Nemůžeme se vracet tisíce let zpět, říká k ochraně přírody Maříková

28 minut
Interview ČT24: Poslankyně Karla Maříková (SPD)
Zdroj: ČT24

Ochrana přírody je důležitá, ale musí se provádět tak, abychom se nevrátili do jeskyně, prohlásila v Interview ČT24 členka sněmovního výboru pro životní prostředí Karla Maříková (SPD). Podotkla, že Evropa znečišťuje životní prostředí v porovnání s jinými kontinenty jen málo a náklady na boj s klimatickou změnou by podle ní měli platit ti největší znečišťovatelé, jako je třeba Asie.

Maříková odmítá, že by lidstvo bylo „na cestě do záhuby“, jak na úvod klimatické konference OSN o změnách klimatu COP29 prohlásil předseda konference Muchtar Babajev, ázerbájdžánský ministr pro ekologii a přírodní zdroje. Podle Maříkové existuje způsob, jak „nejít cestou klimatického zeleného šílenství“ a nezničit ani přírodu.

„Sama OSN se vyjádřila, že ta opatření, která byla doposud, měla minimální efekt,“ řekla Maříková k současným ekologickým snahám. Státy by měly najít způsob, jak nepoškozovat přírodu, ale „nepáchat ani vlastní sebevraždu“. „Neměli bychom se ničit ekonomicky, nesnižovat si dosaženou životní úroveň a, v uvozovkách, když to přeženu, nevrátit se třeba do jeskyně,“ řekla poslankyně.

Maříková připustila, že součástí ochrany přírody a krajiny je i ochrana klimatu. „To, jak se chováme, celkově ovlivňuje celé prostředí kolem nás,“ zmínila. Podotkla ale, že ke změnám klimatu docházelo v historii již dříve bez nebo jen s minimálním lidským přičiněním. Účinek současných opatření je podle ní omezený. „Jsou věci, které prostě můžeme ovlivnit minimálně,“ dodala.

„Nemůžeme lidem nařídit, že třeba přestanou jezdit auty, přestanou jíst maso nebo přestanou topit fosilními palivy,“ myslí si poslankyně. „My jako společnost jsme k něčemu dospěli a nemůžeme teď všechno naprosto překopat a vrátit se třeba o tisíce let zpět,“ řekla.

Rozvoj nových technologií

SPD se podle Maříkové nebrání tomu, aby nové technologie, které budou případně ekologičtější, postupně nahradily ty staré. „Bylo to tak i v minulosti: mobilní telefony nahradily pevnou linku, počítače nahradily psací stroje. Nicméně nebylo to lidem vnucováno, nahradily se automaticky vývojem,“ řekla.

Podotkla, že sice odmítá nucení ekologičtějších technologií lidem, není ale proti jejich podpoře a doporučování. „Pokud si elektromobily najdou cestu na trhu, ať přirozeně vytlačí automobily se spalovacím motorem,“ uvedla například. Dále by se prý mohlo jednat o technologie výroby elektřiny, nejmenovala ale konkrétní příklady, o jaké postupy by se mělo jednat.

Součástí ochrany klimatu je i podpora rozvojových zemí tak, aby mohly odcházet od fosilních paliv či lépe zvládaly dopady klimatické krize. Tato problematika je také projednávána na konferenci COP29.

Podle Maříkové je ale otázka, jestli tyto státy dokáží smysluplně takových cílů dosáhnout. Dále odmítá, aby finanční podporu rozvojovým zemím platila rovněž Česká republika. „Nemůžeme dávat, když sami potřebujeme. (...) Pokud nemáme sami ve své zemi pořádek, pak nemůžeme chtít dotovat jiné země,“ řekla. „Ať to platí největší znečišťovatelé, Evropa to určitě není.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 1 hhodinou

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 1 hhodinou

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 7 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 8 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 10 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 14 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 15 hhodinami
Načítání...