Záhadná lebka mohla patřit Pliniovi Staršímu, říkají vědci. Zemřel při erupci Vesuvu

Zatímco většina lidí roku 79 od erupce sopky Vesuv prchala pryč, Gaius Plinius Secundus mířil k němu. Tento římský státník a spisovatel totiž shromáždil malou flotilu, se kterou se pokusil zachránit některé z ohrožených obyvatel. Sám u toho zemřel, ale jeho lodím se podařilo zachránit přes dva tisíce osob.

Jednalo se o jednu z vůbec prvních známých historických záchranných misí. Podobně jako u těch dalších šlo zachráncům o život stejně jako těm zachraňovaným. A doplatil na to samotný organizátor této mise, muž známý v dějinách jako Plinius Starší. Již druhý den zemřel, zřejmě na udušení nebo na selhání srdce, na pobřeží města Stabie. Jeho muži ho zde museli opustit, neměli čas ani energii se s umírajícím zdržovat.

Až donedávna nikdo netušil, co se s jeho tělem stalo, dobová svědectví jen říkají, že jeho posádka nalezla Pliniovo tělo v sopečné pemze. Na konci ledna ale izraelský deník Haaretz informoval o tom, že skupina vědců tvrdí, že identifikovala Pliniovu lebku.

Tento výzkum vychází ze starších studií lebky, která byla objevená asi před stoletím, přibližně na místě, kde měl Plinius zemřít. Patřilo k ní původně i tělo ozbrojené výrazně zdobeným krátkým mečem a ozdobené zlatými náramky a náhrdelníky. Archeologové ho našli v hromadném hrobě s přibližně sedmi desítkami dalších mrtvých – vědci se domnívali, že by se mohlo jednat o vysoce postaveného římského důstojníka námořnictva.

Už tehdy se také poprvé spekulovalo o tom, že by se mohlo jednat o Plinia, ale chyběly k tomu jakékoliv důkazy. Archeolog Gennaro Matrone, který za objevem stál, nakonec všechny kosti a artefakty prodal neznámému kupci – jen lebku a její čelist daroval jednomu římskému muzeu.

Před několika lety použil vojenský historik Flavio Russo na tuto lebku moderní metody sekvencování DNA – předběžné výsledky představil na konferenci v Římě na konci ledna 2020. Dospěl k tomu, že není schopen identifikovat stoprocentně původního majitele lebky, ale řada znaků napovídá tomu, že by se o Plinia Staršího jednat mohlo.

Současně se ukázalo, že čelist patří úplně jiné lebce – muže severoafrického původu, který zemřel už před čtyřicítkou. Podle vědců to mohl být někdo, kdo Plinia na jeho cestě doprovázel – možná voják, možná otrok.

Výzkumníci sice nebyli s to teorii o Pliniovi potvrdit, ale jsou optimističtí: nenašli totiž doposud ani jediný důkaz, který by ji vyvracel.

Pliniovo dědictví

Když roku 79 k erupci Vesuvu došlo, zemřelo odhadem 16 tisíc osob. Vědci tvrdí, že Pliniovy lodě, které připluly pomoci s evakuací, mohly pomoci zachránit až dvě tisícovky osob.

Ještě více než svou smrtí se ale do učebnic zapsal svým životem: byl totiž autorem sedmatřicetisvazkové přírodovědné encyklopedie starého Říma Naturalis historia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 4 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 19 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 19 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 19 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 22 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...