Vláda schválila úpravu podmínek pro chráněný trh práce

23 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Novelu zákona o zaměstnanosti, která mimo jiné upravuje podmínky a parametry pro chráněný trh práce, schválila vláda. Kabinet přistoupil ke kompromisní variantě. „Zachováváme podporu nejen pro zdravotně postižené, ale i pro znevýhodněné,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zároveň ministři podpořili, že organizační složky státu nebudou mít povinnost nechat se v právních sporech zastupovat ÚZSVM. Budou moci využít vlastní experty.

Vláda nakonec nepřistoupila ke zrušení příspěvku na znevýhodněného pracovníka, který činí pět tisíc korun. Odstupňovat by se měla výše odvodů za neplnění povinného podílu zaměstnanců s handicapem. Inspekce práce by také mohla zveřejňovat seznam firem a pracovních agentur, které zaměstnávají načerno či zastřeně.

„Naším zájmem je, abychom dokázali podporovat a rozvíjet uplatnění osob s různým typem handicapu. Aby tito lidé podle svých možností, dovedností, handicapů byli zapojeni do pracovní aktivity v různém rozsahu. Většinou to jsou zkrácené úvazky,“ poznamenal Jurečka.

Zpřesněním i zpřísněním některých parametrů bude podle vicepremiéra možné lépe kontrolovat smysluplné využití peněz, které poskytuje stát. V současnosti se podle Jurečky jedná o 10,5 miliardy korun ročně.

Stát přispívá firmám na chráněném trhu práce s více než polovinou postižených pracovníků, kteří mívají nižší výkon. Podniky mohou získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 15 700 korun. K tomu je možné pobírat paušál 1000 korun na provoz. Dá se žádat i o zvýšení podpory na další náklady na zaměstnávání, tedy na asistenty, dopravu či přizpůsobení provozu.

Vláda do novely také zapracovala možnost zrychleného a administrativně nenáročného procesu pro příchozí pracovníky z Tchaj-wanu. „Současná právní úprava to neměla úplně jednoznačně stanoveno,“ řekl Jurečka. Kabinet před měsícem schválil nařízení, díky kterému od července nepotřebují cizinci z devíti států mimo EU, například z Austrálie, Japonska či Kanady, pracovní povolení či zaměstnanecké karty. Zvažovala to tehdy právě i pro Tchaj-wan, nicméně nakonec to schválit nemohla.

Plánuje se modernizace zákoníku práce

Ministři budou dále projednávat takzvanou flexibilní novelu – dostat by se na ni mělo v srpnu. Měla by přinést modernizaci zákoníku práce, po které volá Národní ekonomická rada vlády. Novela počítá s brigádami již od čtrnácti let a s prodloužením zkušební doby, které kritizuje opozice.

Změny by se měly týkat také digitalizace, snížení administrativy a výpovědní lhůty, která by začínala od data doručení. „Jde o digitální komunikaci, ať už jde o to, abychom vytvořili flexibilní prostředí a pomohli třeba i rodičům při návratu do práce. Tam by měli nejen garantovanou pozici ve firmě, ale i třeba to konkrétní místo,“ vysvětlil Jurečka.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) chce vláda také prosadit změny směřující k urychlení investic do dopravní infrastruktury. A to včetně uplatnění spolupráce se soukromým sektorem.

„Bude důležitou součástí celé té skládačky různých forem financování dopravních staveb. Dominantní bude samozřejmě jak státní rozpočet, tak příjem Státního fondu dopravní infrastruktury,“ doplnil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Avšak ani po úterním jednání špiček koaličních stran nenašly partaje shodu ohledně doporučení NERV zavést v Česku legální regulovaný trh s konopím. 

3 minuty
Události: Plánuje se modernizace zákoníku práce
Zdroj: ČT24

Složky státu se nebudou muset nechat zastupovat ÚZSVM

Organizační složky státu zřejmě už nebudou mít povinnost nechat se v právních sporech zastupovat Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Do budoucna by měly mít možnost se rozhodnout, zda se budou zastupovat samy, a to zejména v případech, kde mají vlastní vysokou odbornost.

Podle ministerstva financí, které návrh zákona předložilo, je cílem úpravy maximálně využít zkušenosti a znalosti zaměstnanců příslušné organizační složky státu v případě soudního sporu.

Nově by zastupování organizačních složek státu podléhalo dohodě s majetkovým úřadem. Zároveň novela ponechává v platnosti ustanovení, že pokud se organizační složka státu nechává ve sporu zastupovat, primárně by jejím zástupcem měl být ÚZSVM.

Zákon také nově umožní, aby úřad zastupoval u soudů i státní organizace, které hospodaří se státním majetkem. ÚZSVM bude nově moct zastupovat kraje, a to ve stejném rozsahu, jako nyní může zastupovat obce. Pro státní organizace i pro kraje rovněž bude platit, že je ÚZSVM bude zastupovat jen v případě, že si to samy budou přát.

Ministerstvo financí neočekává, že by novela ovlivnila státní rozpočet. Pozitivně se může projevit v rozpočtech krajů, které budou moct u soudů využít bezplatného zastupování majetkovým úřadem namísto placených služeb advokátů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 13 mminutami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 3 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 7 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 14 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 16 hhodinami
Načítání...