Jsme v kontaktu s možnými zájemci o hutě Liberty, řekl Jurečka

29 minut
Interview ČT24: Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Zdroj: ČT24

Většina provozů huti Liberty Ostrava od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila dodávky energií, stojí. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba pět tisíc, je od té doby doma. Stát jim vyplácí náhrady za neproplacené mzdy za tři měsíce prostřednictvím úřadu práce. Na nahrazení vyhradila vláda již miliardu a tři sta milionů korun. „Členové vlády jsou v kontaktu s možnými zájemci o hutě, kteří by učinili její restart,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který byl hostem Interview ČT24.

Jurečka ví o dvou zájemcích o huť Liberty z řad významných podnikatelských subjektů z tuzemska. „Nakolik bude potom reálné, že třeba na podzim dojde k finálnímu prodeji, je otázkou, na kterou nedovedeme odpovědět,“ přiznal. „Někteří členové vlády jsou ovšem se zájemci v kontaktu. Pokud opravdu bude věrohodný vlastník, vláda udělá vše pro to, abychom podpořili restart huti.“

Ten závisí na tom, jestli se podaří udržet schopnost huti platit alespoň některé základní závazky a platy zaměstnanců. „Samozřejmě je klíčové udržet a případně rozšířit výrobu a udržet lidi. Pak ale vše stojí na tom, jak se k situaci postaví insolvenční správce, věřitelský výbor a ve finále soud,“ vysvětlil ministr.

„Není cílem, aby stát dlouhodobě platil mzdy v situaci, kdy to zdánlivě nebude vést k novému restartu. Pro nás je klíčové slyšet, jak chce postupovat insolvenční správce a hledat cestu k tomu, aby se připravil nový restart Liberty s novými vlastníky," konstatoval.

Prioritou je zachránit zaměstnance

„V této těžké situaci je klíčové to, že tady funguje institut pomoci a zhruba pěti tisícům zaměstnanců chodí peníze za nevyplacené mzdy za květen,“ řekl Jurečka. Podle něj je základní a nejaktuálnější prioritou zachránit lidi z regionu, kteří jsou závislí na platu z Liberty.

„Ta druhá priorita je pak udržet tento průmysl. Pokud možno směřovat k tomu, že celý výjimečný areál hutě bude v budoucnu možné restartovat. Výroba oceli je pro Českou republiku ohromně důležitá, udržet ji by byla konkurenční výhoda pro řadu firem,“ myslí si ministr.

Rovněž poznamenal, že v minulosti byla spoustu podobných areálů, které padly, což poté mělo dopady další dvě nebo tři dekády. „Také není jednoduché areál případně transformovat na další využití.“

Vláda prakticky nemá žádné páky, jelikož jde o soukromého vlastníka. „Opakovaně jsme se snažili komunikovat s vlastníkem nebo alespoň s jeho nejbližším okruhem a hledat nějaké smysluplné řešení. Nic z toho se nepovedlo,“ řekl Jurečka.

Ministr míní, že chyba se stala v okamžiku, kdy huť aktuální majitel kupoval. „Došlo tehdy ještě k rozdělení výrobní a energetické části. To považuji za obrovskou chybu, která mimo jiné vedla k tomuto stavu.“

Středeční jednání vlády

Jurečka na brífinku po středečním jednání kabinetu zmínil jako první bod otázku podpory zaměstnanců s handicapem. Zpřesněním parametrů bude podle něj možné lépe kontrolovat smysluplné využití peněz, které poskytuje stát. „Určitě bych řekl, že v některých případech docházelo k neefektivnímu využívání finančních prostředků,“ avizoval Jurečka. Změna novely by měla tento problém zmírnit.

Za důležité ministr považuje to, že se kabinet shodl na příspěvcích nejen pro zdravotně postižené, ale i pro zdravotně znevýhodněné.

Jedním z velkých problémů je nelegální zaměstnávání, odhadem státu uniká až čtyřicet miliard ročně. „Snažíme se nastavit jasný systém, který toto nebude tolerovat. Není to fér i vůči všem podnikatelům, kteří zaměstnávají podle zákona, jelikož to pro ně vytváří nekalou konkurenci,“ míní předseda KDU-ČSL.

Jurečka se vyjádřil i k tomu, že od září končí možnost ukrajinských uprchlíků nárokovat si bezplatné bydlení - reagoval na otázku moderátora, zda situace nebude znamenat zvýšení výdajů na humanitární dávky. „Naprostá většina, dnes je to více než 122 tisíc lidí z Ukrajiny, nám tady pracuje. Ti nemají žádné nároky na státní rozpočet, sehnali si své bydlení. Ale máme tady zhruba třináct tisíc lidí, u kterých se nedaří je za poslední rok přesunout z nouzového ubytování. Touhle změnou je chceme motivovat k tomu, aby vzali zodpovědnost sami na sebe,“ uvedl ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 5 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 8 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 10 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 15 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 22 hhodinami
Načítání...