Hejtman Franc nabídl funkci ředitele holdingu nemocnic politickému rivalovi

Hradec Králové - Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc nabídl v úterý večer funkci ředitele zdravotnického holdingu nemocnic politickému protivníkovi Leoši Hegerovi. Šedesátiletý radiolog a ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové je sice nestraník, ale do zastupitelstva byl zvolen za ODS. Za občanské demokraty také neúspěšně kandidoval do Senátu, kde ho porazil Vladimír Dryml. Ten byl ale v pondělí po své aféře se sháněním informací na kolegyni Hanu Orgoníkovou novým představenstvem zdravotnického holdingu z funkce ředitele odvolán.

Franc si Hegera váží jako schopného manažera a dokáže se proto podle svých slov povýšit nad fakt, že nabídku dává politickému protivníkovi: „Já jsem s ním konzultoval možného ředitele holdingu, protože ho považuji za velkého odborníka, a je samozřejmé, že chci znát jeho názor.“ Podle Hegera je nabídka prestižní výzvou, ale s jejím přijetím zatím váhá. Kraj mu dal týden na rozmyšlenou: „Budu o nabídce vážně uvažovat, přestože si myslím, že bude pro mě obtížné ji přijmout.“

Heger nyní řídí fakultní nemocnici v Hradci, kterou dostal z červených čísel do černých. Původně na funkci ředitele rezignoval už na konci minulého roku, ale na výzvu ministra Julínka řídí nemocnici dál. Pozici ředitele chce ale opustit do několika měsíců. Na radiologické klinice už má také připravené místo řadového lékaře.

2 minuty
Reportáž Vlastimila Weinera
Zdroj: ČT24

Ztráty krajských nemocnic přesahují 200 milionů

Pavel Pechánek:

„Já bych to od pana hejtmana považoval za gesto skoro obamovského typu, protože by to určitě bylo vítězství zdravého rozumu a profesionality nad stranickými zájmy.“

Šedesátiletého radiologa už sociální demokraté volali na pomoc za vlády premiéra Špidly, který mu nabídl post ministra zdravotnictví. Heger ale tehdy nabídku odmítl. Na pozici ředitele zdravotnického holdingu, kam ho doporučil ředitel hradecké pobočky VZP Pavel Pechánek, by měl vyléčit krajské nemocnice, které se propadly do ztráty přesahující 200 milionů korun. Náchodské nemocnici, která dluží dodavatelům přes 180 milionů, dokonce hrozí bankrot. Špatně je na tom i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Unijní lídři se shodli na závěrech summitu. Kromě části o Ukrajině

Prezidenti a premiéři zemí EU se v Bruselu shodli na závěrech summitu Evropské rady kromě části o Ukrajině, o jejímž financování na příští dva roky se ve čtvrtek večer stále rokovalo a výsledek zůstával nejasný. Na summitu během dne promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO), který o reparační půjčce pro Kyjev jednal s maďarským a slovenským protějškem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
před 6 hhodinami

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
před 6 hhodinami

Vystrčil v adventním poselství vyzval k budování důvěry

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v předvánočním projevu ve čtvrtek vyzval k budování důvěry jako základu fungujícího společenství. Podle něj je k tomu potřeba slušně vedený dialog, vzájemné naslouchání si a ochota dohodnout se. Podle Vystrčila je společenství bez důvěry odsouzeno k chudobě, rozpadu či nesvobodě.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...