Ochránci nosorožců vsadili na padělaný roh. Má zaplavit trh a uškodit pytlákům i pašerákům

V roce 2018 bylo v celé Africe upytlačeno kvůli rohům 892 nosorožců. Oproti 1349 nosorožcům zabitým v roce 2015 to sice představuje povzbudivý pokles, ochránci přírody se ale shodují, že pytlačení je pro africkou nosorožčí populaci nadále hrozbou. Nyní – v naději, že se jim podaří snížit cenu nosorožčích rohů a zajistit další pokles pytlačení – vytvořili vědci přesvědčivý umělý roh z koňských žíní.

„Nesnažíme se nahradit nebo vytlačit v terénu působící strážce, ostražité celníky a další ochránce nosorožců a jejich přírodního prostředí,“ řekl biolog Fritz Vollrath z Oxfordské univerzity a autor vědecké zprávy o umělém rohu, kterou zveřejnil list Scientific Reports. „Tato opatření sama ale zatím nebyla při záchraně nosorožců dostačující, a proto jsme se rozhodli vyrobit opravdu dobrý padělek.“

Produkt, který společně s kolegy z Univerzity Fu-tan z čínské Šanghaje vytvořil, vypadá dokonce i pod mikroskopem stejně jako nosorožčí roh. Má podobné chemické složení a i stejné vlastnosti, když se řeže nebo strouhá. A dokonce i shodně páchne, když se zapálí.

Vollrath věří, že by díky těmto vlastnostem bylo možné jeho roh tajně použít k zaplavení trhu levnou, přesvědčivě vypadající náhradou – a snížit tak poptávku, která vede k vybíjení nosorožců. Doufá také, že by mohl posloužit jako vzdělávací nástroj pro „demystifikaci víry, že je nosorožčí roh něco speciálního“.

Známka postavení 

Příslušníci bohaté elity v Číně a Vietnamu nadále dávají nosorožčí rohy jako dar a ve Vietnamu se nosí na večírky jako prevence kocoviny. V Číně se z nich také vyřezávají šperky a zdobené šálky a spekulanti je sbírají v naději, že vydělají na jejich stoupající ceně.

„Jsme svědky toho, že se nyní většina nosorožčích rohů používá jako symboly postavení,“ řekla Olivia Swaaková-Goldmanová, výkonná ředitelka neziskové organizace Komise pro spravedlnost volně žijících zvířat, která vyšetřuje sítě pašeráků.

Status vyplývá z exkluzivity nosorožčího rohu, jeho vysoké ceny a vzácnosti. A to všechno jsou věci, které by chtěl Vollrath podkopat s pomocí umělých rohů. „Dáváme pouličním podnikatelům návod, jak vyrábět falešné nosorožčí rohy, tak doufejme, že je dostanou na trh,“ dodal.

Žíně místo rohoviny

„Nosorožčí rohy jsou jen chumáč srsti na nose slepené k sobě lepidlem vylučovaným ze zvířecích nosních žláz,“ řekl Vollrath. Koňské žíně si k výrobě falešného rohu vybrali proto, že koně a nosorožci jsou blízcí příbuzní.

Žíně očistili, pevně svázali a následně spojili směsí zkapalněného hedvábí, které zastupuje kolagen v nosorožčím rohu, a také celulózy namísto rostlinného materiálu, jenž se do rohu dostává, když si ho nosorožci brousí, aby byl ostrý.

Náhražka z buvola 

Kritici ovšem uvádějí, že falešné nosorožčí rohy jsou zbytečný a dokonce nebezpečný produkt; mohly by totiž zvýšit poptávku po skutečných rozích, a také mohou zkomplikovat snahu ohlídat nelegální obchod s nimi.

Peter Knights z neziskové organizace WildAid, která usiluje o ukončení nelegálního obchodu se zvířaty a částmi jejich těl, navíc upozorňuje, že trh ve Vietnamu je už dnes zaplavený věrohodnými padělky, jako jsou rohy vodních buvolů. Ty podle něj představují až devadesát procent toho, co se nyní prodává jako nosorožčí rohy.

„Je všeobecně známo, že je na trhu spousta falešných rohů, takže tento experiment už běží,“ dodal Knights.