Index PES klesnul o bod, ministerstvo připravuje jeho změnu

Index protiepidemického rizika PES klesl k úterý o jeden bod na 68. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí pátý stupeň. Z kritérií, ze kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na sto tisíc obyvatel. Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93, za což naopak body přibyly.

On-line přenos

Koronavirus - leden

  • 20:21

    Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti covidu-19 podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém.

  • 18:16
    Česko

    Se změnami v tabulce protiepidemických opatření v systému PES chce ministerstvo zdravotnictví počkat. Důvodem je podle ministra Jana Blatného (za ANO) britská mutace viru a přetíženost nemocnic.

  • 18:15
    Česko

    Evropská agentura pro léčivé přípravky začala posuzovat lék americké firmy Regeneron, který má účinkovat proti koronaviru. Česko má o přípravek zájem.


Další dvě kritéria, čtrnáctidenní průměr nakažených koronavirem mezi seniory a podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici, trvale klesají. Na bodové ohodnocení to ale vliv nemělo.

Na sto tisíc obyvatel připadá v posledních dvou týdnech průměrně 953 nakažených. Tento údaj o víkendu poprvé od prosince klesl pod tisícovou hranici, na bodové hodnotě indexu PES se projevilo ale až další snížení. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný, mírně roste už devátý den v řadě. Stále se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zpomaluje.

Systém PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení.

Ministerstvo nyní tabulku opatření upravuje, v úterý její aktualizaci projedná rada vlády a ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích.

Co přinese „nový PES“?

Už dříve ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky devátých tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

Do mírnějšího čtvrtého stupně rizika by se země podle návrhu měla přesunout až v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod tři tisíce a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle Blatného to nebude dříve než v polovině února.

Šedo končí na ministerstvu zdravotnictví

V úterý na ministerstvu zdravotnictví končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil od 1. září. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Blatný s tím, že jejich představy o fungování sekce zdravotní péče se nesetkaly. 

Šeda, kterému končilo funkční období jako děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, si jako náměstka vybral loni v létě tehdejší ministr Adam Vojtěch (za ANO). Společně působili jen necelý měsíc, Vojtěch 21. září rezignoval a nahradil ho Roman Prymula.

Praha spustila web o očkování

Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící a nepravdivé informace o očkování, které se šíří po sociálních sítích. 

„Nyní se dostáváme do kritické fáze boje s pandemii, kdy vedle zdravotních rizik svádíme boj s dezinformacemi kolem očkováni. Je naši povinností politiků nenechat občany napospas všem těm konspiračním a dezinformačním kampaním, které mají za cíl jenom zpomalení návratu k běžnému, svobodnému životu tak, jak jsme jej znali před pandemii koronaviru,“ prohlásil náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN) s tím, že od začátku pandemie covid-19 vláda podceňuje komunikaci s veřejností.

„V Praze jsme už v první vlně úspěšně realizovali Linku pomoci pro seniory, nebo informační a rezervační web s možností rezervovat se na testování na kterémkoliv odběrném místě v Praze a i nyní v komunikaci s veřejností pokračujeme,“ dodal. 

Na stránkách je například mapa očkovacích center nebo kontakt na bezplatnou informační linku pražského magistrátu 800 160 166, která funguje zvláště jako pomoc pro pražské seniory při registraci do centrálního systému. Na webu jsou i informační videa.

Za webové stránky, které vyvinuli pracovníci městské firmy Operátor ICT, zaplatila Praha téměř 115 tisíc korun bez DPH, správa stránky vyjde měsíčně na 23 tisíc korun. V únoru navíc město spustí informační kampaň k očkování. Vizuály, připravené zdarma agenturou DDB Prague, budou odkazovat k návratu do běžného života před pandemií. Vizuály chce město poskytnout i dalším krajům.

„Věříme v sílu emocí, z čehož jsme při vytváření kampaně vycházeli. Jejím hlavním motivem je touha žít jako dřív. Právě ta nás jako společnost spojuje i v této jinak rozhádané době. Zároveň však kampaň odkazuje i na zdroje, které poskytnou lidem potřebné racionální argumenty a fakta,“ uvedl ředitel agentury DDB Prague Darko Silajdžić.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senátoři upravili novelu o veřejných rozpočtech, vrací se do sněmovny

Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. Horní parlamentní komora kvůli tomu upravila novelu o veřejných rozpočtech, kterou tak bude muset znovu projednat sněmovna. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se senátními úpravami nesouhlasila.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kratom bude možné koupit až od 21 let, uvedl Babiš

Kratom bude možné koupit legálně až od 21 let, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) na středečním brífinku k chystané regulaci psychomodulačních látek. Zakázán má být prodej přes internet. Zavede se spotřební daň a DPH se převede ze snížené do základní sazby, navrhuje dále vláda.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Správce Liberty Ostrava žaluje exčleny představenstva o téměř 19 miliard korun

Insolvenční správce zkrachovalé hutní společnosti Liberty Ostrava podal žalobu proti čtyřem bývalým členům jejího představenstva. V žalobě na doplnění pasiv po nich žádá téměř 19 miliard korun. Mezi žalovanými je i bývalý majitel Sanjeev Gupta, sdělil správcův mediální zástupce Michal Štefl.
před 11 hhodinami

Bezpečnostní rada státu nestihla dokončit debatu kolem nové koncepce armády, řekl Babiš

Bezpečnostní rada státu se ve středu zabývala novou koncepcí české armády. Schůze rady se zúčastnil i prezident Petr Pavel. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dvouhodinovém zasedání řekl, že agenda Bezpečnostní rady státu před summitem Severoatlantické aliance (NATO) a kolem nové koncepce armády byla tak široká, že se ji nepodařilo stihnout.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po dlouhém čekání otevřela D49 mezi Martinicemi a Fryštákem

Silničáři ve středu otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Vybudování obou přišlo po valorizaci dohromady na 9,5 miliardy korun bez DPH. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pondělní stávka v ČT a ČRo se projeví ve vysílání, veřejnou službu neohrozí

Iniciativa zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu Veřejnoprávně v reakci na změnu financování veřejnoprávních médií, kterou schválila vláda, ohlásila výstražnou stávku. Na brífinku před budovou ČRo organizátoři uvedli, že do stávky se zapojí stovky zaměstnanců. Projeví se ve vysílání s výjimkou dětských stanic Radio Junior a Déčko, neohrozí ale klíčové funkce médií veřejné služby. Stávka má podporu odborových organizací obou médií, které ji ale nevyhlašují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Divoké kočky vyfasovaly GPS obojky. Vědcům to má pomoci s jejich ochranou

Kočky divoké se vrací do české přírody. Ale protože jde o tajnůstkářská zvířata, vědci toho o jejich chování nevědí dost, takže pak dochází ke zbytečným úhynům těchto zvířat, například při střetu s automobily. Pomoci má nový projekt.
před 14 hhodinami

Stovky automatů po celé zemi. Policie obvinila 15 lidí kvůli nelegálnímu hazardu

Policie ve spolupráci s celní správou obvinila patnáct lidí v rozsáhlé kauze nelegálního hazardu. Podle vyšetřovatelů organizovaná skupina od roku 2022 provozovala po celé republice více než dvě stovky nepovolených výherních automatů. Další desítky měla připravené ve skladech. Kriminalisté prověřují i milionové výnosy z trestné činnosti nebo možné investice do nemovitostí v Chorvatsku. O akci Blackjack informovala policie a ředitelství cel ve středu v tiskové zprávě.
před 14 hhodinami
Načítání...