Od začátku roku zemřelo ve Francii přes 600 delfínů. Většina kvůli rybářům

Už téměř sedm set mrtvých delfínů letos vyplavily vody Atlantického oceánu na francouzské pobřeží. Devadesát pět procent všech uhynulých kusů, které vědci ohledali, nese známky toho, že se kytovci stali obětí intenzivního rybolovu, informoval list Le Monde.

Delfín poblíž anglického pobřeží
Zdroj: ČTK

Ekologická organizace Pelagis napočítala od začátku ledna do konce února 670 mrtvých delfínů na plážích podél západního pobřeží Francie. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to podle ní výrazně více.

Bilance uhynulých delfínů na francouzských plážích roste setrvale od roku 2016 a loňský  rekord by podle organizace Pelagis mohl být letos opět překonán.

V kritickém období od ledna do dubna loni napočítala organizace Pelagis 844 mrtvých delfínů na francouzském atlantickém pobřeží. Pokud se započítají i další menší kytovci, činí celoroční bilance 1233 mrtvých zvířat. Podle odborníků přitom většinu zabitých kytovců moře vůbec nevyplaví na pláže a jejich těla klesnou na mořské dno. Podle odhadů tak v roce 2019 mohlo u francouzských břehů zemřít v důsledku rybolovu až 11 300 delfínů.

Letos se nejvíce mršin našlo v Bretani a v departementu Vendée, tedy v severozápadní části Francie.

Kdo loví delfíny

Podle listu Le Monde 95 procent všech zdechlin nese známky toho, že se kytovci stali vedlejší obětí rybolovu. Na tělech mají stopy rybářských nástrojů nebo vykazují známky úhynu po zapletení do rybářských sítí.

Francouzská vláda před časem zveřejnila plán na ochranu delfínů. Od tohoto roku musí mít rybáři na určitých typech lodí během hlavní zimní sezony podvodní bzučáky. Akustické signály, které tato zařízení vydávají, by měly delfíny odhánět od rybářských sítí. Paříž nyní vyjednává s Evropskou komisí, aby byly tyto bzučáky povinné pro všechny rybáře v Evropské unii, upozornila agentura DPA.