Lidé perzekvovaní komunistickým režimem by mohli dostat odškodné

3 minuty
Události: Ministerstva vnitra a spravedlnosti slibují disidentům odškodnění
Zdroj: ČT24

Dva navržené zákony, které předkládají ministerstva vnitra a spravedlnosti, slibují lidem perzekvovaným komunistickým režimem odškodnění ve výši sto tisíc korun. Peníze mají dostat dvě skupiny disidentů. První jsou ti s ochranným dohledem, kteří museli například hlásit pobyt mimo bydliště nebo trpět domovní prohlídky. Druhou skupinu tvoří lidé, které Státní bezpečnost (StB) nutila k emigraci.

Milan Zapadlo před nuceným odjezdem podepsal Chartu 77. Do rodného Liberce tehdy z hlavního města pomáhal převážet nejen zmíněné prohlášení, ale i jiné zakázané materiály. Při jednom z výslechů mu dala StB na výběr – buď emigrace, nebo soudní proces a vězení.

Z pražského hlavního nádraží proto v květnu roku 1979 odjel do Rakouska a následně do Austrálie. „Najednou otevřete oči a začnete si všímat všeho možného. Člověk si to prostě musí uložit dovnitř, protože je přesvědčený, že se do svého rodného města už nevrátí,“ vzpomínal Zapadlo v rozhovoru pro ČT.

Po návratu do Česka měl nízký důchod. Donedávna si přivydělával stavěním pecí, což je řemeslo, které se naučil právě v Austrálii, kde pracoval i jako instruktor windsurfingu.

Adresná pomoc stovkám disidentů

Někteří za hranicemi zůstali. Ústav pro studium totalitních režimů proto chce, aby se odškodnění netýkalo pouze občanů Česka. „Je několik států, které neuznávají dvojí občanství, takže by mohla vzniknout nová křivda,“ vysvětlil náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický.

Ministerstvo vnitra momentálně připomínky vypořádává. Částku by mohli ale získat i ti, kteří nakonec zemi neopustili. „Rozhodné není to, zda opravdu podlehli nátlaku a opustili republiku, nebo tomu nátlaku nepodlehli,“ upozornil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „Šlo do značné míry o určitou šikanu. Z toho důvodu máme za to, že je potřeba to napravit,“ doplnil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN).

Podle odhadů Ústavu pro studium totalitních režimů by oba zákony mohly pomoct stovkám disidentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 10 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 13 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 10 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 12 hhodinami
Načítání...