Policie rozdělí NCOZ. Vyčlení boj s terorismem a kyberkriminalitou

3 minuty
Události: Změny u NCOZ
Zdroj: ČT24

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu se rozdělí. Policejní prezident Martin Vondrášek oznámil, že vznikne nový útvar, který se bude zabývat extremismem, terorismem a kybernetickým zločinem. Terorismus a kyberkriminalita dosud spadaly pod NCOZ. Centrála vznikla v roce 2016 sloučením útvarů proti korupci a proti organizovanému zločinu. Podle Vondráška se již žádné další dělení zbylých sekcí NCOZ neplánuje. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dal již najevo, že s reorganizací nemá problém.

„Vznik nového útvaru znamená vyčlenění dvou sekcí do samostatného útvaru. NCOZ zůstává NCOZ, dvě sekce z pěti se vyčleňují do samostatného útvaru, který bude mít v gesci problematiku extremismu, terorismu a té nejzávažnější kybernetické kriminality,“ avizoval policejní prezident Martin Vondrášek. Nic dalšího z NCOZ nechce vyčleňovat, zbylé sekce mají podle něj mnoho společného. Naopak samostatné útvary pro boj s terorismem či kyberkriminalitou jsou podle něj vyčleněné i v jiných státech.

„Hlavní důvody jsou reakce na vyvíjející se trestnou činnost – jak v kybernetickém prostoru, tak zejména věci, které se dějí kolem terorismu a extremismu. Emancipovaný útvar, myslíme, bude mít lepší schopnost reakce na výzvy, které nás čekají, přímou řídicí strukturu a také přímou odpovědnost,“ shrnul motivaci policie pro vytvoření nového samostatného útvaru prezidentův náměstek Tomáš Kubík.

Návrh připravený pracovní skupinou policejního prezidia čeká nyní na definitivní schválení ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Ten změny zřejmě nebude blokovat. Uvedl, že souhlasí s tím, že jsou potřeba a navržená podoba se mu líbí. Nová struktura podle něj bude přehlednější.

V útvaru pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickým zločinem by mělo pracovat asi 150 lidí, což odpovídá nynějšímu počtu zaměstnanců sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále. Nebude se proto zvyšovat počet služebních a zaměstnaneckých míst u policie. Nabídkové a případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru se uskuteční v létě. 

„Každý policista NCOZ dostává na výběr a je to velké riziko pro nás, jestli chce zůstat na NCOZ na těch třech sekcích anebo jestli chce přejít do nového útvaru,“ uvedl také Vondrášek.

Policejní prezident podotkl, že připravované změny projednal s vedením NCOZ a také s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě,“ ujistil.

Policie podle Vondráška zároveň ustoupila od úvah o vytvoření národního kriminálního úřadu. Ten měl naopak zastřešit NCOZ a další složky kriminální policie. Policejní prezident je přesvědčen, že nakonec není potřeba.

„Pakliže budeme mít funkční úřad kriminální policie a vyšetřování, pak může tuto úlohu bezezbytku plnit a nemusí vznikat národní kriminální úřad,“ podotkl. Kdyby nový úřad vznikl, hrozilo by podle Vondráška rozmělnění odpovědnosti, pravomocí a kompetencí.

Vondrášek zároveň avizoval také povýšení šéfů takzvaných okresních kriminálek na majory, a tím do platové třídy o jeden stupeň vyšší než dosud. Policejní prezident upozornil, že jsou placeni hůře než řadoví kriminalisté na krajské úrovni. „Narovnáváme tímto systemizaci, chceme motivovat vedoucí okresních kriminálek,“ řekl.

Podle Rakušana na reorganizaci nebyla politická poptávka. ANO je ale kritické

Informace o podobě chystané reorganizace již předem zveřejnily ČTK, Deník N a Echo24. Nová struktura by podle nich měla začít fungovat od ledna příštího roku. V současnosti se NCOZ zaměřuje na organizovaný zločin, závažnou hospodářskou trestnou činnost, kybernetickou kriminalitu a terorismus. Poslední dvě zmíněné části by se měly osamostatnit.

Skončí tím období koncentrace všech částí závažné organizované kriminality pod jednu policejní „střechu“, která začala reorganizací z roku 2016. Tu prosadil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přes tvrdé výhrady předsedy ANO Andreje Babiše, který byl tehdy vicepremiérem vlády.

Za Babišovy vlády se na tom však již nic nezměnilo, ačkoli podle nynějšího ministra vnitra Víta Rakušana začala příprava reorganizace, kterou až nyní představí policejní prezident Vondrášek, již v minulém volebním období. „Toto nebylo politické zadání, toto není dílo ministra vnitra, ten si žádnou reformu nevymyslel. Bylo to dílo pracovní skupiny Reforma, která mimochodem překročila dvě volební období a plynule, kontinuálně pokračovala dál,“ uvedl.

Ujistil, že plány prezidia podporuje. „Je dobře, že policie změny komentuje transparentně a bez průtahů, takže je čas se na reformu připravit a nevznikají ani zbytečná nedorozumění,“ uvedl.

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) oceňuje, že skončí poměrně dlouhá několikaletá fáze určité nejistoty, zejména pro policisty dotčených útvarů. „Jsem přesvědčen, že navržené řešení bude funkční a že bude, i přes určitou kritiku, reagovat na nové trendy kriminální trestné činnosti,“ reagoval na ohlášené změny.

Naopak z opozičního ANO znějí výhrady. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) kritizovala, že chce prezidium provádět změny „v době, kdy podle premiéra i ministra čelíme mimořádné bezpečnostní situaci“. Podle poslance hnutí Roberta Králíčka je plánovaná reorganizace v současnosti dokonce rizikem. „V době, kdy řešíme uprchlickou krizi, řešíme válku a s tím spojená bezpečnostní rizika, dělat takto zásadní oslabení NCOZ je velmi rizikové,“ řekl.

Navíc se domnívá, že výsledkem vzniku samostatného útvaru proti kyberkriminalitě, extremismu a terorismu budou fakticky jen dodatečné náklady. Míní, že obě sekce mohly v NCOZ zůstat a být kvalitně řízeny. „Já tam doopravdy nevidím zásadní a velký smysl, proč to teď rozdělovat. Za mě je to oslabení NCOZ a já se ptám, proč ho někdo chce oslabit,“ poznamenal. Pochybnosti o potřebě rozdělení má i Vildumetzová. „Nejsem zastáncem toho, že se mají dobře fungující věci měnit,“ uvedla.

Mnohaletá příprava

Martin Vondrášek se nyní zmínil o tom, že vedení policie pracovalo na reorganizaci tři roky. O možném rozdělení centrály se opravdu začalo spekulovat na podzim 2019. V té době ale také přišli tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) naopak i s myšlenkou zastřešujícího národního kriminálního úřadu. Reorganizaci pak narušila pandemie nemoci covid-19. 

NCOZ vznikla v roce 2016 sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kromě koaliční roztržky vedla tato reorganizace k odchodu některých policistů zejména z vedení zaniklého ÚOOZ.

Ministr Rakušan loni v prosinci po uvedení do úřadu řekl, že policejní reforma je nutná. Vyčlenění samostatných útvarů NCOZ tak, aby její struktura byla přehlednější, podle jeho tehdejšího vyjádření dává v obecné rovině smysl. Reformu ministr zmiňoval i v únoru, kdy nastoupil do funkce policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Nový útvar by podle Vondráška měl začít naplno pracovat od ledna příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 40 mminutami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 1 hhodinou

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 8 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 11 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 13 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...