Polostátní energetická společnost ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude od ledna platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem tří set korun. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Dodávky elektřiny a plynu zdraží od nového roku také energetická společnost E.ON.
Energetické firmy od příštího roku zdraží elektřinu, většina zákazníků bude na cenovém stropu
Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to na 6000 korun za jednu megawatthodinu elektřiny včetně DPH a tři tisíce za jednu megawatthodinu plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy odhadl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun.
U elektřiny ČEZ letos na rozdíl od některých jiných dodavatelů zatím ke změně ceníků na dobu neurčitou, které má u firmy zhruba polovina zákazníků, nepřistoupil. „Ceníky u tohoto produktu měníme obvykle na přelomu roku. Jelikož elektřinu pro produkt na dobu neurčitou jsme na příští rok ale už museli nakupovat za letošní vyšší ceny, tak budou i ceníky od začátku roku vyšší,“ konstatoval mluvčí společnosti Roman Gazdík. Doplnil, že části zejména nových zákazníků se zálohy naopak sníží, protože už nyní platí vyšší ceny, než je vládou stanovený strop.
Ceny pro koncové zákazníky budou výrazně nižší, než jsou reálné tržní ceny, které vycházejí z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Běžná domácnost tak díky zastropování podle Gazdíka ušetří oproti tržním cenám silové elektřiny asi 40 procent.
„Zákazníkům nyní začínáme posílat dopisy a e-maily o tom, že pro ně začínají od ledna platit zastropované ceny. Oznamujeme to všem s dostatečným předstihem, aby měli naši klienti důležité informace co nejdříve. Lidé nemusejí pro využití zastropování cen nic dělat, platí to automaticky,“ podotkl Gazdík. Během prosince pak společnost začne klientům rozesílat návrhy nových záloh.
Zdražíme také, avizuje E.ON
ČEZ je se zhruba 2,7 milionu odběratelů největším dodavatelem elektřiny v Česku. Zdražení elektřiny od příštího roku už ohlásila například Pražská energetika. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.
Úpravu cen finalizuje také další velký dodavatel E.ON. „Vzhledem k extrémní situaci na energetických burzách v tomto roce, která se do cen energií na další rok propisuje, budeme muset ke zdražení standardních ceníků, stejně jako naše konkurence, přistoupit,“ avizoval v úterý mluvčí firmy Roman Šperňák.
„Ač jsou reálné tržní ceny energií na příští období vyšší, než je stanovený strop, dopad na zákazníky bude vždy jen do výše cenového stropu, který určila svým rozhodnutím vláda. Oproti nynějšku si tak klient, který používá elektřinu jen pro běžnou spotřebu, připlatí v průměru zhruba tři sta korun měsíčně,“ řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.
„Zákazníky, kterých se dotkne od přelomu roku cenový strop, budeme informovat dopisem nebo e-mailem, podle toho, jak jsou zvyklí. Ve druhé polovině listopadu dostanou také nový rozpis záloh, který aktuální situaci zohlední,“ popsal další postup Špěrňák. Podle něj ale většina zákazníků společnosti má už v tuhle chvíli nastavené zálohy tak, že cenový strop pokryjí. E.ON je s 1,4 milionu zákazníků druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku.
ČEZ zároveň ve čtvrtek oznámil, že čistý zisk firmy za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok společnost očekává zisk 65 až 75 miliard korun. ČEZ patří mezi firmy, na které chce vláda uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.
Takzvaná windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025. Skupiny ČEZ se bude v případě schválení parlamentem týkat i zavedení stropů na tržby z výroby elektřiny. Z příjmů nad stanovený cenový strop mají výrobci odvádět státu 90 procent.