Nejvíc mrtvých bude v Evropě v Británii, v Česku pandemie vyvrcholí o Velikonocích, odhaduje americký model

Americký The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) sídlící v Seattlu vytvořil model, který předpovídá, jak se bude pandemie nového koronaviru vyvíjet v jednotlivých zemích světa. Vědci vidí situaci složitou zejména ve Velké Británii, kde by do srpna mělo zemřít na nemoc COVID-19 asi 66 tisíc lidí –⁠ jedná se tedy asi o 40 procent všech úmrtí v Evropě. Pro Českou republiku vědci predikují asi čtyři stovky mrtvých.

Model vychází z dat jednotlivých zemí o jejich úmrtnosti, současně sleduje kapacitu jednotlivých zdravotních systémů a přihlíží také k omezením, která národní vlády zavedly proti šíření nemoci. Nedívá se příliš dopředu, sleduje jen tuto vlnu epidemie.

Pro Českou republiku jsou jeho predikce pozitivní, byť se značně liší podle různých variant vývoje situace. Co se týká počtu lidí, kteří na COVID-19 zemřou, tak by se (podle amerických propočtů) mělo do srpna nejpravděpodobněji jednat o 411 osob. Model ovšem připouští nejistotu mezi 128 a 1347 lidmi.

Nejhorším dnem by z tohoto pohledu mělo být Velikonoční pondělí, kdy tento den může zemřít mezi 4 a 106 lidmi –⁠ model předvídá 21 úmrtí.

Po Velikonocích by se ale už měla situace výrazně zlepšovat a ke konci dubna by již nových úmrtí mělo přibývat jen minimálně. Americký propočet počítá s tím, že opatření omezující osobní styk budou podobná jako v současné době.

Problém v Británii

Z evropských zemí v propočtech vychází nejhorší situace ve Velké Británii, deník Guardian upozorňuje, že podle analytiků je hlavní příčinou jen pomalé omezování společenského života. Příslušná opatření byla zavedena až 23. března, kdy už ale připravil nový koronavirus v Británii o život nejméně 54 osob.

Ve Spojeném království také kvůli zpoždění těchto opatření vlna nákazy vyvrcholí později než v jiných evropských zemích –⁠ až v polovině dubna. To bude země potřebovat asi 102 tisíc lůžek v nemocnicích, ale k dispozici jich bude mít pouze 18 tisíc. České republice tento scénář, kdy nemocnice nebudou mít dostatek lůžek, podle analýzy IHME nehrozí:

Zbytek Evropy

Pokud země správně hlásí čísla, pak by ve Španělsku měl koronavirus připravit o život do srpna 19 209 osob, v Itálii 20 300 a ve Francii 15 058 lidí. Německo může čekat do začátku srpna 8802 úmrtí na COVID-19, Slovensko 251. Švédsku, které se zavedením přísnějších opatření dlouho váhalo, hrozí asi 4000 úmrtí, při horším vývoji téměř 10 tisíc –⁠ bude se ale také na rozdíl od předchozích zemí potýkat s nedostatkem lůžek v nemocnicích, a to zejména ke konci dubna.

Model vytvořený na Washingtonské univerzitě, na který se odkazoval ve středu 8. dubna také americký prezident Donald Trump, je denně aktualizován podle nejnovějších dat. Poslední větší úprava modelu snížila odhad úmrtí ve Spojených státech z 93 500 na 61 800 do začátku června.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 7 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 10 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 12 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
včera v 14:48

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...