Důchodci chápou, že se musí šetřit. Potřebují ale pokrýt výdaje, říká předsedkyně Seniorů ČR

1 minuta
Studio ČT24: Spor o červnovou valorizaci důchodů
Zdroj: ČT24

Senioři rozumí tomu, že se důchody musí zvyšovat pomaleji a že je třeba se podílet na úsporách státního rozpočtu, řekla ČT předsedkyně Seniorů České republiky Jana Ouředníčková. Podle ní je ale potřeba nastavit takovou minimální hranici, aby lidé v penzi dokázali pokrýt náklady. Opoziční ANO chtělo o mimořádné valorizaci důchodů původně v úterý jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), nakonec ale požádalo o odložení schůzky. Nižší červnovou valorizaci už schválila sněmovna i Senát. Ve středu se má prezident Petr Pavel rozhodnout, zda předlohu podepíše, nebo se ji rozhodne vetovat a vrátit zpátky k projednaní dolní komoře.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech. Podle opozice jsou omezení červnové valorizace i postup projednávání protiústavní. 

Podle Ouředníčkové většina seniorů chápe, že se důchody musí zvyšovat pomaleji. „Chápe to z toho pohledu, že zkrátka musíme v současné době šetřit. Nicméně pohled na to rozhodně nemají stejný,“ řekla s tím, že odlišně věc vidí jinak ti, kteří mají důchody podprůměrné. „A těch je samozřejmě více než těch, kteří je mají nadprůměrné,“ podotkla.

U některých tak podle ní převládá pocit nespravedlnosti. „Protože oni opravdu celý život těžce pracovali – v letech, kdy nebyla ještě nezaměstnanost, kdy to zkrátka byla povinnost, často v těžkých manuálních profesích a po roce 1989 neměli nějakou velkou možnost si udělat finanční rezervy na to opravdové stáří,“ vysvětlila. Tito lidé tak podle Ouředníčkové většinou míní, že valorizace by měla být v původní výši a stejná pro všechny.

Na nerovnost upozornil i hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. „Mně přijde, že na těch mimořádných valorizacích je nejvíce nebezpečné to, jakým způsobem se rozpouštějí do těch dvou složek důchodů – do té základní, která je stejná pro všechny, a do té procentuální, která vychází z odvodů. To znamená, že více pomáhá těm, kteří mají vyšší bývalé příjmy, a tudíž i vyšší důchody,“ vysvětlil.

Jak dál?

Ministerstvo práce aktuálně probírá několik návrhů, jak s mimořádným zvyšováním důchodů do budoucna postupovat. Možnostmi jsou úplné zrušení mimořádné valorizace a dorovnávání důchodů jednou za rok v pravidelných lednových valorizacích, jednorázové vyplácení pět tisíc korun všem v případě vysoké inflace nebo snížení valorizace inflace na polovinu, přičemž dnes je standardní valorizační mechanismus nastaven na celou inflaci.

Za nejschůdnější variantu Ouředníčková označila třetí možnost. Podle ní by senioři určitě souhlasili s tím, že je třeba se podílet na úsporách státního rozpočtu. „Takže si myslím, že snížená částka proti inflaci by pro ně byla schůdná. Ale je to ještě pořád také o tom, mít nějakou hranici pro ten minimální důchod pro lidi, kteří mají odpracovaný potřebný počet let na důchod,“ zdůraznila. Podle ní je důležité, aby lidé měli takový důchod, aby jím mohli pokrýt výdaje.

Variantu poloviny inflace vnímá jako nejschůdnější i Hradil. Možnost pěti tisíc je podle něj problematická v tom, že jde o fixní částku. „Jakmile napíšete do zákona nějakých pět tisíc korun, tak je jasné, že dříve nebo později se k tomu musíte vrátit, protože pět tisíc už neznamená to, co dřív,“ zdůvodnil.

9 minut
Studio ČT24: Hlavní ekonom Hradil o červnové valorizaci důchodů
Zdroj: ČT24

Rada: Nižší valorizace znamená do roku 2030 omezení výdajů o 250 miliard

Národní rozpočtová rada ve svém posledním stanovisku k fiskální a rozpočtové politice uvedla, že snížení mimořádné valorizace penzí by do roku 2030 znamenalo omezení růstu výdajů celkem zhruba o 250 miliard korun, ročně asi o 0,36 procenta hrubého domácího produktu. Výsledná podoba přidání tak bude mít vliv na rozpočty a dluhy státu pro příští roky.

Podle rozpočtové rady je pro růst deficitu rizikem i snížená valorizace, nejen ta původní. Přidaná částka se totiž stává součástí penze a pravidelně s ní při každém navyšování také roste. Výdaje se tak dál zvedají. Výsledná podoba červnového přidání tedy velmi výrazně ovlivní stav rozpočtu i v dalších letech, podotkla rada.

Loni do penzí putovalo asi 595 miliard korun. Letos by to mohlo být zhruba o sto miliard více. Skoro tak vysoký může být ale i deficit systému důchodového pojištění.

V nájmu nebo v domově

Situaci seniorů podle Ouředníčkové velmi ovlivňuje to, zda například žijí v domovech, kde mají jisté jídlo a bydlení a v nedostatku jim povinnou částku doplácejí kraje prostřednictvím příspěvků od státu. Ti, kteří bydlí alespoň v páru ve vlastních domech či bytech a blíží se průměrnému důchodu, podle ní taktéž dokážou vyjít. „Horší je samozřejmě situace u těch, kteří už jsou sami. Úplně nejhorší u těch, kteří bydlí v nájemním bydlení,“ podotkla.

Senioři si v případě nouze mohou žádat o státní podporu. Někteří tak činí, řada z nich ale nikoliv. „Mnoho lidí vnímá pobírání sociálních příspěvků jako projev vlastní neschopnosti. A právě ti nejstarší, kteří mají oprávněný pocit, že ve svém životě udělali vše, co měli, dlouho pracovali, vychovali děti, tak že by dnes neměli stát v řadě čekatelů na nějakou sociální dávku. Je to pro ně etický problém,“ vysvětlila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 16 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 18 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...