Dodávky antibiotik převýší spotřebu, ujistil resort. Lokálně mohou chybět sirupy

Události: Dodávky antibiotik převýší spotřebu, lokálně mohou chybět sirupy (zdroj: ČT24)

Dodávky antibiotik v tabletách podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka převýší v příštích měsících v České republice spotřebu. Po čtvrtečním jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků Dvořáček řekl, že jen lokálně by mohly chybět přípravky ve formě sirupu, které používají malé děti. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po odpoledním jednání s prezidentem Petrem Pavlem náměstkova slova potvrdil. Resort podle něj nemá nástroj, jak zajistit plošnou distribuci léků do všech lékáren. Zásoby v krajích se liší, má to změnit zákon, řekl.

S výpadky dodávek antibiotik se Česko i další státy potýkají opakovaně od konce loňského roku. „Podařilo se nám zajistit dodavatele, který vykrývá dodávky původních dodavatelů, na které jsme byli léta zvyklí. Co se týče listopadu, prosince, ledna, dostaneme dodávku, která by měla vystačit na celý rok,“ informoval Dvořáček.

Penicilinových antibiotik bude mít Česko k dispozici sto tisíc balení měsíčně, proto u tabletových léků neočekává náměstek jakékoliv problémy.

Dodávky sirupů nyní zajišťují úřady z jiných trhů, připomněl náměstek dodávky ze Švédska a Španělska. „Původní dodavatel by měl obnovit dodávky v polovině prosince. Pak by měla být situace stabilní. Teď budou muset bohužel lékárníci pracovat s přebalenými sirupy, které pochází z jiných trhů, ale jsou registrované v Evropě,“ dodal.

Důvodem výpadku je to, že závod v Rakousku není schopný vyrábět ve třísměnných provozech jako v minulosti, vysvětlil Dvořáček. Některé tablety se nicméně dodávají s dělicí čárou, takže je lze využít pro dětské pacienty schopné je polykat. „Doufáme, že se nám tím částečně podaří vykrýt to, co by mohlo chybět v oblasti sirupů,“ řekl.

Brífink ministerstva zdravotnictví k dodávkám léků do Česka (zdroj: ČT24)

„Myslím si, že penicilinu máme víc než dostatek, a jsem si jistý, že budeme mít také dostatek penicilinových dětských sirupů. Problém zůstává v tom, že nemáme žádný nástroj, jak zajistit plošnou distribuci do všech lékáren,“ uvedl Válek. Pavla seznámil s tím, že nyní jsou kraje, kde je zásoba tablet penicilinu v lékárnách na 150 dnů, zatímco v jiných například jen na dva až tři dny. Tento problém má změnit zákon. Válek požádal prezidenta, aby normu podepsal hned, jak projde v Senátu.

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřina Podrazilová uvedla, že úkol jejího úřadu spočívá nyní hlavně v komunikaci s výrobci, dodavateli a distributory. „Podle informací, které máme k dispozici, neočekáváme v tuto chvíli plošný výpadek. Někde budou dodávky velmi těsné, lokální nedostupnost v konkrétní lékárně vyloučit nemůžeme,“ doplnila.

Ministr Válek hovořil o jednání s prezidentem Pavlem (zdroj: ČT24)

Individuální příprava léků

Viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký potvrdil, že co se týče antibiotik v tabletách, vypadá nyní situace ve srovnání s loňskem mnohem lépe. „Vypadá to, že by tato zima mohla být bez problémů,“ podotkl.

Aktuálně se podle Kopeckého výpadek týká asi několika desítek či nižších stovek léků. Drtivou většinu přitom podle něj pacienti vůbec nepoznají. „Protože to vyřešíme v lékárnách. Tím způsobem, že pacientovi s jeho souhlasem vydáváme lék od jiného výrobce, který obsahuje tu stejnou účinnou látku ve stejném množství a ve stejné lékové formě,“ nastínil. Druhou možností je pak individuální příprava léčivých přípravků.

Studio ČT24: Viceprezident České lékárnické komory Kopecký k dostupnosti léků v Česku (zdroj: ČT24)

Menší přehled než u antibiotik má stát u přípravků proti bolesti či zvýšené teplotě, které se prodávají bez receptu. „Nicméně pokud se podíváme na dodávky, můžeme s klidem říct, že situace by měla být stabilní nejen do konce roku, ale po celou sezonu respiračních onemocnění,“ konstatoval Dvořáček.

Sezona respiračních onemocnění se pomalu rozjíždí. Aktuálně připadá na sto tisíc obyvatel skoro dvanáct set pacientů. Nejvíce nemocných je mezi dětmi mladšími pěti let. U dospělých zatím čísla tak rychle nerostou. Hygienici radí nechat nemocné děti doma, zvýšit příjem vitamínů a tekutin a dodržovat klid na lůžku.

Načítání...