Česká policie se podívá na ruský majetek, aby výnosy nefinancovaly válku proti Ukrajině

3 minuty
Události: Úřady řeší majetek Rusů v Česku
Zdroj: ČT24

Tuzemské úřady se obávají, aby výnosy z nemovitostí, které v Česku vlastní Rusové, nefinancovaly válku proti Ukrajině. Zaměřují se proto na nákupy budov placené z nečitelných zdrojů. Proti penězům pochybného původu z Ruska chce zasáhnout i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Rusové začali v Česku investovat hned po sametové revoluci. Kupovali zejména nemovitosti v Praze a v Karlových Varech. Čeští politici nyní podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) uvažují o zmrazení majetku Rusů s vazbami na režim Vladimira Putina. Konkrétní ale být nechtěl.

Podle některých politiků by měly s identifikací majetku s vazbami na Putinův režim pomoci zpravodajské služby. Například BIS měla už od devadesátých let expozituru přímo v Karlových Varech.

Hotel na západě Čech měl i starosta Moskvy

„Velký zájem ruskojazyčné klientely začal už někdy na začátku tisíciletí, v tu dobu se prodala řada nemovitostí za poměrně vysoké ceny,“ rekapituluje makléř Jiří Brož. Lukrativní nemovitosti kupovaly firmy napojené na ruské miliardáře a politiky. Hotel v Karlových Varech vlastnil například starosta Moskvy Jurij Lužkov.

„Osobně znám lidi, kteří u vás mají nemovitosti, v Karlových Varech i v jiných městech. Nevím, jestli pod svými, nebo falešnými jmény,“ uvedl bývalý generál ruské armády Alexandr Koržakov. Investující Rusové podle místních novinářů považovali Česko za zónu klidu. „Schovávají tam rodiny, nechtějí tam zavléct válku. Občas sice pošlou komando, aby někoho zabilo, to ale jenom jednou až dvakrát do roka,“ tvrdí novinář Sergej Dorjenko.

Česko nemá podle policie dostatečné nástroje, aby peníze nejasného původu zabavovalo. Nedokáže totiž odhalit jejich původ. „My tomu říkáme průtokové účty ze zahraničí, především z postsovětského prostoru. Ty kauzy se stávají hybridními hrozbami proti bezpečnosti České republiky,“ vypočítává ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Policie spolupracuje s ministerstvem spravedlnosti na novele zákona. Sami cizinci, a nikoliv detektivové by měli napříště povinnost prokazovat původ peněz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 5 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 23 mminutami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 9 hhodinami
Načítání...