Černochová nebude navrhovat odvolání ředitele speciálních sil

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má výhrady k fungování ředitele speciálních sil Miroslava Hofírka, v současné chvíli ale neplánuje personální opatření a nebude navrhovat jeho odvolání, sdělila poslancům na sněmovním výboru pro obranu. Web Deník N v pondělí uvedl, že mu pět informovaných zdrojů sdělilo, že ohledně speciálních sil a jejich velitele má Černochová spory s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

„Měli jsme o tom debatu s náčelníkem generálního štábu, pan náčelník generálního štábu mě požádal, ať personální opatření nečiním. O totéž mě požádal i pan prezident,“ řekla poslancům ministryně s tím, že souhlasila.

Černochová v úterý ráno na tiskové konferenci po zahájení velitelského shromáždění novinářům řekla, že s Řehkou rozpory nemá. Na řešení situace ve speciálních silách české armády se podle ní dohodli. Řehka věc odmítl komentovat.

Ministryně podle Deníku N kritizuje několik věcí týkajících se speciálních sil, mimo jiné to, že byla pozdě informovaná o zranění keňského vojáka při výcviku s účastí českého instruktora. Černochová se o incidentu dozvěděla až po třech dnech.

„Je to velmi živá debata,“ komentovala jednání výboru v jeho průběhu redaktorka ČT Kateřina Trnková. Především opoziční poslanci říkali, že prodlevu v informování ministryně vnímají jako chybu, s čímž Černochová částečně souhlasila.

Redaktorka Trnková k jednání výboru pro obranu (zdroj: ČT24)

Klíčová pochybení spatřuje ministryně v pozdním informování o události a ve snaze vyšetřovat věc vlastními silami namísto okamžitého informování Vojenské policie. Řehka poslancům řekl, že zpoždění je vysvětlitelné, informace o možném zapojení českého instruktora do zranění keňského vojáka se podle něj objevila až dva dny po incidentu.

Jelikož byla informace neověřená, rozhodl se ředitel speciálních sil zřídit komisi pro vyšetřování mimořádných událostí. Stejný den odevzdal zpracované hlášení s pokynem informovat ministryni. „Nebylo tam žádné podezření z trestného činu,“ zdůvodnil Řehka, proč armáda neinformovala policii.

Hofírek: Snažil jsem se ověřit informaci

„Nikdy jsem netvrdil a netvrdím, že se nestalo pochybení na místě v Keni. Vůbec nevím, co se tam přesně stalo,“ řekl poslancům Řehka. Hájí ale postup velení speciálních sil, neví o tom, že by porušilo nějaký předpis. „Kdybychom měli informace, které máme dnes, tak by to té policii bylo předané,“ ujistil. Do vyšetřování incidentu v Keni vstupovat nechce, je podle něj v pořádku, že ho prověří Vojenská policie.

Sám Hofírek na výboru stručně popsal celou komunikaci o incidentu. „Moje motivace byla udělat to správně,“ poznamenal. Zřízením komise podle svých slov nechtěl suplovat orgány činné v trestním řízení, ale ověřit informaci o zapojení českého vojáka do incidentu, kterou dostal pouze ústně. „Tak abych byl schopen rozlišit mezi tím, jestli se skutečně mohlo jednat o podezření ze spáchání trestného činu a potom to hlásit Vojenské policii, anebo šlo o fámu či účelovou informaci,“ doplnil.

Ministryně na výboru zopakovala, že působením českých vojáků v Keni nebyla porušena ústava, protože cvičení podle ní projednala vláda i obě parlamentní komory prostřednictvím svých výborů. Doplnila, že chce s keňskou stranou dohodnout běžný mandát mise. Vojáci tam tak podle ní budou v komfortnější situaci.

Podle Deníku N se Černochová i Řehka kvůli vyhrocené situaci setkali s prezidentem Petrem Pavlem. Ten oba přijal 15. listopadu. Deníku N Pavel sdělil, že je o situaci informován, ale že k odvolání šéfa speciálů nevidí důvod. „Seznámil jsem se jako vrchní velitel ozbrojených sil s fakty k případu a neshledal důvod pro takový krok. I proto mají generál Miroslav Hofírek a náčelník generálního štábu Karel Řehka mou důvěru,“ uvedl prezident.

Domnělý konflikt, komentuje Černochová

Ministryně Černochová v pořadu Události, komentáře odmítla, že by měla s Řehkou nějaké větší problémy. Podle ní jsou v zásadních věcech vždy zajedno. „To, že někdy se ne s každým ve všem shodnu, je přece přirozené,“ podotkla. Řekla, že Karel Řehka má coby náčelník generálního štábu její důvěru a chce, aby byl ve své funkci minimálně do konce volebního období.

Události, komentáře: Černochová a Metnar k obraně (zdroj: ČT24)

„Mně nikdy pan náčelník generálního štábu to, že by zvažoval rezignaci, do očí neřekl,“ pokračovala dále s tím, že si klade otázku, proč se podobné zprávy o hádkách s Řehkou objevují v médiích vždy v období napjaté geopolitické situace, například nyní v kontextu použití experimentální rakety Ruskem na Ukrajině.

„Možná někomu může prospívat, že je tady vyvolán nějaký domnělý konflikt, a pak následně z toho může někdo profitovat. A rozhodně by to nebyla Česká republika,“ prohlásila. Po dotazu moderátora, kdo ony zvěsti do médií nosí, podotkla, že její resort disponuje značným rozpočtem a že na ministerstvu probíhají jisté rivality mezi některými zbrojařskými firmami.

Řehka sám odmítl pro média jakékoli údajné spory s ministryní komentovat.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (nestr. za ANO), který byl také hostem pořadu, řekl, že na schůzích výboru pro obranu nevnímá mezi Černochovou a Řehkou „ideální soulad“. „Kolikrát vidím, že se tam diskuse převede na úroveň toho, co by si měli vyříkat na poradách nebo na kolegiu a potom přijít, ať se můžeme ptát a nesedět u některých bodů tři hodiny,“ popsal.

Dále uvedl, že většinu informací o nějakých sporech čerpá jen z médií. „Paní ministryně říká, že žádný konflikt není, já bych tomu rád věřil, Řehka to nekomentuje, média píšou jinak a v těch diskusích mi mnohdy nepřijde, že by tam byl soulad,“ dodal Metnar. „V současné době je to o přístupu paní ministryně a o přístupu náčelníka generálního štábu,“ prohlásil. Sám si prý nepamatuje, že by se za svého působení v čele ministerstva potýkal s tehdejším náčelníkem Alešem Opatou s podobnými situacemi.

Načítání...