V Česku je britská mutace koronaviru, potvrdil to Státní zdravotní ústav

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. Potvrdila to mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Klára Doláková. Laboratoř ústavu vzorky odpovídající této mutaci zkoumala. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může mutaci obsahovat až deset procent vzorků, které se prověřují.

„V České republice s největší pravděpodobností již koluje britská varianta viru,“ uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podezření podle něho má již Státní zdravotní ústav a jeho spřízněné laboratoře. „V současné době asi deset procent vzorků, které vyšetřujeme, může obsahovat tuto variantu,“ upřesnil ministr. Odpovídá to také výsledkům sousedních zemí.

Britská varianta podle Blatného není nebezpečnější, nakažení u ní nemají větší smrtnost a i na tuto mutaci viru funguje vakcína. Její riziko spočívá v tom, že se šíří zhruba o čtyřicet procent rychleji: „Když to řeknu velmi zjednodušeně, co by se jinak stalo během deseti dnů, je schopno u této varianty proběhnout za dnů šest.“

Právě proto, že se tato mutace viru šíří rychleji, tak by po určité době měla převládnout nad současnou variantou viru. Česko má tak dle Blatného několik měsíců na to, aby zareagovalo. Chce to udělat prostřednictvím udržení opatření a očkováním, které se zaměřuje na rizikovou populaci.

Podle spoluautora výpočtu skóre PES Jakuba Steinera ale Blatného výroky o výskytu v desetině vzorků a měsících času na reakci nejsou vzájemně slučitelné. „Ministr tedy buďto zavádí veřejnost, anebo je sám zmaten,“ napsal Steiner na Facebooku.

Nová mutace má efektivní reprodukční číslo zhruba o polovinu vyšší než běžný koronavirus, takže jí zřejmě bude stačit měsíc na to, aby starý covid předběhla, varoval. „Máme spíše měsíc než měsíce a česká strategie brzda-plyn již velmi brzy nemusí zabírat,“ dodal.

Experti zkoumají vzorky

V boji s britskou mutací viru ministerstvo zdravotnictví spolupracuje se zdravotními institucemi napříč republikou. SZÚ o víkendu uvedl, že jeho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zpracovává deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci.

Materiály referenční laboratoř obdržela z Nemocnice na Bulovce. Národní referenční laboratoř také vyzvala všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby ji a příslušnou hygienickou stanici informovaly o možných případech mutace a poslaly materiál pro ověření.

Podle vedoucí Národní referenční laboratoře Heleny Jiřincové takzvaná britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků. „Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v testovací soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci,“ uvedla. Doplnila, že není jasné, že varianta vznikla na území Velké Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.