané jízdenky putuje část peněz přes firmy v daňových rájích právě k Rittigovi – ten to ovšem už dříve v rozhovoru pro ČT odmítl. Spolu s Rittigem dnes byli zatčeni další tři lidé - podle informací ČT je mezi nimi i Rittigův advokát David Michal. Původně ČT uvedla, že měl být zatčen také bývalý generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák, ten ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz informaci popřel.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nechtěla k případu poskytovat bližší informace. „Současné důkazní stadium umožnilo zahájit vyšetřování proti čtyřem osobám, které jsou v současné chvíli v pozicích zadržených obviněných. (…) Jedná se o trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti a mohu potvrdit, že tato kauza souvisí s pražským dopravním podnikem.“ 

Žalobci zatím nevědí, jestli budou žádat pro zadržené vazbu. Podle Bradáčové se akce
připravovala několik měsíců a kromě protikorupční policie na ní pracoval i protimafiánský útvar. Zadržení Rittiga a jeho advokáta Davida Michala potvrdili další advokáti, kteří Rittiga zastupují – ve vyjádření pro média napsali, že k jeho zatčení nevidí žádný důvod.

Mezi dalšími obviněnými mají být kromě Davida Michala i jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a lobbistův obchodní partner Peter Kmeť. Oba jsou bývalí vysocí představitelé předlistopadové státní bezpečnosti a vždy odmítali, že by měli s Rititgem úzké vazby. Kvůli předraženým jízdenkám obvinila už loni protikorupční policie pět lidí - byl mezi nimi i bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák.

K Rittigovi měly jít peníze přes Panenské ostrovy

Podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci (NFPK) měl lobbista z jízdenek prostřednictvím firmy na Panenských ostrovech získat desítky milionů korun. Policie Rittigovu roli ve finanční chobotnici pražského dopravního podniku prověřovala od roku 2012, obviněn byl ale až nyní. 

Jízdenky pro DPP tiskla společnost Neograph. Podle zjištění NFPK ale získala zakázku jen pod podmínkou, že polovinu z ceny každého lístku odvede na Panenské ostrovy firmě Cokeville Assets. Právě smlouva mezi Cokeville Assets a Ivo Rittigem potom podle protikorupčního fondu naznačovala, že by měsíčně měly čtyři miliony korun končit právě u pražského lobbisty s trvalým bydlištěm v Monaku. 

Policie je podle serveru lidovky.cz přesvědčena, že obvinění fungovali jako organizovaná skupina, která ovládala papírnu Neograph již od roku 2007, tedy v době podepsání nevýhodné smlouvy s dopravním podnikem. Vedle Rittiga, Janků, Kmetě a právníka advokátní kanceláře MSB Legal Davida Michala jde podle policejního protokolu, do něhož lidovky.cz nahlédly, i o právníka téže advokátní kanceláře Marka Stubleyho, na něhož je kvůli pobytu v zahraničí vydán zatykač. 

Hlavním trumfem jsou podle obvinění dva prostorové odposlechy z března 2012. Zaznamenaly schůzky, na nichž pětice řeší fungování papírny. Muži chtěli údajně ovládnout valnou hromadu firmy, prodloužit smlouvu s dopravním podnikem nebo vylepšit pochroumaný mediální obraz tendru na jízdenky, tvrdí lidovky.cz. Vyšetřovatelé ve sdělení obvinění údajně tvrdí, že Rittig měl v dopravním podniku svého člověka, který ho informoval o dění uvnitř.  

Rittig ovšem jakoukoli vazbu na pražský dopravní podnik odmítá. „Nestojím za žádnou firmou, která měla provize na dopravním podniku, ani jsem neorganizoval jakýkoli příběh, co se týče lístků,“ uvedl loni v létě v rozhovoru pro ČT. Neograph už pro dopravní podnik jízdenky netiskne, smlouvu dopravní podnik ukončil v roce 2011. Od roku 2012 tiskne pražské jízdenky Státní tiskárna cenin.  

S Rittigem ve středu natáčel reportér ČT Jiří Hynek: „Skutečně řekl, že očekává, že by mohl být zatčen – že má ty obavy. Dalo by se říct, že čekal, že se ta smyčka kolem něj utahuje.“ Podle Hynka ale Rittig čekal zatčení spíše v souvislosti s kauzou Nagyová. Policie podle něj také při rozkrývání finančních toků spolupracovala i s americkou FBI.  

Rittig jednou z hlavních postav i v kauze Nagyová

Lobbista se ocitl v hledáčku policistů i loni na jaře, při rozsáhlé razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kriminalisté prohledávali i jeho pražské sídlo, přičemž hlavní linie celého vyšetřování směřovala k prorůstání podnikatelských struktur do financí hlavního města. Jednou z osob, na které se policie zaměřila, byl právě Rittig. Policie vyšetřovala podezření, že spolu s lobbistou Romanem Janouškem, podnikateli Peterem Ďuricou, Jiřím Tomanem (bývalí vysocí úředníci pražského magistrátu) a bývalým státním zástupcem Liborem Grygárkem manipuloval s veřejnými zakázkami a ovlivňoval vyšetřování některých kauz.

Také tyto informace ale Rittig v dřívějším rozhovoru pro Českou televizi odmítl. „V mém příběhu jsem spojován s lidmi, které jsem nikdy neviděl. S panem Janouškem jsem se za poslední dva roky viděl jednou a s panem Grygárkem asi třikrát,“ podotkl. Za červnovou razií vidí machinace pražských podnikatelských skupin. 

Z nedávno zveřejněného textu žalobce Ištvana pro Ústavní soud však plyne řada nových
informací o snaze ovlivňovat nejen zakázky, ale i justici. Z náznaků vyplývá, že se Rittig mohl s bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem domlouvat na opětovném dosazení Vlastimila Rampuly do čela vrchního zastupitelství – to vše prý navíc za dozoru Jany Nagyové, pravé ruky expremiéra Nečase.  

Policie Rittiga prošetřuje také kvůli zakázce na zpracování etického kodexu v Lesích ČR, za které lobbistova firma inkasovala 1,5 milionu. Podle protikorupčního fondu potom měla pražská Nemocnice Na Homolce nevýhodně pronajmout jedné z firem napojených na Rittiga sklad na léky, a přijít tím o stamiliony korun. „Jako Ivo Rittig prohlašuju, že nestojím za žádnou firmou nebo aktem, který by obchodně nebo jakkoliv zasahoval do dění na Homolce,“ říká sám lobbista. „Dokonce jsem kvůli tomu na Homolku přestal chodit a raději se chodím léčit do jiné nemocnice.“

Média v minulosti rovněž spekulovala o Rittigově možném podílu na transakci, při které polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné společnosti Amun.Re. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 5 hhodinami

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 12 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026
Načítání...