Lidé by během koronavirové pandemie měli například omezit alkohol, sestavovat si denní plány či se pravidelně věnovat sportu, radí psycholog Dalibor Špok. Důležité je podle něj také nesoustředit se pouze sám na sebe a nezapomínat na ty nejohroženější skupiny.
Psycholog radí, jak zvládnout stres a omezení související s koronavirem
Akceptujte své pocity
I ty negativní. Přijměte je. To ale neznamená je dále šířit a dávat jim nekontrolovaný průchod.
Mějte plán
Vytvořte si přesný plán/rozvrh hodin, čím se během dne zabývat. Preferujte pravidelnost a rutiny.
Nedělejte jen to, co jste zvyklí dělat doma
Snažte se napodobit běžný život (včetně obtížných aktivit, práce, pohybu).
Dělejte (také) něco obtížného a zaměřte se mimo sebe
Pokračujte v práci, studujte něco obtížného, pomozte druhým, najděte si dobrovolnickou činnost. Nezaměřujte se jen na sebe, své emoce a myšlenky.
Dejte velký pozor na alkohol a drogy
Vynechte alkohol úplně, pokud jste měl/a v minulosti s konzumací problémy nebo pokud jej potřebujete pro redukci stresu.
Hýbejte se, jak to jde
Najděte si častou a intenzivní formu pohybu, kterou můžete dělat doma (cvičení, jóga, protahování) nebo na individuální procházce v parku/přírodě.
Neřešte, co nelze řešit
Nezabývejte se starostmi nebo plány (maturita, dovolená, ztráta práce), pro které zatím nemáme dostatek informací. Počkejte si, jak se věci vyvinou, a do té doby na ně nemyslete a neřešte je s druhými.
- Autor uvedených rad působí jako psycholog a publicista. Přednášel mimo jiné na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity či na Divadelní fakultě JAMU. Poskytuje poradenství například v oblasti osobní změny, psychických problémů, hledání vlastního povolání, produktivity, pracovní spokojenosti a seberealizace.
V nepříznivé situaci vyhledejte pomoc druhých
Je-li vaše situace velmi nepříznivá (finančně, psychicky, zdravotně), hledejte pomoc u druhých – zavolejte kolegům, blízkým, kamarádům. Nezůstávejte sami!
Dejte si pozor na to, co čtete (posloucháte)
Vyhněte se zbytečným negativním zprávám (co nejde, kde kdo vidí problém, kdo udělal chybu…). Omezte dobu sledování médií. Jinak budete žít v negativním duševním stavu.
Podporujte se vzájemně
Najděte si společné aktivity (virtuální, on-line), které vám i druhým pomohou. Simulujte pomocí on-line řešení sociální kontakt a žijte tak společně v kontaktu s ostatními svůj život (práci, cvičení, meditaci, modlitbu, relaxaci, koníček).
Připravte si krizové scénáře
Sepište si kontakty a postup „pro případ“ (ztráty práce, finanční tísně, zdravotních problémů). Ujasněte si, jak byste v takové situaci postupovali, abyste minimalizovali jejich dopad/škodu. Tyto scénáře si uložte a dále na ně nemyslete.
Nezapomínejte na nejvíce ohrožené
Nabídněte pomoc seniorům, nemocným, osamělým lidem, lidem v jakékoli krizi (sociální, vztahové, materiální) a psychicky nestabilní jedincům. Buďte k nim trpěliví a tolerantní.