Minulé vlády problém s platy justičních úředníků jen zalepily, míní Vávra

19 minut
Události, komentáře: Prezident soudcovské unie Libor Vávra o stávce justičního personálu
Zdroj: ČT24

Platy pracovníků v justici byly nastaveny v době, kdy nejvyšší odbornost na soudě byla rychlá obsluha mechanického psacího stroje na začátku 90. let, řekl v pondělních Událostech, komentářích prezident soudcovské unie Libor Vávra. Od té doby stát podle něj klade čím dál vyšší nároky, ale nikdy tyto profese nepřeřadil do odpovídajících tříd. Poukázal na to, že pracovníci v justici mají méně peněz než jiní odborní státní zaměstnanci, a proto odcházejí například na obecní úřady. Všechny minulé vlády podle něj problém pouze jednorázově „zalepily“, ale nepřišly se systémovým řešením.

Zaměstnanci v justici na mnoha místech v Česku vstoupili v pondělí do třídenní stávky, a to kvůli nedůstojným platovým podmínkám. Podle odborářů se české soudnictví dlouhodobě potýká s problémy, které ohrožují základní práceschopnost celého systému. 

„Minimálně dvacet let jako představitel justice se na to snažím upozorňovat, ale justice funguje vcelku dobře a nikdy to nebylo předmětem politického zájmu, nebo to odkládali, takže tato vláda ke svému neštěstí sklízí plody, které opravdu rostly už hodně dlouho,“ konstatoval Vávra.

Podotkl, že požadavkem je maturita, ale pro řadu funkcí není dostatečným vzděláním. „Například pro protokolující úřednice, pro vyšší soudní úředníky jsou speciální dlouhodobé vzdělávací programy, justiční akademie. Bez těchto programů a bez složení odborných zkoušek ani nemůžete ty práce zastávat, takže leckdy dokonce nestačí ani bakalářský titul ze školy právnického zaměření,“ upozornil Vávra s tím, že na lidi jsou kladeny velké nároky a ti poté, co dokončí vzdělání, odejdou například na obecní úřad, protože tam dostanou větší peníze.

Podstata sporu je podle něj v tom, že justiční pracovníci mají méně než jiní odborní pracovníci ve státním sektoru. „Proto utíkají do těch druhých oborů. Mně přijde absurdní, aby si stát v podstatě konkuroval,“ dodal Vávra.

Jednorázová opatření

Zmínil, že minulé vlády se snažily se situací „něco dělat“, ale nikoliv změnou zásadní – tabulek. Justice například podle něj dostala větší objem peněz, takže pracovníci dostali vyšší osobní ohodnocení, a tedy nízká úroveň základního platu nebyla vidět.

Poukázal na to, že například ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) s tehdejší ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) za minulé vlády vytvořily jednorázové rozpočtové opatření. „Už narůstající nervozita zaměstnanců se uklidnila dávkou, ale to není řešení,“ podotkl Vávra s tím, že prakticky všechny kabinety problém „zaplácly“.

„Tato otázka bublala pod povrchem při jednání po léta a vždycky se to zalepilo nějakou finanční sumou, která se jednorázově, nebo na zbytek volebního období přidala, ale nová vláda tím pochopitelně nebyla nijak vázaná, protože to nebylo systémové řešení,“ míní šéf soudcovské unie.

V minulosti mu prý bylo vysvětlováno, že v rámci připomínkového řízení mezi ministerstvy je velmi obtížné najít odbornou dohodu. „I pro ty politiky je to pracné a pamatuji si, že tím tehdy argumentovali. Že je lepší jednorázové politické řešení. (...) Než aby zřejmě překonali poměrně zkostnatělé představy o tom, jak mají tabulky vypadat,“ zamýšlí se.

Dodal, že do konce mandátu současné vlády se změna nejspíše nestihne, ale případný nový kandidát na ministra spravedlnosti v příštím kabinetu by si měl promýšlet, s čím do funkce půjde. „Pak nemůže říci, že ho ten stav překvapuje,“ podotkl Vávra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 1 hhodinou

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 7 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 7 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 14 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 15 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 16 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...