Bezpečnostní analytik a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Tomáš Pojar si myslí, že záměr Polska vyslat na Ukrajinu mírovou misi je určitě hodný debaty, ale není teď možné říct, jak se do ní případně zapojí Česko. Bojovou misi si v tuto chvíli představit neumí, řekl v Interview ČT24.
Mírová mise na Ukrajině je hodna debaty, bojovou si teď neumím představit, říká Pojar
„(Mírová mise) je možná i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, ta teď stejně žádnou misi neodhlasuje,“ domnívá se Pojar, podle něhož už v minulosti do zón konfliktu vyslaly mírové jednotky země k tomu ochotné i bez posvěcení vrcholného orgánu OSN.
Zároveň ale upozornil, že potenciální mírová mise vyslaná na Ukrajinu se liší od většiny ostatních podobných aktivit v tom, že Rusko je jaderná mocnost s obrovským arzenálem. V krajním případě by tak mohlo dojít i k přelití konfliktu na území NATO, což by podle Pojara zvýšilo riziko vypuknutí jaderného konfliktu. Ten podle Pojara v tuto chvíli nehrozí.
„Je ale dobré připravit se na situaci, kdy se přestane bojovat, nebo bude alespoň vyhlášeno příměří. Něco jiného je působení v době, kdy je ještě válka a příměří musíte vynucovat silou,“ uvedl Pojar, který se před několika dny zúčastnil cesty českého, polského a slovinského premiéra do Kyjeva.
Příměří bude, jen když Ukrajina zůstane silná
Vyslání bojové mise na Ukrajinu si on osobně nyní představit neumí. Na druhou stranu uznal, že jako nepředstavitelná se ještě před několika týdny jevila i řada jiných věcí, které nyní představitelné jsou. „Že nakonec nějací pozorovatelé nebo mírové jednotky (na Ukrajině) budou, je docela pravděpodobné,“ zamýšlí se bezpečnostní analytik.
Zároveň ale upozornil, že „příměří nastane jen ve chvíli, kdy bude Ukrajina silná“. Pokud by se začalo ruským jednotkám dařit, tak by tato varianta dalšího vývoje spadla pod stůl. Také řekl, že Kyjev je podle něj připravený ke kompromisům, „na ty ale potřebujete dvě strany“. Narážel tak na fakt, že Kreml podle všeho z řady svých požadavků slevovat nehodlá.
„Diplomacie, která se nemůže opřít o zbraně či ekonomickou sílu, nefunguje, neznamená nic,“ varuje Pojar. Ukrajina podle něj bude znovu celá, „až se říše zla zhroutí“.
Přesto podle něj existuje cesta, jak na Moskvu dále tlačit. „Dá se ještě rozšiřovat sankční seznam (ruských) jednotlivců i firem, dá se pokračovat i ve vypojování ruských bank (z mezinárodního finančního) systému SWIFT,“ zmínil Pojar. Poukázal také na to, že ruští oligarchové, na něž už sankce dopadly, mají řadu spolupracovníků.