Úřad práce přijal od zaměstnanců Liberty téměř čtyři tisíce žádostí o náhradu mzdy

Brífink po jednání v Liberty Ostrava (zdroj: ČT24)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jednal s vedením Liberty Ostrava o pomoci zaměstnancům se zprostředkováním náhrady za mzdy. Podařilo se odbavit asi 3900 žádostí z 4815 zaměstnanců huti. V pátek začne Úřad práce odesílat první příspěvky, uvedl ministr. Stát počítá s tím, že za tři měsíce na tyto účely vyplatí i s odvody asi 1,3 miliardy korun, dodal. Vedení firmy Jurečka poděkoval za součinnost a operativu. Má v plánu také jednat s insolvenčním správcem Liberty o tom, zda bude potřeba delší než tříměsíční překlenovací období. Pokud ano, musela by projít změna zákona Evropskou komisí, doplnil.

„Velmi rychle se nám podařilo nastavit systém, který od minulého pondělí začal nabírat žádosti lidí, kteří potřebují mzdu vyplatit co nejdříve. Jde o to, že je potřeba prioritizovat, abychom napřed vyplatili lidi, kteří peníze potřebují bezodkladně. To se povedlo,“ uvedl Jurečka.

Podle něj se již podařilo odbavit přes 3900 žádostí z celkového počtu 4815 zaměstnanců huti, kteří mají dostat náhradu za mzdu za květen, červen a červenec. Ministerstvo v pátek začne posílat peníze zaměstnancům, příští týden by je měli mít na svých účtech, předeslal ministr. Úřad práce později v tiskové zprávě doplnil, že peníze začal prvním pracovníkům posílat již ve čtvrtek. Žádost o příspěvek podalo 3879 zaměstnanců.

Vedení úřadu ocenilo to, že někteří zaměstnanci při podávání žádosti dali přednost svým kolegům, kteří jsou ve finanční nouzi. „O nic nepřijdou ani ti, kteří žádají později, výše náhrady je stanovena až do 1,5 násobku rozhodné částky za daný měsíc, což je aktuálně maximálně 65 011 korun za měsíc,“ připomněl ředitel úřadu práce Daniel Krištof.

Celkem by stát mohl zaměstnancům Liberty na náhradě nevyplacené mzdy vyplatit za tři měsíce i s odvody celkem asi 1,3 miliardy korun, řekl ministr.

Události: Marian Jurečka (KDU-ČSL) v Ostravě jednal o budoucnosti zaměstnanců Liberty (zdroj: ČT24)

Pokud podpora státu potrvá déle než tři měsíce, bude nutné změnit zákon, uvedl Jurečka

Pokud by bylo potřeba zajistit další podporu státu na delší než tříměsíční překlenovací období, musel by se podle Jurečky změnit zákon. Proto chce v příštích 14 dnech jednat se zástupci insolvenčního správce. „Budu chtít slyšet, jaká je situace a jaké jsou vyhlídky do budoucnosti,“ sdělil. Pokud bude potřeba, je ministerstvo připraveno rychlou změnu zákona nachystat, dodal.

Od správce chce zjistit, jak zachovat výrobu a případně ji rozšířit tak, aby v co nejbližší možné lhůtě, bylo možné část mzdových nákladů také financovat z vlastních zdrojů. Doplnil, že výdaje, které úřad vyplatí jako náhradu nevyplacené mzdy, bude stát poté uplatňovat jako pohledávku v insolvenčním řízení. Do něj s Liberty také tento týden vstoupilo krajské státní zastupitelství.

„Situace není jednoduchá, je mimořádná, za poslední desítky let jsme se s tak masivním potenciálním propouštěním zaměstnanců nesetkali,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Připomněl, že zaměstnanci huti mohou žádat o bezúročnou půjčku 25 tisíc od Moravskoslezského kraje, která má lidem pomoci překonat nejhorší období, než dostanou vyplacené peníze. „K dnešnímu datu o tuto půjčku požádalo téměř šest set lidí,“ řekl Curylo. Rada kraje podle něj zasedá každý týden, aby půjčky schvalovala. Kraj má na půjčky připraveno 125 milionů korun.

Zaměstnanci společnosti Liberty Engineering Products Ostrava (LEPO), která je dceřinou firmou zadlužené huti, ale mzdy již dostali. Na účet jim přišly se zpožděním, podotkla ředitelka pro personální záležitosti Liberty Ostrava Denisa Sedláčková. Zaměstnanci dceřiné společnosti stejně jako pracovníci Liberty nedostali květnové mzdy v řádném termínu. Protože ale LEPO nebylo na rozdíl od huti v insolvenci, nemohli jeho zaměstnanci dostat náhradu mzdy od státu ani bezúročnou půjčku od Moravskoslezského kraje.

Studio 6: Pavla Daňková o situaci v huti Liberty Ostrava (zdroj: ČT24)

Slanina chce víc informací

Odbory se s vedením zadluženého hutního podniku Liberty Ostrava ve čtvrtek také dohodly na dodatku kolektivní smlouvy, který zaměstnancům zajišťuje zachování mezd ve stávající výši, řekli ředitelka pro personální záležitosti Liberty Ostrava Denisa Sedláčková a předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Dodatek je platný do konce srpna.

„Všichni se snaží stabilizovat a přesvědčovat zaměstnance, že odcházet je zatím předčasné,“ doplnila Sedláčková.

Podnik zatím nemusel řešit, že by pracovníci ve velké míře podávali výpovědi. Podle Slaniny ale není nynější situace dlouhodobě udržitelná. „Potřebujeme vědět, jakým způsobem do toho vystoupí insolvenční správce a jestli vůbec vládní představitelé s nějakými potenciálními investory jednají, nebo je to na mrtvém bodě,“ řekl Slanina. Od státu by uvítal více informací.

Liberty Ostrava je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Vláda chce najít pro společnost investora. Případný zájemce o odkoupení huti Liberty Ostrava by podle odborníků měl ideálně zároveň získat i firmu Tameh Czech, firmy jsou provázané ekonomicky i technologicky.

Do úpadku poslal hutní podnik Krajský soud v Ostravě v minulém týdnu, učinil tak na základě návrhu, který na sebe podala samotná společnost. Uvedla v něm, že je v platební neschopnosti a její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Insolvenčním správcem byla určena společnost TP Insolvence. Už zahájila první kroky řízení. Jde například o analýzu stavu hutí či jednání s firmou i věřiteli.