Záhadní denisované pronikli až do Laosu. Nová studie ukazuje jejich výjimečnou schopnost adaptace

Nejméně 130 tisíc let starý dětský zub, nalezený v jeskyni v severovýchodním Laosu, pomohl poodhalit život záhadných denisovanů. Objev podle nové studie dokazuje, že se tito dávno vyhynulí příbuzní moderních lidí dokázali adaptovat na život v chladném i tropickém klimatu.

O denisovanech se toho ví stále velmi málo. Pojmenovaní jsou podle jeskyně Denisova v sibiřském pohoří Altaj, kde byly v roce 2010 poprvé nalezeny jejich fosilizované ostatky –⁠ článek prstu a zub. O devět let později byla na Tibetské náhorní plošině objevena čelist, která prokázala, že zvládali i život ve vysokých nadmořských výškách.

Kromě těchto fosilií po sobě denisované příliš dalších vodítek ke svému životu nenechali, kromě genetické stopy. Až pět procent jejich DNA nalezneme u dnešních původních obyvatel Austrálie a Papuy-Nové Guineje. Odborníci proto tvrdí, že tito naši dávní příbuzní obývali i jihovýchodní Asii a Oceánii, hmatatelné důkazy pro tuto tezi ale až do nově objeveného zubu –⁠ stoličky –⁠ neměli.

Téměř lidská stolička

Jeskyně, kde se zub našel, leží v laoském horském masivu zhruba 65 kilometrů jižně od hranic s Vietnamem. Speleologové ji objevili v roce 2018, spolu s velkým množstvím zubů dávno vyhynulých živočichů včetně obřích tapírů, prasat nebo příbuzných dnešních slonů. Vědci výsledky výzkumu popsali v odborném žurnálu Nature.

Při prvním pohledu bylo okamžitě jasné, že má stolička „typicky lidskou“ stavbu, uvedl paleoantropolog Clément Zanolli, spoluautor studie zveřejněné v odborném časopise Nature Communications. Patřit musela dítěti mezi třemi a osmi lety, protože se ještě neprořezala, píše se ve studii.

Aby vědci zjistili, jak starý zub je a kterému druhu patřil, studovali sedimenty, ve kterých byl uložen. Díky tomu stáří určili na 160 tisíc až 130 tisíc let. Vnitřek zubu pak zkoumali pomocí řady metod včetně proteinové analýzy.

„Proteiny nám umožnily identifikovat pohlaví, které je ženské, a že zub patřil jedinci z rodu Homo,“ uvedl Fabrice Demeter z univerzity v Dánsku a vedoucí autor studie. Vnitřní struktura stoličky se překvapivě podobala těm, které se našly u denisovanů v Tibetu. „Opravdu jsem čekal, že to bude Homo erectus,“ uvedl k nečekanému zjištění paleoantropolog. Zub se sice výrazně lišil od zubů tohoto druhu i od dalších vyhynulých příbuzných moderního člověka, podobal se ale neandrtálcům, kteří jsou si s denisovany geneticky podobní.

„Přikláníme se ale k denisovanům, protože jsme nikdy nenašli stopy toho, že by se neandrtálci dostali až na východ,“ vysvětlil Zanolli.

Denisované tedy opravdu obývali tuto část Asie, což naznačuje, že měli velkou schopnost adaptace na širokou škálu prostředí, od studených a vysokých hor po tropické klima, uzavírá studie. Podobnou všestrannost bychom u jejich neandrtálských příbuzných, kteří se specializovali na studené klima, podle všeho nenašli, uvádí Fabrice Demeter.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 8 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 10 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...