Z mořské vody vodík. Němečtí inženýři mají plán na bezuhlíkový pohon ekonomiky

Němečtí vědci dokončili zdokonalený návrh na továrnu, která by vyráběla vodík přímo na moři. Autoři věří, že jejich koncept je technicky i ekonomicky životaschopný a že by mohl pomoci Evropě k přechodu od fosilních paliv k ekonomice, která by už neničila klima planety.

Německý Frauenhofer institut je jedním z předních evropských výzkumných ústavů, které se zaměřují na řešení energetické stránky klimatické krize. Teď oznámil, že po mnoha letech tamní vědci vyvinuli technický koncept a návrh zařízení na výrobu vodíku, a to přímo na moři z tamní vody. 

Jejich projekt má jméno „OffsH2ore“. Měl by dokázat pomocí elektrolýzy a výměnné membrány vyrábět vodík, stlačovat ho a nakonec i dopravit na pevninu. Při elektrolýze vody dochází v roztoku ke štěpení chemické vazby mezi vodíkem a kyslíkem a vzniká plynný vodík a kyslík. V současnosti se celková účinnost pohybuje okolo padesáti až šedesáti procent v závislosti na využití technologie elektrolyzéru.

Stroj na vodík

Základem je větrná elektrárna na moři. Tam vane vítr dostatečně často, silně, a hlavně pravidelně, aby mělo zařízení ekonomický smysl. Turbína je připojena na elektrolýzní plošinu o výkonu 500 megawattů, energie tedy pochází z větru.

Celá platforma může ročně vyrobit až padesát tisíc tun ekologického vodíku – žádný vstup do jeho výroby totiž nepochází z fosilních zdrojů. Čerstvá voda pro elektrolyzér se získává odsolováním mořské vody s využitím zbytkového tepla z elektrolýzy.

Vyrobený vodík se čistí, stlačuje se na pět set barů a převáží se do přepravního plavidla, které může z plošiny na pevninu přepravit najednou až čtyři sta tun vodíku. Tato koncepce je nezávislá na zranitelném vodíkovém přepravním potrubí a nabízí tak i dostatečnou pružnost při výběru místa, kde by tato zařízení mohla vyrůstat.

„Výsledky ukazují, že výroba vodíku přímo v moři pomocí elektrolyzéru PEM je technicky a ekonomicky proveditelná,“ vysvětlili vědci. Ve zprávě tvrdí, že další výhodou jejich konceptu je, že se dá poměrně snadno stavět, protože není založený na žádných nových technologiích. 

Náklady

Hlavní výhodou projektu je, že nepotřebuje žádnou infrastrukturu – žádná potrubí ani elektrické vedení. Do přístavů a k existujícím zásobníkům stačí vodík dovézt pomocí lodí. „Výroba vodíku na moři nabízí možnost pokrýt celý řetězec na národní úrovni a zároveň oddělit rozšiřování větrné energie na moři od rozšiřování rozvodné sítě,“ uvedl Marius Holst, který projekt koordinoval.

Minimální náklady na výrobu vodíku vyplývají z větrného výkonu elektrárny. Pokud by činil například 602 megawattů, kilogram vodíku by přišel na 5,92 eura.

Náklady na výrobu vodíku se samozřejmě zvyšují, pokud vítr fouká slaběji a řidčeji, případně když je větrná turbína slabší. Například u větrné farmy s výkonem 490 megawattů činí náklady na výrobu vodíku 6,37 eura za kilogram.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 2 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025
Načítání...