Pacientů s cukrovkou přibývá. Může za ni genetika i životní styl

Události: Komplikace spojené s diabetem (zdroj: ČT24)

Počet diabetiků v Česku strmě roste. Cukrovku už má skoro každý desátý člověk. Další statisíce o tom, že jsou nemocní, neví, nebo trpí prediabetem. Cukrovka má dva typy – první je autoimunitní onemocnění, podmíněné geneticky. Druhý souvisí se životním stylem, tedy se špatným stravováním a obezitou.

U cukrovky je klíčový včasný záchyt, neléčená totiž vede k vážným komplikacím. Testování nabízí i některé lékárny, test spočívá v odběru kapky krve z prstu, výsledek se pak ukáže za pár vteřin.

Cukrovka se léčí pomocí léků nebo inzulinu. U prvního typu ale pomůže jedině transplantace. I na Kliniku diabetologie v IKEMu chodí čím dál víc pacientů. A zatímco pacienti přibývají, ordinace ubývají. Nejvíc jich lékaři zavřeli právě v Praze, Moravskoslezském nebo Plzeňském kraji.

„Snažíme se školit nové a nové diabetology. Narážíme trochu i na nedostatek zájmu o interní medicínu jako takovou. Protože je to rozsáhlý obor,“ konstatoval vedoucí lékař Michal Krčma z Diabetologického a endokrinologického centra Fakultní nemocnice Plzeň.

Například v plzeňské fakultní nemocnici mají v péči přes dva tisíce diabetiků. Patří mezi ně i Ladislav Musil, který s prvním typem cukrovky žije už 27 let. „První věc – měl jsem pocit žízně, tak jsem potom šel na náběry. A tam přišli na to, že mám cukrovku,“ vzpomíná pacient. Poslední tři roky sleduje hladinu cukru v mobilní aplikaci. Senzor mu to umožňuje kdykoliv během dne.

Každý rok vyšetření v Česku odhalí tisíce diabetiků. Zatímco v roce 2010 jich lékaři evidovali zhruba 850 tisíc, loni už jejich počet přesáhl milion sto tisíc. Výjimečný byl covidový rok 2020, kdy pacientů s diabetem ubylo. Právě oni totiž byli nejčastějšími oběťmi koronaviru.

Cukrovka zvyšuje riziko mozkové mrtvice, úmrtí na srdečně-cévní nemoci a způsobuje poruchy funkce ledvin. Může poškodit zrak a vést až ke slepotě. Vyvolává také onemocnění dásní. Diabetici mají častější komplikace chřipky a kvůli poškození nervů jim lékaři někdy musí amputovat dolní končetinu.

Diabetes a Mladoboleslavsko

Nejvíc se počet lidí s cukrovkou zvýšil na Mladoboleslavsku. Zdravotníci předloni zachytili skoro o dvě třetiny pacientů více než v roce 2010. Žádný jiný okres tak výrazný nárůst nezaznamenal. V přepočtu na obyvatele se ale počet diabetiků v Mladé Boleslavi od republikového průměru moc neliší. Za výrazný nárůst tak může hlavně lepší screening.

„V podstatě dneska každý druhý pacient, který je náš klient, má diabetes,“ uvedl primář interního oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Martin Polák.

Vyšší počty diabetiků můžou zasáhnout i do chodu firem. Vyšší náklady na léčbu zase do rozpočtů zdravotních pojišťoven. „Pokud u někoho je diagnostikovaný diabetes, a ještě navíc pokud je to nekompenzovaný diabetes, tak bohužel zaměstnanec nemůže pracovat na směny,“ přiblížil vedoucí zdravotních služeb, bezpečnosti práce a ergonomie Škoda Auto Jiří Prokop.

Ředitel zdravotního odboru pojišťovny škodovky Petr Šmach doplnil, že když už vznikne komplikace, tak péče je i nákladnější a pro pojišťovnu dražší, takže se tomu snaží předcházet.

Zdravotní pojišťovna, kde je zaregistrovaná většina místních, se na vyhledávání lidí s cukrovkou přímo zaměřila. K odhalení nemoci motivuje lékaře prostřednictvím odměn. To se snaží i další pojišťovny. Většinou jim ale přispívají až na následnou péči.

Jiné výhody léku na cukrovku

Jedna z účinných látek, kterou obsahují některé léky na cukrovku, má i řadu dalších vedlejších účinků. Ukazuje se, že pozitivně působí třeba i při onemocnění srdce, plic nebo jater. Vědci teď tyto látky testují hned ve třech různých laboratořích v IKEMu nebo na Akademii věd ČR (AV ČR).

„Naše hlavní činnost spočívá v tom, že u potkanů měříme krevní tlak,“ popsala Ivana Vaněčková z Fyziologického ústavu AV ČR. Potkani mají speciální tučnou stravu. Po vykrmení jim vědci podávají látky, které jsou i v lécích na cukrovku.

Výsledky jsou rovnou vidět na monitoru. Ve chvíli, kdy krevní tlak klesne, může to znamenat, že účinná látka funguje. Tlak se měří nárazově i kontinuálně. Podrobná data jsou klíčová i při sledování vlivu na plíce nebo játra.

„Celkový obrázek potom ukazuje, jakým způsobem látky fungují. V poslední studii jsme prokázali, že to pozitivní působení na játra se sekundárně zřejmě projevuje i na další orgány, a to zejména srdce,“ doplnila Vaněčková.

Výsledky potvrzují i doktoři. Pacienti, kteří mají vedle cukrovky i problém s játry nebo srdcem, vykazují celkové zlepšení. Pokud už je ale funkce jater hodně zasažená, pozitivní efekt léku na cukrovku se vytrácí.

Načítání...