Roveru Perseverance se nejspíš podařilo nabrat vzorek materiálu z Marsu

Hlavní inženýr projektu robotického vozítka Perseverance Adam Steltzner na Twitteru vyjádřil své nadšení z úspěšného odběru vzorku z povrchu rudé planety. NASA je však opatrnější a před oficiálním potvrzením chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, že je v trubici dostatečné množství materiálu pro analýzu. S focením musí čekat na lepší světelné podmínky, uvedla na svých stránkách.

„Máme vzorek. Nikdy jsem nebyl šťastnější, že vidím díru ve skále,“ napsal Steltzner.

NASA roveru na sociální síti zřídila jeho vlastní účet, příspěvky na něm píše v první osobě, jako kdyby je psalo robotické vozítko z Marsu. „Na prvních snímcích je vidět vzorek z odběru. Fotky, které jsem pořídil, jsou kvůli špatnému světlu neprůkazné. Až budou lepší světelné podmínky, pořídím další fotky, abychom potvrdili, že máme v trubici neporušený vzorek,“ napsala NASA na Twitteru. S textem také zveřejnila dvě fotografie trubice na vzorky:

První odběr na začátku srpna se nezdařil kvůli velké jemnosti materiálu.

Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

NASA chce pomocí robotického roveru získat kolem pětatřiceti takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat na jiných místech.

Marsovská laboratoř v akci

Perseverance přistál na Marsu osmnáctého února s Ingenuity v útrobách. Malý vrtulník má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

Očekávání expertů stroj překonal a má už za sebou jedenáct úspěšných letů, při nichž mimo jiné pořídil množství záběrů terénu ze vzduchu. Snímky vědci využívají i při plánování trasy Perseverance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nabídka předstihne poptávku, predikují experti roli AI v „ekonomice záměrů“

Už brzy by se na trhu mohly objevit umělé inteligence v podobě asistentů, kteří budou předvídat lidská rozhodnutí. Díky tomu budou schopné chování ovlivňovat, a navíc prodávat tyto vyvíjející se „záměry“ v reálném čase společnostem. Ty pak uspokojí potřebu ještě předtím, než si člověk uvědomí, že ji vůbec má, varují experti na etiku umělých inteligencí z Cambridgeské univerzity.
před 16 hhodinami

Liberecký astronom objevil neznámou kometu. Přímo na Štědrý den

Český vědec Martin Mašek odhalil pomocí dalekohledu v Argentině kometu, kterou věda až doposud neznala. Tímto objevem zakončil přímo na Vánoce mimořádně úspěšný rok: povedlo se mu totiž další dvě komety znovuobjevit.
30. 12. 2024

Roje robomravenců spolupracují jako živý hmyz. Tvoří vory a nosí těžké věci

Vědci v Jižní Koreji vyvinuli hejna malých magnetických robotů, kteří spolupracují jako mravenci. Díky tomu dokáží společnými silami zvedat těžká břemena, podobně jako právě společenský hmyz.
30. 12. 2024

Čeští vědci popsali vznik antibiotik schopných ničit i superodolné bakterie

Vědci odhalili, jak v přírodě vznikají nová, takzvaná linkosamidová antibiotika. Ta jsou pro lidskou civilizaci zásadní tím, že účinkují i na bakterie, které získaly odolnost proti všem konvenčním antibiotikům. Nově získané poznatky by se tak daly využít při navrhování antibiotik nové generace proti odolnějším bakteriím. Na mezinárodním výzkumu se podíleli vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.
30. 12. 2024
Načítání...