Babiš navrhuje odložit udělování vyznamenání k 28. říjnu, sám je předávat nechce

Premiér Babiš k předávání státních vyznamenání (zdroj: ČT24)

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl, aby se letošní udělování vyznamenání u příležitosti svátku 28. října odložilo. Ceremoniál by podle něj měl počkat, než je bude schopen osobně předat prezident Miloš Zeman. Předseda vlády uvedl, že je v zastoupení předávat nechce.

Seznam vyznamenaných, který premiér obdržel od prezidentské kanceláře, kontrasignoval ve středu. Osobně však vyznamenání v nepřítomnosti hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana udělovat nechce. 

Miloš Zeman je od 10. října hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a podle nemocnice není v současné době schopný vykonávat žádné pracovní povinnosti. 

Mynář by vyznamenání předávat neměl, míní Babiš

„Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit,“ uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ řekl Babiš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Ceremoniál k oslavě státního svátku Dne vzniku samostatného Československa by se měl na Pražském hradě uskutečnit už příští týden, Hrad ale žádné bližší informace o jeho průběhu dosud nezveřejnil.

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že čeká na rozhodnutí prezidenta Zemana, zda se ceremoniál uskuteční nebo jakou formou budou vyznamenání předána. Rozhodnout se musí v řádu dnů. 

O způsobu předání by měl rozhodnout prezident

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, nebo se rozhodnout ceremonii odložit. Konat by se pak mohla i v jiný den než 28. října a případně mohou být vyznamenání odeslána poštou. 

Předseda končící Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) před týdnem během návštěvy prezidenta v ÚVN zmínil, že s prezidentem o předávání vyznamenání k státnímu svátku hovořil.

Doplnil, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardní podobě a podobu předávání může ovlivnit vedle Zemanova zdraví i sílící epidemie covidu-19. Kvůli ní se slavnostní předávání loni neuskutečnilo.  

Ústavní právníci považují za vhodné ceremoniál odložit

„Pokud prezident někoho nepověřil už před časem, když byl ještě schopen vykonávat pravomoci, těžko teď může někoho pověřit, když je patrně neschopen právně jednat,“ myslí si ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (PF UK).

Podle něj by případné udělování mohlo kvůli sdělení ÚVN hrozit zpochybňování jeho rozhodnutí. Souhlasí s ním i ústavní právník Jan Wintr z PF UK, který si myslí, že by se mělo předávání odložit.

„Doporučuji žádné úkony nekonat a spíš to za této situace odložit. Ale není možné s určitosti říci, že každý dokument podepsaný prezidentem je teď neplatný,“ uvedl s tím, že se ale u rozhodnutí prezidenta předpokládá jejich správnost.

Preuss dodává, že předávání vyznamenání nemá žádnou oficiálně předepsanou podobu. „Teoreticky by se mohlo stát, že prezident někoho pověří ústně, ale druhá věc je, jak by se to potom prokazovalo,“ upřesňuje. Wintr doplnil, že pověření jiné osoby předáváním vyznamenání není výjimečné, používá se například ve chvíli, kdy se řád předá v zahraničí. V takovém případě dostane pověření velvyslanec.

Možné vyznamenání pro režiséra Filipa nebo podnikatele Kellnera

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman udělí medaili  Za hrdinství in memoriam štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit také někdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Před časem prezident zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho „zcela určitě“ udělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna. Každý rok Zeman udělí kolem čtyřiceti řádů, loni jich bylo osmatřicet. 

Načítání...