Po čtyřech měsících halí vývoj české vakcíny mlčení. Mám karanténu, vzkázala šéfka týmu

7 minut
168 hodin: Vakcína Adámková
Zdroj: ČT24

Okolo tuzemského výzkumu s ambicí vyvinout vakcínu proti viru, který způsobuje nemoc covid-19, panují otazníky. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že jeho úřad na projekt nepřispěl ani korunou, a prohlásil, že nechce „nic uměle prodlužovat“. Vedoucí výzkumného týmu, kardioložka a poslankyně Věra Adámková (ANO) potom s odkazem na to, že je v karanténě, vůbec nechtěla o práci na vakcíně hovořit. Pro 168 hodin natáčely Jana Gerleová a Kristina Ciroková.

Na počátku května přišly špičky českého zdravotnictví s novinkou: i v České republice se bude vyvíjet vakcína proti covidu-19. Po necelých čtyřech měsících vývoj zřejmě pokračuje, ale téměř nikdo o něm nechce mluvit. Ze tří institucí přímo řízených ministerstvem zdravotnictví, které se na něm podílejí – jde o Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze a Institut klinické a experimentální medicíny – pouze IKEM odpověděl na otázky ohledně vakcíny.

Uvedl, že začínají s testováním na zvířatech a že „během 14 dnů po aplikaci žádné ze zvířat neuhynulo“.

Vedoucí výzkumného týmu, kardioložka z IKEMu Věra Adámková (ANO), ale tolik sdílná nebyla. Telefonický rozhovor zcela odmítla s argumentem, že má nařízenou karanténu v souvislosti s výskytem covidu-19 ve sněmovně.

„Já mám pracovní karanténu, to znamená, že se nemůžu stýkat s lidmi mimo okruh vymezený hygienikem,“ prohlásila vedoucí výzkumného týmu a poslankyně.

Výzkum měl od počátku i kritiky. Ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer hovoří o politickém populismu, ředitel Parazitologického ústavu Akademie věd Julius Lukeš o zcela špatné cestě. Míní, že místo samostatného výzkumu měli čeští vědci, kteří se chtěli na vývoji vakcíny podílet, spolupracovat s některou jinou zemí, která již pokročila dále. „Toto odvrací pozornost, může to vázat celou řadu peněz a intelektuálních kapacit. Zastavil bych to,“ uvedl. 

Ministr zdravotnictví Vojtěch naznačil, že právě k tomu by nakonec mohlo dojít. Očekává, že po prázdninách dostane informace o průběhu výzkumu a nezastírá skepsi.

„Neříkám, že česká vakcína dojde do finální fáze. Mně se nechtělo dávat tomu ze začátku červenou. Nemohu souhlasit s tím, aby byly vynakládány extrémní prostředky, pokud to nebude smysluplné. Pokud se ukáže, že to tak není, tak nebudu nic uměle prodlužovat, jenom aby ten proces nějak pokračoval,“ řekl.

Mezi vakcínami ve vývoji, o kterých ví WHO, ta česká není

Kdyby český výzkum nevedl ke kýženému cíli, v globálním měřítku by to příliš nevadilo, protože se vyvíjí celá řada vakcín. Světová zdravotnická organizace eviduje 176 projektů, z nichž 33 je v klinické fázi. „Jsou velmi blízko tomu, že budou skutečně schválené pro klinické užití, takže už nevidím žádný smysl věnovat úsilí ani finanční prostředky vývoji české vakcíny,“ poznamenal virolog Daniel Růžek.

Ostatně mezi 143 vakcínami ve vývoji, o kterých WHO ví, ta česká není. „Ani se nedostala do bodu, kdy by se mělo hlásit na WHO, že se na ní pracuje,“ podotkl Lukeš.

Kritici českého výzkumu, kteří sepsali i otevřený dopis, s Věrou Adámkovou jednali, nakonec se do něj ale nezapojili, ačkoli šéfka výkumníků o té možnosti hovořila. „Vítám jakoukoliv pomoc, a jestliže signatáři již mají nějaké výsledky, není nic jednoduššího než se obrátit na ředitele tří přímo řízených organizací nebo na pana ministra,“ doporučila.

Podle Lukeše se ale možnost do výzkumu se zapojit neobjevila. „Nebyla nám dána šance, abychom přispěli, protože jsme nedostali žádné informace. Nevíme o vakcíně nic, takže nemůžeme pomoct. Ve vědě jsou informace alfa a omega, takže bez nich je to tam, kde jsme byli před mnoha měsíci,“ zdůraznil.

Kolik výzkum dosud stál, není jasné, všichni mlčí. Podle Vojtěcha ale jeho úřad nedal na vakcínu ani korunu. „Žádné peníze zatím ze strany ministerstva zdravotnictví nebyly investovány. Máme svobodu bádání, takže každý si může bádat, o čem chce,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 41 mminutami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 2 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...