KDU-ČSL nominovala Jana Bartoška na místopředsedu sněmovny

Poslanecký klub KDU-ČSL nominoval do funkce místopředsedy sněmovny Jana Bartoška. Podle předsedy frakce Marka Výborného získal Bartošek na výjezdním zasedání lidoveckých poslanců v Lipnici nad Sázavou jednomyslnou podporu.

Místopředsedou dolní komory byl Bartošek už v předminulém volebním období, v minulém vedl lidovecký poslanecký klub. Zprávu o nominaci do sněmovního předsednictva dostane v pátek celostátní výbor KDU-ČSL.

Po nynějších volbách se o něm spekulovalo jako o možném ministru obrany. Tuto funkci by ale nakonec mohla v dojednávaném kabinetu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů obsadit Jana Černochová z ODS.

V čele dolní komory by měla stanout předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. ODS navrhla do funkce místopředsedy stranického ekonomického experta Jana Skopečka, STAN svou místopředsedkyni Věru Kovářovou a Piráti rovněž stranickou místopředsedkyni Olgu Richterovou.

Poslanci budou o vedení sněmovny hlasovat pravděpodobně ve středu

Předsedu a místopředsedy sněmovny bude plénum volit na ustavující schůzi, která začne v pondělí. Sněmovna by měla mít v nynějším volebním období sedmičlenné předsednictvo, v minulém bylo šestičlenné. Tajná volba se uskuteční pravděpodobně ve středu. 

ANO, které bude v opozici, mají připadnout dvě místopředsednická křesla. Klub nominoval někdejší hejtmanku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou a bývalého předsedu sněmovny Radka Vondráčka.

K Vondráčkovi se ale zástupci nové sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty staví kriticky. SPD by zastoupení v předsednictvu sněmovny podle plánů koalic mít nemělo.