Je to výchozí bod, říká velvyslanec při NATO o Trumpových pěti procentech

29 minut
Interview ČT24: Velvyslanec při NATO David Konecký
Zdroj: ČT24

Nacházíme se v náročné době, ale Česko je aktuálně v nejlepší možné situaci, jak všechny výzvy zvládnout, zmínil velvyslanec České republiky při NATO David Konecký v pořadu Interview ČT24. Růst výdajů na obranu je podle něj nevyhnutelný, a to i kvůli tlaku nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Nervozitu z Trumpova přístupu k obraně Evropy a pomoci Ukrajině proti Rusku Konecký přitom příliš necítí, řekl.

„Žijeme ve zlomové historické době, kterou si někteří z nás před pár lety ani nedokázali představit. A žijeme v době, která vyžaduje změnu našeho přístupu, pragmatická řešení. Musíme věci dělat jinak, než jsme dělali do této doby,“ prohlásil velvyslanec. Hlavní výzvy na poli bezpečnosti pak pro Česko a NATO vznikají kvůli Rusku, které by podle řady analytiků mohlo zkusit napadnout země Aliance do roku 2030.

„Z pohledu České republiky jsme v nejlepší možné situaci, jak všechny tyto výzvy zvládnout,“ míní Konecký. Stejně ale bude země muset na zvládnutí všech výzev podle něj i něco vynaložit, konkrétně tedy posílit armádu. K hojně diskutovanému minimálnímu cíli dvou procent hrubého domácího produktu (HDP), které mají členové NATO na obranu v současnosti vydávat, a k možnému navýšení tohoto cíle Konecký připomněl, že už podle současného zákona jsou dvě procenta minimum.

Přitom by se ale k žádnému konkrétnímu číslu příliš neupínal. „Soustředění se pouze na dvě, tři nebo pět procent není soustředění se na to, co za dvě, tři nebo pět procent dostáváme,“ prohlásil. Klíčové je to, do čeho se peníze investují, což v rámci NATO určuje takzvaný proces obranného plánování. Ten stanovuje, co konkrétně má který spojenec NATO poskytnout Alianci za obranné kapacity. „Je to cyklus, který běží každé čtyři roky. Ten právě teď končí,“ zmínil Konecký.

K výdajům Česka na obranu také dodal, že je jejich navyšování reálně znát a že se nehledá za co utrácet jen proto, aby se cíle dvou procent dosáhlo. „To je myslím vidět ze schopností naší armády,“ řekl. „Já sám je vidím na chodbách Severoatlantické aliance díky interakci s vojenskými orgány NATO, které českou armádu velmi oceňují. Pokud bychom dělali nějakého papírového tygra, tak by se to rozhodně nestalo,“ podotkl dále.

Konecký: NATO z Trumpa nervózní není

Konecký reagoval i na slova prezidenta Trumpa, že bude po spojencích v Evropě chtít dávat na obranu alespoň pět procent HDP. V chodbách NATO prý tato slova rezonují, ale velvyslanec přitom kvůli nim nevnímá v Alianci „žádnou nervozitu“. NATO je podle něj neuvěřitelně odolné a přečkalo už mnoho krizí.

„Je to výchozí bod,“ myslí si velvyslanec k Trumpovým pěti procentům. Z jeho pohledu se bude debata vyvíjet od tohoto čísla dál. Zmínil předchozí období Trumpovy vlády, kdy se podařilo skutečně dosáhnout zvýšení obranných výdajů. „Donald Trump prostě posunul evropské spojence, aby plnili to, k čemu se zavázali,“ připomněl Konecký. V Americe pod Trumpovým vedením bude mít Česko a zbytek NATO spojence, který pracuje na své vlastní síle a kterému záleží na bezpečnosti Evropy, doplnil velvyslanec, ale cenou za to je převzetí větší odpovědnosti za svou vlastní obranu.

Konecký hledí relativně optimisticky i na roli Trumpovy vlády ve věci ukončení ruské války na Ukrajině. „Trumpova administrativa v této chvíli nedefinovala žádnou politiku, kterou by vůči Ukrajině zastávala,“ uvedl s tím, že se ale třeba prodloužil interval, do kterého chtěl nový prezident USA konflikt vyřešit. „Vzbuzuje to ve mně dojem, že si Trumpova administrativa velmi silně uvědomuje…, že zkrátka Ukrajina není pouze o zvládnutí konfliktu, ale že výsledek má mnohem širší dopad, nejenom na evropskou bezpečnost, ale de facto na postavení Ameriky v globálních vztazích,“ myslí si Konecký.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 32 mminutami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 7 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 12 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 13 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 14 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 21 hhodinami
Načítání...