Kraj poskytne zaměstnancům Liberty bezúročnou půjčku

Moravskoslezský kraj poskytne zaměstnancům hutního podniku Liberty Ostrava bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Má jim pomoci, než dostanou vyplacenou mzdu z úřadu práce, uvedl v pátek hejtman Josef Bělica (ANO). Společnost na sebe ve čtvrtek podala insolvenční návrh a soud zahájil insolvenční řízení. Podnik nemá peníze na mzdy a hledá kupce. Po jednání krajské tripartity, která se situací ve firmě zabývala, hejtman řekl, že na půjčky pro zaměstnance Liberty má kraj alokováno zhruba sto milionů korun. Vyzval vládu, aby pro firmu hledala důvěryhodného investora.

„Kraj poskytne zaměstnancům Liberty okamžitou pomoc bezúročnou půjčkou ve výši 25 tisíc korun formou individuální dotace, a to na překonání nejhoršího období,“ informoval Bělica.

Hejtman dále sdělil, že od pátku funguje infolinka 800 023 800, na které krajský úřad poskytuje zaměstnancům Liberty informace, jakým způsobem se mohou přihlásit ke svým nárokům u úřadu práce. Je v provozu v pracovní dny od osmi do sedmnácti hodin.

„Ve spolupráci s úřadem práce nabídneme finanční a sociální poradenství, poskytneme kontakty na právníky, náš MS Pakt zaměstnanosti pak nabídne vlastní poradenské služby – možnosti rekvalifikace a další vzdělávání a psychosociální pomoc,“ doplnil Bělica.

Podnik je podle informací v insolvenčním rejstříku v platební neschopnosti a má pětimiliardové závazky po splatnosti, které není schopen plnit. Stát bude přes úřady práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu. Firma dříve v restrukturalizačním plánu uvedla, že její náklady na mzdy činí měsíčně asi 300 milionů korun.

Podmínky půjčky úřad finalizuje

Podmínky půjčky nyní podle hejtmana úřad finalizuje. „Od pondělka budeme přijímat žádosti, na našich webových stránkách bude zveřejněn formulář, samozřejmě se lidé mohou ptát i na zmíněné infolince na detailní informace,“ popsal Bělica. Předpokládá, že první půjčky kraj vyplatí do konce příštího týdne.

„Máme informace, že tam pracují manželské páry, tudíž oba živitelé rodin, a ne každý má finanční rezervu. Takže jsem rád, že kraj aktivně přistupuje k této situaci, a pevně věřím, že brzo se podaří dostat do Liberty nějakého investora, který dál zachová výrobu,“ podotkl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS) poznamenal, že situace v Liberty se dotýká i více než 900 firem, které s hutí obchodují, z nichž pro tři stovky z nich je Liberty klíčový zákazník. Problém se tak týká i dalších zhruba patnácti tisíc lidí v navázaných firmách.

„Nová huť (nyní Liberty Ostrava) je pro Moravskoslezský kraj strategickým podnikem, nelze ho jenom tak nahradit mávnutím kouzelného proutku. Já bych byl moc rád, aby se vláda České republiky začala k tomuto problému stavět aktivně a aby hledala vhodného a důvěryhodného investora, který pokud možno zachrání tu fabriku a udrží integrovanou výrobu oceli,“ prohlásil Bělica.

Unucka připomněl, že Liberty nesplatila půjčku státní pojišťovně EGAP, což podle něj dává státu mocný nástroj. „Kdo získá pohledávku pojišťovny EGAP, bude mít velkou šanci se podílet na restrukturalizaci Liberty. Takže za nás je klíčové, komu a jak bude tato pohledávka předána,“ zdůraznil. Dodal, že věří, že výroba oceli, která by podle něj měla být prohlášena za strategickou surovinu, bude v Ostravě pokračovat.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Liberty Ostrava je výrobcem oceli hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.