Do škol v pondělí nastoupí další žáci a studenti. Ubytovací služby se vrátí do plného provozu

Od 24. května se bez rotací vrátí do škol žáci druhého stupně ve zbylých krajích. Teoretickou výuku budou moci zahájit také střední a vysoké školy. Na pondělním jednání o tom rozhodl kabinet. Od stejného data budou moci pro rekreační účely bez omezení kapacity znovu fungovat ubytovací zařízení. Ve vnitřních sportovištích bude moci být najednou až 30 lidí. Kabinet také schválil Národní plán obnovy.

V pondělí 24. května se vrátí k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Tento týden musela ještě zůstat na distanční výuce část žáků druhého stupně v regionech s vyšším stupněm rizika nákazy.

Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. Jejich zástupci už minulý týden upozornili na to, že načasování není ideální. Maturanti totiž 24. května začnou psát státní didaktické testy a výuka ostatních ročníků bývá při zkouškách omezená.

Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy na covid budou povinné jednou za dva týdny, stát je školám proplatí v ceně 200 korun za test.

Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku také 24. května. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru s výjimkou praktik a laboratoří. Většina univerzit už ale v tuto dobu bude mít po semestru zkouškové období. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že si je toho vědom. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro využití možnosti setkání studentů, ti z prvních ročníků studovali na dálku celé dva semestry.

46 minut
Brífink po jednání vlády 17. května
Zdroj: ČT24

Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se vrátili k normální výuce ve školách 17. května. Skončila jim rotační výuka, kdy se týden učili z domova a týden ve škole. Jen ve škole se od pondělka učí také studenti druhého stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací.

Kabinet měl na programu také návrh týkající se pravidel testování pro školy v přírodě. Ty budou povoleny od 31. května, potvrdil Plaga. Podle návrhu mimořádného opatření by podmínkou pro účast mohlo být předložení negativního PCR testu z laboratoře, nebo antigenního testu ze školy. Výsledek PCR testu by neměl být starší než 72 hodin. Pokud škola používá antigenní testy, měla by zajistit prověření žáků v den odjezdu a potom každých 72 hodin na škole v přírodě.

Povinné testování bude možné nahradit, podobně jako v jiných oblastech, také potvrzením o prodělání covidu-19 v uplynulých 90 dnech nebo dokladem o odstupu nejméně 14 dnů od očkování. Všichni žáci by zároveň měli odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Další rozvolňování se dotkne také základních uměleckých škol (ZUŠ) a středisek volného času. ZUŠ budou moci od 24. května učit bez omezení žáky s testem. Bez testu nejvýš deset žáků. Kroužky bez testu budou moci centra volného času organizovat pro deset dětí, s ním pak pro 50, pro sto dětí venku.

Naplno otevřou ubytovací zařízení

Ubytovací zařízení budou moci pro rekreační účely bez omezení kapacity podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) znovu fungovat od 24. května. Hosté budou muset prokázat bezinfekčnost, a to testy na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání covidu-19.

„Na rozdíl od zahrádek (restaurací – pozn. red.) se musí skutečně prokázat v době, kdy vstoupí do objektu a v době, kdy jsou v jednání s příslušným personálem. To znamená, personál musí v tomto případě zkontrolovat to, že dotyčný splňuje požadavky,“ upřesnil Havlíček.

Hotely, penziony a další ubytovací provozy mohly dosud sloužit jen klientům cestujícím za služebním účelem nebo lékařem. Pro rekreační účely jejich provoz vláda kvůli druhé vlně pandemie zakázala od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince.

Víc sportujících uvnitř

Ve vnitřních sportovištích bude od pondělí 24. května podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci být najednou 30 lidí místo dosavadních deseti. Zvýší se počet lidí ve skupině ze dvou na 12. „Rozšíření platí pro vnitřní sportoviště, kdy skupina, která sportuje společně, může tvořit až 12 hráčů. Jinak na celém sportovišti se může pohybovat až 30 osob,“ uvedl Arenberger.

Podle Plagy se pravidla uplatní i ve školách při tělesné výchově, kde bude platit limit 12 osob pro kolektivní hry uvnitř. „Ale pro aktivity na té ploše je tam 30 osob, což by mělo stačit na tělocvik po jednotlivých třídách,“ dodal. Nicméně doporučil hodiny tělocviku organizovat venku.

9 minut
Události ČT: Rozvolňování v Česku (17. 5. 2021)
Zdroj: ČT24

V rámci úpravy ministerského opatření také kabinet schválil podle Arenbergera úpravu u nošení ochrany dýchacích cest. „Od zítřka (úterý – pozn. red.) platí, že sportovci a cvičící osoby, plus i trenéři a členové týmu, nemusí mít ochranu úst a nosu,“ řekl.

V zahradách se otevřou vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách se od 24. května zpřístupní i vnitřní pavilony. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas.

Ve vnitřních prostorech budou zakázány skupinové prohlídky. Návštěvníci budou všude muset od cizích lidí dodržovat odstup alespoň dva metry.

Kabinet se na pondělním jednání zabýval také financováním sekvenace vzorků kvůli novým variantám koronaviru v Česku. Peníze nakonec dostanou jen příspěvkové organizace státu, půjde o zařízení ministerstva zdravotnictví, zemědělství a Akademii věd ČR. Arenberger řekl, že by bylo problematické peníze z rozpočtu přidělit soukromým laboratořím nebo vysokým školám, dlouho by na ně čekaly. Na sekvenaci asi čtyř tisíc vzorků měsíčně po dobu jednoho roku je vyhrazeno 161 milionů korun.

Arenberger také informoval, že nová rada pro očkování proti covidu-19 na ministerstvu zdravotnictví zatím fungovat nebude. Národní rada pro očkování, kterou při svém nástupu ministr avizoval, se měla zabývat hlavně budoucností vakcinace, například přeočkováním. Arenberger dodal, že s tím se začne zřejmě na začátku příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 1 hhodinou

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 2 hhodinami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 6 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 6 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 7 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 17 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 17 hhodinami
Načítání...