Liberty hledá kupce. Stát vyplatí mzdy zaměstnancům

Skupina Liberty Steel, majitel hutí Liberty Ostrava, se rozhodl podnik nabídnout k prodeji. Zároveň žádá o reorganizaci podle insolvenčního zákona. Vláda je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v kontaktu s českým investorem, který zvažuje do Liberty vstup. Zaměstnancům firmy bude stát tři měsíce vyplácet mzdy, řekl dále Stanjura. Liberty je delší dobu v problémech a má potíže platit své závazky, převážná část zaměstnanců je od prosince doma. Firma tehdy kvůli vypnutí dodávek energií odstavila většinu provozů. Denně tratí 25 milionů korun.

Zda na sebe Liberty podala insolvenční návrh, firma neuvedla. Z tiskové zprávy vyplývá, že zaměstnancům zřejmě nebude vyplácet mzdy. I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

„V rámci procesu bude mít podnik čas na přípravu, projednání a schválení reorganizačního plánu u soudu, který bude na celý proces dohlížet. Za těchto nových právních podmínek bude Liberty nadále provozovat několik výrobních linek, které dokážou pokrýt své vlastní náklady, a poskytne zaměstnancům podporu při podávání žádostí o uspokojení mzdových nároků v rámci státního systému ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele,“ sdělila Liberty.

Liberty dodala, že se bude snažit zajistit, aby měl úřad práce všechny potřebné údaje o zaměstnancích k dispozici co nejdříve, aby se vyřizování žádostí zbytečně nezdržovalo.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) avizoval, že úřad práce je v případě vyhlášení a zapsání insolvence Liberty připraven na okamžité zahájení evidence uchazečů o zaměstnání. Bude-li třeba, personálně posílí příslušné pobočky.

Stanjura: Pochyby o restrukturalizačním plánu se potvrdily

Stanjura ve středu oznámil, že vláda je v kontaktu s významným českým investorem, který do hutní společnosti zvažuje vstup. Konkrétní zatím nebyl, detaily je připraven zveřejnit během několika příštích dnů či týdnů, záležet bude na dalším vývoji kolem insolvenčního řízení. Ministr zároveň ujistil, že stát bude prostřednictvím úřadu práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu.

Podle Stanjury se potvrdily pochyby o reorganizačním plánu firmy, které vláda v minulých měsících projevila. „Byl nekvalitní a nedostatečný a dnešním krokem to v podstatě potvrdili,“ řekl ministr. Několikaměsíční soudní moratorium, které hutní firmu chránilo před věřiteli, podle Stanjury problémy podniku ještě prohloubilo.

3 minuty
Redaktorka ČT Pavla Daňková k situaci v Liberty Ostrava
Zdroj: ČT24

„Podle odborářů jde o jasný signál toho, že zaměstnavatel už nemá peníze na to, aby zaměstnancům v rámci tohoto měsíce vyplatil mzdy,“ informovala redaktorka ČT Pavla Daňková. Zaměstnanci Liberty by podle ní měli mzdu dostat tento pátek.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že informace jsou pro něj nové a zatím je nechce komentovat. „Hledáme možnosti, jak pomoct zaměstnancům, pokud se výplata zpozdí,“ dodal.

Liberty zneužívá moratorium, tvrdí Tameh

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo třinácti set, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Mluvčí společnosti Tameh Patrik Schober v reakci na sdělení Liberty uvedl, že Liberty Ostrava zneužívá ochranné moratorium k oddálení vyřešení vzniklé situace. „Tím je navrácení devíti miliard korun rozpůjčovaných do spřízněných firem a zaplacení dluhů věřitelům. Zároveň již tehdy bylo jasné, že Liberty Ostrava, dle svých finančních výsledků, správně měla na sebe podat bez zbytečného odkladu insolvenční návrh,“ poznamenal. Rozhodnutí Liberty Ostrava Tameh ale vítá, protože se tím konečně otevírá cesta k řešení situace pod dohledem věřitelů a insolvenčního správce.

Věřitelům Liberty předložila restrukturalizační plán. Podle firmy ho věřitelé schválili, teď se čekalo, až ho schválí i soud. V návrhu restrukturalizačního plánu Liberty mimo jiné uvedla, že k financování restrukturalizace by využila výtěžek z prodeje nepotřebného množství emisních povolenek. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale na konci dubna řekl, že neočekává, že by ministerstvo Liberty bezplatné emisní povolenky v nejbližších dnech udělilo.

„Plán preventivní restrukturalizace společnosti Liberty Ostrava byl extrémně zatížen mnoha vnějšími faktory, zejména pokračujícím zhoršováním tržních podmínek v Evropě a zpožděním v přidělování emisních povolenek, které podniku náležejí, od českých úřadů, a to na neurčito. Tyto vlivy způsobují, že Liberty Ostrava již nemůže splnit podmínky původního plánu,“ sdělila ve středu firma.

Emisní povolenky umožňují vypouštět do ovzduší oxid uhličitý. Platí je uhelné elektrárny či průmyslové podniky a lze s nimi obchodovat. Stát povolenky hutím přiděluje jako podporu českého ocelářství.

V roce 2019, kdy ji Liberty kupovala od ArcelorMittalu, disponovala huť emisními povolenkami v hodnotě asi 5,6 miliardy korun, které si předtím šetřila na financování modernizace. Nový majitel ale s povolenkami začal obchodovat a prodal je.

Liberty uvedla, že po letech nedostatečných investic skupina v letech 2021 až 2022 dovedla podnik k nejlepším výrobním a finančním výsledkům za několik desítek let a vynaložila přitom přibližně 143 milionů eur (v přepočtu 3,5 miliardy korun) na investice, včetně 29 milionů eur (725 milionů korun) do plánované instalace dvou nových elektrických obloukových pecí. Firma dodala, že po vypuknutí ruské války na Ukrajině ale výrazně klesla poptávka po ostravské produkci.

Výměna pecí

„Jsme i nadále přesvědčeni o tom, že Liberty Ostrava může být dlouhodobě životaschopným podnikem, pokud se jí podaří uskutečnit přechod k udržitelnějším formám výroby založeným na technologii elektrických obloukových pecí, ať už v rámci skupiny Liberty s pomocí nového investora, nebo se zcela novým vlastníkem,“ míní firma.

Schválení reorganizace jí má poskytnout čas a ochranu k tomu, aby připravila proces prodeje a další restrukturalizační kroky k zastavení rostoucích ztrát. „Liberty je přesvědčena, že tento proces je v nejlepším zájmu věřitelů, zaměstnanců a zákazníků společnosti,“ podotkla společnost.

Výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece měla být klíčovým prvkem transformace podniku. V červenci 2022 Liberty podepsala s italskou firmou Danieli kontrakt za 8,6 miliardy korun na jejich dodání.

Svou poslední fungující vysokou pec má huť už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Skoro půl roku má v teplém útlumu i koksovnu a už dříve sdělila, že zahájila konzultace a technologickou přípravu jejího možného odstavení. Podle Slaniny by odstavení koksovny bylo nevratné a znamenalo by, že huť bude muset koks nakupovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitalizace měla zpoždění už za Dostálové, tvrdí audit. Ta to odmítá

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 36 mminutami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
před 55 mminutami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 3 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 6 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 7 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...