Liberecká nemocnice potvrdila první případ varianty omikron v Česku

Liberecká nemocnice potvrdila výskyt nové koronavirové varianty omikron v Česku. Čeká teď ještě na potvrzení pozitivity v Národní referenční laboratoři. Podezřelý vzorek zachytil PCR test. Jde o ženu z Libereckého kraje, která se do Česka vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj, je očkovaná a má lehký průběh nákazy.

„Po sekvenační analýze s pravděpodobností přibližně devadesáti procent mohu potvrdit, že ta varianta omikron skutečně u pacientky byla potvrzena,“ řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec  Václav Řičář.

Potvrzení varianty omikron u ženy z Libereckého kraje je podle mluvčího velmi pravděpodobné i vzhledem k tomu, že do Česka přicestovala právě z Namibie. Nemocnice následně podle jeho slov odeslala vzorek pacientky také na další analýzu do Národní referenční laboratoře, která ho podle mluvčího s ještě větší pravděpodobností potvrdí. 

„Já předpokládám, že další zpřesnění bude v následujících desítkách hodin, pravděpodobně na začátku příštího týdne. Musím říct, že ten výsledek už je takhle velmi přesný,“ dodal. 

Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová poté večer sdělila, že není pravda, že již jednou celogenomovou sekvenací určený pozitivní vzorek, který sekvenovala laboratoř v Liberci, musí znovu potvrzovat Národní referenční laboratoř.

„Nyní proběhne ještě bioinformatická kontrola kvality sekvence. A pouze v případě, že budou nalezeny v získané sekvenci problémové úseky, provede NRL konfirmační vyšetření, jehož výsledek by pak mohl být k dispozici koncem příštího týdne. První předběžná analýza však naznačuje, že resekvenace pravděpodobně nebude třeba,“ uvedla Čechová.

Laboratoř liberecké nemocnice prověřovala vzorek odebraný ženě, která se v devítičlenné skupině do Česka vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Žena je v izolaci, očkovaná a má lehký průběh nákazy, napsal v sobotu na Twitteru premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). 

Česko zatím neplánuje další zpřísnění

Zpřísnění protiepidemických zákazů kvůli tomu ale ministerstvo zdravotnictví zatím neplánuje. „My jsme přijali jako vláda krizové opatření, které reaguje na výskyt té varianty v zemích jižní Afriky,“ řekl šef resortu v demisi Adam Vojtěch (za ANO) bezprostředně po zveřejnění informace.

Dále uvedl, že je jasné, že varianta se šíří rychle a má to dynamický vývoj po celé Evropě. „Nedá se tomu úplně zabránit a pro nás to opatření je v tuto chvíli platné a budeme se snažit maximálně eliminovat rizikové importy ze zemí, kde se nákaza šíří touto variantou,“ dodal Vojtěch.

Žena cestovala se skupinou z Česka

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v podvečer uvedla, že žena cestovala ve skupině několika lidí z Česka, další z nich jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. Vedle spolucestujících hygienici podle Svrčinové zjistili už i rodinné kontakty ženy.

„Máme dotrasované kontakty, jak rodinné, tak jsme trasovali i spolucestující, protože bylo tam několik osob z České republiky, celkově ta skupina čítala devět osob. Cestovala z Namibie do Jihoafrické republiky, odtamtud do Dubaje a z Dubaje na území České republiky,“ uvedla Svrčinová.

Nová varianta je jiná, uvedl Pačes

Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd upozornil, že nová varianta koronaviru je jiná. „Zajímavá je tím, že vznikla z ničehonic. Vznikla na trošku jiném místě a má trošku jinou sadu mutací, než jsme očekávali,“ řekl.

Pačes zároveň pogratuloval libereckým kolegům, jak rychle dokázali vzorek osekvenovat a potvrdit. „To by se nám před rokem nepodařilo ani náhodou. Čím více budeme sekvenovat, tím víc toho budeme vědět,“ dodal. Zároveň vysvětlil, že nyní se sekvenují hlavně potencionálně nebezpečné vzorky, a to buď u pacientů, kteří nemoc prodělali, dále u očkovaných, nebo právě u lidí, kteří se vrací z rizkových zemí.

Nové variantě koronaviru s označením B1.1.529 dala Světová zdravotnická organizace (WHO) jméno omikron. Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 2 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 2 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 3 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 12 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 14 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 14 hhodinami

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...