Na Opavsku se šest lidí nakazilo krvácivou horečkou. Nemoc přenášejí hlodavci

2 minuty
Události: Na Opavsku se šest lidí nakazilo krvácivou horečkou
Zdroj: ČT24

Lékaři ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčili šest pacientů s nebezpečnou hantavirózou. Závažné onemocnění, které patří do skupiny krvácivých horeček a postihuje ledviny, přenáší na člověka jen drobní hlodavci. Nemocnice v minulých letech zaznamenala jeden, maximálně dva případy ročně. Častější výskyt může podle primáře infekčního oddělení Petra Kümpela souviset s loňským přemnožením hrabošů. Závažné onemocnění může skončit trvalým poškozením ledvin nebo i smrtí.

Hantaviróza patří do skupiny krvácivých horeček, jako například ebola. Na rozdíl od eboly všek není přenosná z člověka na člověka. „Onemocnění bylo popsáno již v 50. letech v Koreji, kdy se jím vážně nakazily tisíce amerických vojáků,“ řekl primář Kümpel.

Původce nebezpečné nákazy se podařilo izolovat až v roce 1976. Lékaři dnes znají různé druhy hantavirů, které se objevují po celém světě.  Smrtelný průběh onemocnění je sice v Evropě vzácný, ale řadě pacientů může podle Kümpela způsobit trvalé následky. 

Může to vypadat jako obyčejná chřipka

Projevy onemocnění se podle lékařů příliš neliší od projevů chřipky. Jedná se o teploty, bolesti hlavy či svalů. Později však pacientovi klesá tlak, je malátný a nakonec dojde k vážnému poškození ledvin. 

Nakažený člověk zpočátku jen velmi málo močí, tekutina se zadržuje v organismu. Později dochází ke změně a pacient naopak začne vylučovat značné množství moči. Inkubační doba se pohybuje od jednoho až do tří týdnů.

Jednou z pacientů infekčního oddělení v Opavě je Marta Trlicová, která se pravděpodobně nakazila na Osoblažsku. V nemocnici strávila více než dva týdny a v domácím léčení je aktuálně pátý den. Uvedla, že ze dne na den kvůli zadržování moči přibrala čtrnáct kilogramů, posléze naopak musela chodit na WC každých 45 minut. 

Nemůžu normálně fungovat, jedu tak na 30 až 40 procent.
Marta Trlicová
pacientka

Lék neexistuje, vakcína se připravuje

 V Česku se nejčastěji vyskytují dva kmeny hantavirózy – dobrava a pumala. Nemoc přenášejí hlodavci. Stačí, když člověk vdechne vir, který může být v moči nebo trusu zvířete. Nákaza je tak možná nejen v přírodě, ale i v domácnosti, když pacient například zametá tam, kde se pohyboval nakažený hlodavec.

Na hantavirózu zatím neexistuje žádný lék, na vakcíně však už odborníci pracují. Lékaři jsou při léčbě zatím odkázáni hlavně na korekci vnitřního prostředí a udržování funkce ledvin. V některých případech je nezbytná dialýza.

„V našem regionu máme velké štěstí, že výborně pracující referenční laboratoř pro hantaviry je v Ostravě a všechny výsledky můžeme rychle konzultovat,“ dodal primář. 

Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v roce 2018 bylo v celém Česku zachyceno pět případů onemocnění, o rok dříve jich bylo sedmnáct a v roce 2016 deset. Statistika ale podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hany Zelené nemusí zcela přesně odrážet počet skutečně nakažených.

Nákazu krvácivou horečkou se nepodaří vždy prokázat. Zelená se domnívá, že případů může být v poslední době zachyceno více i z důvodu lepší informovanosti lékařů o tomto onemocnění, díky které se zvyšuje i jeho diagnostika.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...