Remdesivir je účinný proti COVID-19, zveřejnil jeho výrobce. Skončila rozsáhlá studie na 800 lidech

Rozsáhlá americká vládní studie léku remdesivir podle odborného webu STAT ukázala, že jeden z nejnadějnějších přípravků proti nemoci COVID-19 je opravdu účinný. Ve středu to oznámila farmaceutická společnost Gilead, která přípravek vyvinula, nyní se čeká na slovo amerických úřadů.

„Pochopili jsme, že výzkum potvrdil, že léčivo plní svůj primární cíl,“ uvedla firma ve svém prohlášení a dodala, že americký Národní institut alergických a infekčních nemocí (NIAID), který studii prováděl, poskytne další podrobnosti na blížícím se briefingu. 

Avizovaný výsledek by představoval úplně první potvrzenou léčbu nemoci způsobené novým koronavirem. Doposud žádná klinická studie u žádného přípravku výraznou účinnost neprokázala. Web STAT ale dodává, že bez dalších podrobností není možné říci, jak moc je přípravek remdesivir účinný.

Zprávy o výsledku tohoto léku vyvinutého původně proti viru ebola byly v posledních dnech spíše rozporuplné; například z Číny přišla zpráva, že v tamní studii přípravek propadl. Společnost Gilead se ale bránila s tím, že tento výzkum měl špatné parametry a například vůbec nepracoval s takzvanou kontrolní skupinou, která by místo účinné látky dostala jen placebo.

9 minut
Co je Remdesivir a jak se používá?
Zdroj: ČT24

Nadějné vyhlídky

Podle expertů je nadějné už jen to, že výsledky studie Národního institutu alergických a infekčních nemocí (NIAID) se objevily tak brzo – již jen to podle nich naznačuje, že účinnost remdesiviru je přesvědčivá. NIAID ve středu večer na svém webu zveřejnil, že délka léčby se snížila u pacientů léčených remsedivirem průměrně o třicet procent - to znamená, že mohou opustit nemocnici o třetinu dříve. Navíc se ukázalo, že pacienti léčení remdesivirem mají o tři procentní body nižší smrtnost. 

Neočekávalo se, že studie proběhne tak rychle; byla totiž zdaleka nejdůležitější a nejdůsledněji navrženou zkouškou remdesiviru proti COVID-19.

Studie porovnávala účinnost remdesiviru s placebem u 800 pacientů, přičemž ani pacienti ani lékaři nevěděli, kdo dostal lék místo placeba. A to znamená, že ani postoj lékařů ani naděje pacientů nemohly zkreslit léčebný proces.

Hlavním cílem bylo zjistit, jak rychle se zlepšuje zdravotní stav pacientů. Kratší doba výzkumu říká, že lék opravdu pomáhá pacientům rychleji se zlepšovat.

Gilead současně ve středu zveřejnil výsledky z vlastní studie remdesiviru u pacientů se zvláště závažným průběhem COVID-19. Tato studie podle společnosti prokázala podobné zlepšení u pacientů léčených remdesivirem pět i deset dní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 7 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 10 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 12 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
včera v 14:48

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...