Moderní lidé žili v Evropě vedle neandertálců. Objev z francouzské jeskyně mění představu o pravěku

Nový objev mezinárodního vědeckého týmu změnil představu o tom, kdo byli první inteligentní obyvatelé Evropy. V jeskyni s výhledem na malebné údolí Rhôny v jižní Francii se totiž našly přesvědčivé důkazy o tom, že moderní lidé tuto lokalitu obývali ještě před neandertálci.

V článku, který vyšel v odborném časopisu Science Advances, vědci z Evropy a Spojených států popsali nález pozůstatků moderních lidí (tedy druhu homo sapiens sapiens) a nástrojů, které se našly mezi pozůstatky neandertálců ve známé Mandrinově jeskyni, pojmenované po francouzském lidovém hrdinovi z 18. století.

„Tyto nálezy poskytují archeologický důkaz, že tito bratranci mohli existovat vedle sebe ve stejné oblasti Evropy ve stejném časovém období,“ uvedli vědci. Zjistili to pomocí nových technik, které pomohly datovat lidské ostatky z jeskyně do doby před přibližně 54 tisíci lety – to je téměř o deset tisíc let dříve než jakékoliv jiné nálezy v Evropě (s jedinou výjimkou v Řecku).

„Objev posouvá známé osídlení Evropy moderními lidmi výrazně do minulosti,“ poznamenal německý archeolog Michael Petraglia, který se na studii nepodílel. Pro agenturu AP uvedl, že výzkum má zásadní důsledky pro pochopení toho, jak se moderní lidé šířili světem, osidlovali Evropu a také jak interagovali s jinými inteligentními druhy.

Třicet let v jeskyni

Výzkum trval více než třicet let. Vědci tuto dobu strávili pečlivým prohledáváním a analyzováním vrstev hlíny uvnitř jeskyně, která se nachází asi 140 kilometrů severně od francouzského středomořského přístavu Marseille. Objevili během té doby stovky tisíc artefaktů, které patřily buď neandertálcům, nebo moderním lidem. Řada z těchto nástrojů byla velmi technologicky vyspělá, zejména kamenné řezné nástroje. 

Podobné nástroje z obdobného období se našly o tři tisíce kilometrů dále, v dnešním Libanonu. To naznačuje, že moderní lidé se společnou kulturou dokázali cestovat přes Středozemní moře, podotýká jeden z hlavních autorů nové studie Ludovic Slimak.

Přestože vědci nenašli žádné důkazy o kulturní výměně mezi neandertálci a moderními lidmi, kteří se v jeskyni střídali, zajímavé a důležité jsou už samy rychlé výměny obyvatel. Přinejmenším v jednom případě totiž jeskyně změnila majitele během jednoho roku, uvedl Slimak.

Na mimořádnost nálezu upozorňuje i paleontoložka Katerina Harvatiová z německého Tübingenu. Zveřejněná studie podle ní přesvědčivě nabourává představu, že většina evropského kontinentu byla až do doby před 45 tisíci lety osídlena pouze neandertálci a lidé přišli teprve později. Ve skutečnosti musely oba druhy žít blízko sebe a  není příliš představitelné, že by o sobě nevěděly.

Současně přiznává, že první výprava moderních lidí do míst, jimž vládli neandertálci, nebyla nijak zvlášť úspěšná. „Vypadá to, že lidé z Mandrinovy jeskyně tam přežili jen velmi krátkou dobu a na několik tisíciletí je potom opět nahradili neandertálci,“ uvedla. Zatím není jasné, proč moderní lidé neuspěli – možná jim nepřálo klima, možná byla konkurence neandertálců moc silná.

Pravěké Pompeje

Nálezy z Mandrinu naznačují, že klíčovou roli v dopravě po pravěké Evropě hrála řeka Rhôna, právě ona mohla tvořit zásadní spojnici mezi středomořským pobřežím a evropským vnitrozemím. „Máme co do činění s jedním z nejdůležitějších přirozených migračních koridorů celého starověkého světa,“ řekl Slimak.

Vědec očekává, že jeskyně ještě vydá světu spoustu dalších tajemství. „Mandrin je něco jako neandertálské Pompeje,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Diskuze o tom, kam svrhnout první atomovou bombu, trvaly měsíce

Když se stal Harry S. Truman americkým prezidentem, zjistil, že musí učinit jedno z nejtěžších rozhodnutí. Rozhodnutí, které mohlo připravit o život statisíce lidí, ale také miliony životů zachránit. A to ohledně atomové bomby.
před 8 hhodinami

Blesky ročně zničí nečekaně hodně stromů, ukazuje model. Situace se má zhoršovat

Blesky mají na lesy mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo. Vědci z Technické univerzity v Mnichově vypracovali nové modely, pomocí nichž odhadují, jak velký počet blesků stromy zasáhne a jak velký dopad tento meteorologický jev na lesy má.
před 9 hhodinami

Itálie krotí západonilskou horečku. Zdomácněla a počítat s ní musí i Česko

Úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. V provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou v provincii nejméně dva další nakažení muži. Nemoc se tam kvůli měnícímu se klimatu stává běžnou a rizikovější varianta viru už se objevuje i v částech Česka.
před 10 hhodinami

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 12 hhodinami

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 15 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
včera v 16:11

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
včera v 15:55

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
včera v 12:25
Načítání...