Nejničivější sezona. Požáry připravily za půl roku Austrálii nejméně o pětinu lesů

Nedávné australské požáry zničily více než pětinu všech lesů na tomto světadílu. Podle vědců jde o globálně bezprecedentní jev, který nastal po více než rok trvajícím suchu. Nyní zkoumají jeho rozsah i příčiny.

Klimatologové spojují zatím dlouhodobé australské sucho s klimatickými změnami. V současné době procházejí data o této katastrofě, která zničila rozsáhlé plochy lesů a buše zejména v jihovýchodní části kontinentu. Ve speciálním vydání odborného časopisu Nature Climate Change australští vědci popsali zatím nejrozsáhlejší a nejdetailnější výzkum těchto požárů.

Jedna ze studií, které v tomto žurnálu vyšly, popisuje rozsah ohně. Uvádí, že mezi zářím 2019 a lednem 2020 shořelo asi 5,8 milionu hektarů listnatých lesů – což je 21 procent rozlohy všech lesů v Austrálii. Pro srovnání: průměrně Austrálie při letních požárech přišla asi o dvě procenta lesů. To z těchto požárů dělá vůbec nejničivější sezonu v zaznamenaných a zkoumaných dějinách.

„Někdy v polovině jara 2019 jsme si uvědomili, že velmi rozsáhlá část lesů ve východní Austrálii by mohla shořet během této jediné sezony,“ uvedl Matthias Boer z Western Sydney University pro agenturu AFP. „Ale šok se dostavil, když jsme si uvědomili, jak obrovský a zcela mimo tabulky je rozsah problému – jak rozlohou postižené oblasti, tak i množstvím spálené biologické hmoty,“ dodává vědec.

Rozsah je přitom ještě horší, než vědci udávají; podle Boera totiž v tomto výzkumu nebyl vůbec zahrnutý ostrov Tasmánie, kde také hořelo.

Sucho je spojené s teplotou moře

Další z prací v tomto sborníku se věnovala příčinám, které způsobily, že ohně byly tak ničivé a rozsáhlé. Tou hlavní bylo samozřejmě sucho, s nímž se Austrálie potýká už od roku 2017. Jeho zásadní příčinou je podle této studie fenomén nazývaný indickooceánský dipól.

Jedná se o nepravidelně se opakující oscilaci v tropickém Indickém oceánu, která se projevuje silným rozdělením teplot vody, které má potom dopad na změny počasí od východní Afriky po Austrálii. Na západě oceánu, tedy v Africe, to přináší silné a ničivé povodně, na východě, tedy především v Austrálii a Indonésii, kvůli tomu přichází deště mnohem méně.

Ještě roku 2016 byla tato oscilace podle výzkumu profesora Andrewa Kinga negativní, což do Austrálie přineslo rozsáhlé srážky. Ale od té doby zažila Austrálie dvanáct po sobě jdoucích ročních období s podprůměrnými srážkami – jde o nejdelší období od začátku měření roku 1900. „Projekce klimatických změn říkají, že pozitivních indickooceánských dipólů bude přibývat, těch negativních naopak má ubývat,“ uvedl King. „A to znamená, že můžeme v Austrálii očekávat více suchých ročních období a zřejmě tedy i horší sucha,“ dodal.

Potvrzuje to také profesor Boer – klimatické změny učiní Austrálii častějším místem ničivých požárů. Znamená to podle něj, že vláda musí posílit opatření v boji proti ohňům, ale také podniknout okamžité a efektivní akce proti klimatickým změnám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 6 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 16 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 18 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 20 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...