Obce kvůli Turówu mohou přijít o vodu, obává se hejtman Půta. Problémy s Arrivou bere jako lekci

27 minut
Interview ČT24 s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (SLK)
Zdroj: ČT24

Polsko ignorovalo české připomínky i evropské právo, když povolilo rozšíření těžby v dole Turów, věří hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obává se, že v důsledku těžby mohou některé obce přijít o pitnou vodu, chystá proto náhradní vodovody. Vodu chce v krajině zadržovat drobnými opatřeními, ústavní zákon se o to podle něj nepostará. Pokuta pro Arrivu kvůli komplikacím na železnici je standardní praxí, řekl v Interview ČT24 hejtman Půta, který je zároveň místopředsedou Asociace krajů ČR.

Velkou vstřícnost z polské strany hejtman Půta necítí. Polsko má podle něj jasný cíl a nový blok tepelné elektrárny začalo v oblasti stavět už před dvěma lety. „Zatím se nekope v novém rozšířeném prostoru, ale stojí tam nový těžební stroj,“ popisuje současnou situaci.

Liberecký kraj zkouší napadat všechny kroky, které podle něj neproběhly v souladu s evropským právem. Rozšíření těžby bylo například schváleno, aniž by skončilo přeshraniční projednávání. Hejtman se obává ztráty podzemní vody, ke které už v oblasti došlo v 70. letech minulého století. Situace se podle Půty může kdykoliv v budoucnu opakovat.

„Já osobně považuji za podstatné ochranu obyvatel, zásobování pitnou vodou. Český stát by měl být na svém území schopen garantovat dodržování platných norem jako prašnost nebo hluk,“ míní a dodává, že není jisté, že Polskem navrhovaná opatření, která úniku vody mají zabránit, budou fungovat.

Příhraniční oblast u dolu Turów má už nyní problém s prašností i hlukem, zdůrazňuje dále hejtman. Vláda se proto chystá měřit limity, aby Česko mohlo Polsku prokázat zhoršení podmínek.

Polsko navíc dle Půtových slov nezohlednilo české připomínky. „Budeme v každém případě rozporovat rozhodnutí o okamžité vykonatelnosti prvního rozhodnutí, protože se tím krátí naše práva připomínkovat,“ vadí například místopředsedovi Asociace krajů ČR.

Česká vláda podniká podle něj všechny kroky, které má k dispozici. Liberecku pomohla už na podzim, kdy schválila negativní stanovisko vůči rozšíření těžby v dolu Turów. Hejtman oceňuje, že z problému se stalo téma, o kterém mezi sebou diskutují i premiéři obou zemí. Například Evropská komise má totiž v tomto případě obtížné postavení, míní Půta.

Přesto věří, že Komise zatlačí na obě strany, aby hledaly společné řešení, zvláště s ohledem na zmiňovanou ztrátu pitné vody. Investor do těžby totiž nyní odmítá, že by důl na podzemní zásoby vody měl nějaký vliv.

Vodárenské společnosti podle Půty připravily studie, které popisují stav zatížení, a už se projektují náhradní vodovody pro obce Uhelná, Václavice a Horní Vítkov. Nyní se řeší drobné problémy s vlastnictvím pozemků. „Někdy v druhé polovině roku 2020 budeme mít projekty, znát hrubé náklady a budeme chtít, aby nám někdo garantoval, že nám s těmi náklady někdo pomůže,“ avizuje místopředseda Asociace krajů.

Finanční pomoc chce proto, že investice do infrastruktury by vodárenské společnosti promítly do vyšší ceny vodného a stočného, což by podle Půty bylo nespravedlivé vůči lidem, kteří obtížnou situaci nezpůsobili.

Ústava vodu v krajině nezadrží

Liberecký kraj podle hejtmana chystá obecnější opatření, jak vodu v půdě udržet. Klimatická změna se totiž nevyhýbá ani „nočníku Evropy“ (Jizerským horám), což je název oblasti známý především v Liberci a okolí, vysvětluje Půta.

„Chtěli bychom podpořit obce a vlastníky pozemků, aby obnovovali tůňky a u nás v bývalých Sudetech například rybníky, které tam za bývalého hospodaření byly a dneska už tam nejsou. Věci spíš drobného charakteru, aby to nenarušovalo krajinu, ale vrátilo jí původní smysl a obsah,“ načrtává možnosti šéf kraje.

Dodává, že neví, jestli má být voda chráněna ústavním zákonem. „Očekával bych, že všichni – od obcí a měst, přes kraje a ministerstva – začneme připravovat konkrétní programy a řešit věci, které mohou pomoci. Pokud se změní Ústava, může to dobře vypadat, ale sama vodu v krajině nezadrží,“ má jasno.

Pokuty pro dopravce jsou standardní, říká Půta

Hejtman v rozhovoru vysvětloval také komplikace na železnici, které způsobila změna dopravců. Liberecký kraj udělil pokutu společnosti Arriva ve výši 815 tisíc korun. „Oceňuji, že se Arriva k problémům a sankcím postavila čelem,“ podotýká Půta.

Dodává, že pokuty pro dopravce jsou standardní postup. V případě Arrivy sáhl kraj k vyšší částce, protože problémů bylo mnoho. „Každý dopravce, který s námi má smlouvu, čas od času dostane dopis, který podepisuje hejtman, ve kterém je vyčíslení sankce, která ze smlouvy vyplývá,“ popisuje.

Problémy jsou podle jeho slov poučením, kraj bude prý v budoucnu preferovat soutěže před přímým zadáním a vítězi dá dostatečný čas, aby mohl naplnit očekávání.

Půtu také čeká pokračování soudu kvůli údajné korupci, k dalšímu líčení se hejtman chystá na přelomu února a března. Připomíná, že kauzu soud řeší už více než pět let.

„V tomto týdnu jsme požádali o vyčlenění mé větve do samostatného projednávání, žádali jsme o něj už v přípravném řízení. Domníváme se, že velká část věcí se mé části vůbec netýká. Část lidí jsem viděl teprve u soudu. Věřím, že se dočkám rozhodnutí ještě dřív, než soudce, který kauzu řeší, odejde do zaslouženého důchodu,“ doplňuje Martin Půta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky - policisti řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisti vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 1 mminutou

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 10 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 11 mminutami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 18 mminutami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 33 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 5 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 6 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami
Načítání...